Svenska OS-guiden

Visa tidigare dagar

  • onsdag 24 jul

  • torsdag 25 jul

    • 21.00 22.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Norge – Sverige

  • fredag 26 jul

  • lördag 27 jul

    • 09.30 18.30
      Ridsport – 

      fälttävlan lag och individuellt

      dressyr

    • 10.00 18.00
      Judo – 

      damer -48 kg

      Tara Babulfath
      kl 10.00 omg 1 (1/32-delsfinal)
      kl 10.28 omg 2 (1/16-delsfinal)
      kl 12.20 åttondelsfinal
      kl 13.16 kvartsfinaler
      kl 16.00 återkval
      kl 16.17 semifinal
      kl 17.18 och 17.28 bronsmatcher
      kl 17.38 final

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning, försökspass

      damer 100 m fjäril Louise Hansson
      herrar 400 m fritt Victor Johansson
      damer 4x100 m fritt
      herrar 4x100 m fritt

    • 15.00 17.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar grundomgång

      Sverige - Australien

    • 15.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 15.00 omg 1
      kl 20.00 32:e-delsfinaler

    • 16.18 21.36
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      16-delsfinaler Agnes Alexiusson

    • 16.30 18.00
      Bordtennis – 

      mixeddubbel

    • 19.00 20.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Tyskland – Sverige

    • 20.30 22.30
      Simidrott – 

      simning, finalpass

      kl 20.30 semi damer 100 m fjäril
      kl 20.42 final herrar 400 m fritt
      kl 21.37 final 4x100 m fritt damer
      kl 21.50 final 4x100 m fritt herrar

  • söndag 28 jul

  • måndag 29 jul

    • 09.00 14.00
      Skyttesport – 

      herrar trap

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 10.00 32:e-delsfinaler
      kl. 20.00 1/16-delsfinaler

    • 11.00 20.48
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      åttondelsfinaler

    • 11.00 13.00
      Ridsport – 

      fälttävlan hoppning

      kl 11.00 individuellt kval
      kl 12.15 lagfinal
      kl 15.00 individuell final

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning försökspass

      försök herrar 800 m fritt Victor Johansson

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer 49erFX och vindsurfing

      damer 49erFX omg 4-6 Rebecca Netzler/Vilma Bobeck
      damer vindsurfing omg 5-8 Johanna Hjertberg

    • 12.00 13.05
      Skyttesport – 

      herrar 10 m luftgevär

      final

    • 16.00 17.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Sverige – Spanien

    • 17.00 19.00
      Bordtennis – 

      mixeddubbel

      semifinaler

    • 20.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar grundomgång

      Sverige - Qatar

    • 21.32 21.48
      Simidrott – 

      simning finalpass

      final damer 100 m bröst

  • tisdag 30 jul

  • onsdag 31 jul

    • 08.00 10.10
      Triathlon – 

      damer individuellt

    • 09.00 11.00
      Skyttesport – 

      frigevär, helmatch herrkval

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 10.00 16:e-delsfinaler
      kl 15.00 åttondelsfinaler

    • 10.00 19.00
      Judo – 

      herrar -90 kg

      Marcus Nyman
      kl 10.00 omg 1 (1/32-delsfinal)
      kl 10.28 omg 2 (1/16-delsfinal)
      kl 12.20 åttondelsfinal
      kl 13.16 kvartsfinaler
      kl 16.34 återkval
      kl 16.51 semifinaler
      kl 17.49 och 17.59 bronsmatcher
      kl 18.09 final

    • 10.00 15.30
      Ridsport – 

      dressyr, dag 2

      kl 10.00 lag
      kl 12.45 individuellt

    • 11.00 22.25
      Boxning – 

      herrar, -57 kg

      åttondelsfinaler

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer 49erFX och vindsurfing

      damer 49erFX omg 10-12 Rebecca Netzler/Vilma Bobeck
      damer vindsurfing omg 13-16 Johanna Hjertberg

    • 13.08 22.30
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      kvartsfinaler

    • 16.00 17.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Slovenien – Sverige

    • 20.30 22.30
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 20.30 final damer 100 m fritt
      kl 22.06 final herrar 200 m bröst

