Truppen

Visa som

95 träffar
Olympier

Agneta Thunell Fjällström

Simidrott (Simning)

Olympier

Ann-Christine Hagberg

Simidrott (Simning)

Olympier

AnnCharlott Lilja La Monica

Simidrott (Simning)

Olympier

Anne-Marie Rosengren

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier 1

Arne Karlsson

Segling

Olympier

Arne Robertsson

Brottning (Fristil, Grekisk romersk stil)

Olympier

Arne Settergren

Segling

Olympier 1 1

Bengt Ljungquist

Fäktning Ridsport (Dressyr, Florett, Sabel, Värja)

Olympier

Bengt Nåjde

Friidrott

Olympier

Bengt Signahl

Simidrott (Simning)

Olympier 1

Bertil Nyström

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Birger Asplund

Friidrott

Olympier

Bo Forssander

Friidrott

Olympier

Bo Jansson

Modern femkamp

Olympier

Bo Kaiser

Segling

Olympier

Boris Jacobsson

Segling

Olympier

Carl von Gerber

Kanot (Racing)

Olympier

Carl-Wilhelm Engdahl

Fäktning (Värja)

Olympier

Christina Agathe Bilby

Fäktning (Florett)

Olympier

Elisabeth Morris Elenbring

Simidrott (Simning)

Olympier

Else-Marie Ljungdahl

Kanot (Racing)

Olympier

Enar Edberg

Tyngdlyftning

Olympier 1 1

Erik Fåglum

Cykel (Landsväg)

Olympier

Erik Olsson

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Eva Sisth

Kanot (Racing)

Olympier

Ewa Orrensjö

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier

Gerola Sturzenbecker

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier 1

Gunnar Utterberg

Kanot (Racing)

Olympier

Göran Abrahamsson

Fäktning (Florett, Värja)

Olympier

Göran Lundqvist

Simidrott (Simhopp)

Olympier 1 2

Gösta Pettersson

Cykel (Landsväg, Velodrom)

Olympier

Hans Lagerwall

Fäktning (Florett, Värja)

Olympier

Hans Rosendahl

Simidrott (Simning)

Olympier

Hans Wikne

Ridsport (Dressyr)

Olympier

Hans-Gunnar Liljenvall

Modern femkamp

Olympier 1
Olympier

Ingvar Asp

Tyngdlyftning

Olympier

Ingvar Eriksson

Simidrott (Simning)

Olympier 1

Ingvar Pettersson

Friidrott (Gång)

Olympier

Ivar Genesjö

Fäktning (Värja)

Olympier

Jan Lundin

Simidrott (Simning)

Olympier

Jan Poignant

Skyttesport (Gevär)

Olympier 1 1 1

John Ljunggren

Friidrott

Olympier 1

John Sundberg

Skyttesport (Gevär)

Olympier

Karl-Uno Olofsson

Friidrott

Olympier

Kerstin Palm

Fäktning (Florett)

Olympier

Kerstin Rybrant Barnö

Simidrott (Simhopp)

Olympier

Kjell-Åke Nilsson

Friidrott

Olympier

Lars Haglund

Friidrott

Olympier

Lars Käll

Segling

Olympier
Olympier 1 1

Lasse Thörn

Segling

Olympier

Leif Korn

Gymnastik (Manlig artistisk)

Olympier

Leif Larsson

Skyttesport (Pistol)

Olympier

Lennart Ahlin

Skyttesport (Lerduva)

Olympier

Lennart Eriksson

Brottning (Fristil)

Olympier

Lester Eriksson

Simidrott (Simning)

Olympier

Lotten Andersson

Simidrott (Simning)

Olympier

Majvor Welander

Simidrott (Simning)

Olympier

Marie Björk

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier

Mats Svensson

Simidrott (Simning)

Olympier

Matti Poikala

Brottning (Fristil)

Olympier

Olle Ferm

Simidrott (Simning)

Olympier

Orwar Lindwall

Fäktning (Florett, Värja)

Olympier

Ove Emanuelsson

Kanot (Racing)

Olympier 1 1

Pelle Petterson

Segling

Olympier 1

Per Svensson

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Per-Ola Lindberg

Simidrott (Simning)

Olympier

Ragnar Svensson

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Roine Carlsson

Friidrott (Gång)

Olympier

Rolf Junefelt

Modern femkamp

Olympier 1 1

Rolf Peterson

Kanot (Racing)

Olympier

Roy Syversson

Friidrott (Gång)

Olympier

Rune Flodman

Skyttesport (Lerduva)

Olympier

Rune Johnsson

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Solveig Andersson

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier

Stig Berntsson

Skyttesport (Pistol)

Olympier

Stig Käll

Segling

Olympier

Stig Lennart Lindevall

Gymnastik (Manlig artistisk)

Olympier

Stig Lindbäck

Friidrott

Olympier

Stig Persson

Brottning (Grekisk romersk stil)

Olympier

Stig Pettersson

Friidrott

Olympier 1 1

Sture Pettersson

Cykel (Landsväg)

Olympier 1 1

Sture Stork

Segling

Olympier

Styrbjörn Holm

Segling

Olympier 1

Sven Hamrin

Cykel (Landsväg)

Olympier

Sven-Erik Westlin

Tyngdlyftning

Olympier

Sven-Olov Larsson

Friidrott

Olympier 2

Sven-Olov Sjödelius

Kanot (Racing)

Olympier

Ulla Carlsson

Gymnastik (Kvinnlig artistisk)

Olympier

Ulla Fahlén

Simidrott (Simning)

Olympier
Olympier

William Hamilton

Ridsport (Dressyr)

Olympier 1 1

William Thoresson

Gymnastik (Manlig artistisk)

Olympier

Åke Söderlund

Friidrott (Gång)

Partners