  • torsdag 1 aug

  • fredag 2 aug

  • lördag 3 aug

  • söndag 4 aug

  • måndag 5 aug

    • 09.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      åttondelsfinaler

    • 09.00 16.35
      Skyttesport – 

      mixed lag skeet

      kl 09.00 kval
      kl 15.00 final

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer, lag

      åttondelsfinaler
      damer: Hong Kong - Sverige
      herrar: Sverige - Danmark

    • 10.00 13.15
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      herrar 400 m häck Carl Bengtström, Oskar Edlund
      kl 10.05 försök

      herrar diskuskval Daniel Ståhl
      kl 10.10 grupp A
      kl 11.35 grupp B

      kl 12.50 damer 200 m återkval

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      Nacra mixed, damer ILCA 6, 470 mixed

      Nacra mixed omg 7-9 Emil Järudd/Hanna Jonsson
      damer ILCA 6 omg 9-10 Josefin Olsson
      470 mixed omg 7-8 Lovisa Karlsson/Anton Dahlberg

    • 14.00 18.00
      Ridsport – 

      hoppning

      individuellt kval

    • 15.52 17.30
      Kanot – 

      slalomcross herrar K-1

      kl 15.52 kvartsfinaler
      kl 16.28 semifinaler
      kl 16.48 lilla finalen
      kl 17.00 final

    • 19.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.00 herr stavfinal

      kl 19.55 herr 200m försök Erik Erlandsson

      kl 20.30 dam diskusfinal
      kl 20.45 dam 200m semifinal

  • tisdag 6 aug

    • 09.30 23.00
      Handboll – 

      damer

      kl 9.30 kvartsfinal 1
      kl 13.30 kvartsfinal 2
      kl 17.30 kvartsfinal 3
      kl 21.30 kvartsfinal 4

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer

      åttondels- och kvartsfinaler

    • 10.00 13.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 12.00 herrar 400 m häck återkval
      kl 12.30 herrar 200 m återkval

    • 10.00 12.30
      Ridsport – 

      hoppning

      individuell final

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer ILCA 6, 470 mixed, Nacra mixed

      damer ILCA 6 medaljrace
      470 mixed omg 9-10 Lovisa Karlsson/Anton Dahlberg
      Nacra mixed omg 10-12 Emil Järudd/Hanna Jonsson

    • 12.10 14.30
      Kanot – 

      damer K-2 500 m

      kl 12.10 försöksheat Linnea Stensils/Moa Wikberg
      kl 14.10 kvartsfinaler

    • 17.00 19.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kvartsfinaler

    • 19.35 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 20.00 dam släggfinal
      kl 20.20 herr längdfinal
      kl 20.50 herr 1500 m final
      kl 21.40 dam 200 m final

    • 23.06 23.30
      Boxning – 

      damer -60 kg

      final

  • onsdag 7 aug

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      första rundan Linn Grant, Maja Stark

    • 09.30 23.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 9.30 kvartsfinal 1
      kl 13.30 kvartsfinal 2
      kl 17.30 kvartsfinal 3
      kl 21.30 kvartsfinal 4

    • 09.30 15.00
      Kanot – 

      damer K-1 500 m och herrar K-1 1000 m

      kl 19.30 K-1 damer 500 m försökheat Melina Andersson, Linnea Stensils
      kl 10.40 K-1 herrar 1000 m försöksheat Martin Nathell
      kl 13.30 K-1 damer 500 m kvartsfinaler
      kl 14.10 K-1 herrar 1000 m kvartsfinaler

    • 10.00 18.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer lag

      kvartsfinaler

    • 10.00 13.05
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 11.10 herrar 5000 m försök Andreas Almgren
      kl 11.55 herrar 800 m försök Andreas Kramer

    • 11.30 19.30
      Brottning – 

      damer -53 kg

      Jonna Malmgren
      kl 11.30 åttondelsfinaler
      kl 12.50 kvartsfinaler
      kl 18.55 semifinaler

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      Nacra mixed och 470 mixed

      medaljrace

    • 12.30 19.00
      Skateboard – 

      herrar park

      Hampus Winberg
      kl 12.30 försök
      kl 17.30 final

    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

    • 17.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kvartsfinaler

    • 19.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.35 herrar 400 m häck semifinal
      kl 20.02 herrar 200 m semifinal
      kl 20.25 herrar diskusfinal

    • 20.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar lag

      semifinal 1

  • torsdag 8 aug

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      andra rundan Linn Grant, Maja Stark

    • 10.00 13.00
      Bordtennis – 

      herrar lag

      semifinal 2

    • 10.00 13.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.25 damer kulkval Fanny Roos, Axelina Johansson
      kl 12.00 herr 800 m återkval

    • 10.00 12.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

      semifinal

    • 11.00 21.45
      Brottning – 

      damer -53 kg

      kl 11.00 återkval
      kl 20.50 bronsmatch
      kl 21.15 final

    • 14.30 18.00

      damer fäkting rankingomgång

    • 15.00 23.00
      Bordtennis – 

      damer lag

      kl 15.00 semifinal 1
      kl 20.00 semifinal 2

    • 16.30 23.00
      Handboll – 

      damer

      kl 16.30 semifinal 1
      kl 21.30 semifinal 2

    • 17.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      semifinaler

    • 19.35 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 20.30 herr 200 m final

    • 21.30 22.00
      Boxning – 

      herrar -57 kg

      semifinaler

  • fredag 9 aug

    • 07.30 10.30
      Simidrott – 

      simning herrar maraton

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      tredje rundan

    • 10.00 18.30
      Bordtennis – 

      herrar lag

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.00 13.15
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 11.30 herr 800 m semifinal

    • 10.50 13.20
      Kanot – 

      damer K-2 500 m

      kl 10.50 semifinaler
      kl 13.00 B-final
      kl 13.10 A-final

    • 11.30 19.00
      Brottning – 

      damer -62 kg

      Johanna Lindborg
      kl. 11.30 åttondelsfinal
      kl 12.50 kvartsfinal
      kl 18.55 semifinal

    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

      final

    • 16.30 23.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 16.30 semifinal 1
      kl 21.30 semifinal 2

    • 19.30 22.30
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.40 dam kulfinal
      kl 21.45 herr 400 m häckfinal

  • lördag 10 aug

    • 08.00 11.00
      Friidrott – 

      herrar maraton

    • 09.00 18.30
      Golf – 

      damer

      fjärde rundan

    • 09.30 17.30

      damer semifinal

      grupp A
      kl 09.30 hoppning
      kl 10.10 fäktning bonusomgång
      kl 10.40 simning 200 m fritt
      kl 11.10 laserlöpning

      grupp B
      kl 13.30 hoppning
      kl 14.10 fäktning bonusomgång
      kl 14.40 simning 200 m fritt
      kl 15.10 laserlöpning

    • 10.00 18.30
      Bordtennis – 

      damer lag

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.00 16.30
      Handboll – 

      damer

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.30 13.40
      Kanot – 

      damer K-1 500 m och herrar K-1 1000 m

      damer K-1 500 m
      kl 10.30 semifinal1
      kl 10.40 semifinal 2
      kl 10.50 semifinal 3
      kl 11.00 semifinal 4
      kl. 12.40 C-final
      kl 12.50 B-final
      kl 13.00 A-final

      herrar K-1 1000 m
      kl 11.10 semifinal 1
      kl 11.20 semifinal 2
      kl 13.10 B-final
      kl 13.20 A-final

    • 11.00 21.30
      Brottning – 

      damer -62 kg

      kl 11.00 återkval
      kl 20.50 bronsmatcher
      kl 21.15 final

    • 19.10 22.30
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.25 herr 800 m final
      kl 20.00 herr 5000 m final

    • 21.00 23.59
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kl 21.00 bronsmatch
      kl 22.30 final

    • 21.47 22.34
      Boxning – 

      herrar -57 kg

      final

  • söndag 11 aug

    • 08.00 11.15
      Friidrott – 

      damer maraton

    • 09.00 15.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 09.00 bronsmatch
      kl 13.30 final

    • 11.00 13.30

      damer final

      kl 11.00 hoppning
      kl 11.40 fäktning bonusrunda
      kl 12.10 simning 200 m fritt
      kl 12.40 laserlöpning

Partners

Huvudsponsorer, logotyper