Svenskarnas resultat

YOG Buenos Aires 2018

8 medaljer

GULD 4 st
Ashwathi Pillai, badminton
David Åhman/Jonatan Hellvig, beachvolleybo
Jonna Malmgren, brottning
Sara Junevik, simning

SILVER 2 st
Elin Lindroth, rodd
Robin Hanson, simning

BRONS 2 st
Robin Hanson, simning
Tonya Paulsson, gymnastik

Topp-8 placeringar 11 st

Badminton

Individuellt flickor
1) Jin Wei Goh, Malaysia, 2) Zhiyi Wang, Kina, 2) Phittayaporn Chaiwan, Thailand, Sv plac 9) Ashwathi Pillai

Mixed lag
1) Team Alpha (Ashwathi Pillai, Giovani Toti, Italien, Vannthoun Vath, Kambodja, Maria Deltjev, Bulgarien, Lakshya Sen, Indien, Brian Yang, Kanada, Jennie Gai, USA samt Hasini Nusaka Ambalangodage, Sri Lanka), 2) Team Omega, 3) Team Theta

Bordtennis

Individuellt pojkar
1) Chuqin Wang, Kina, 2) Tomokazu Harimoto, Japan 3) Kanak Jha, USA, Sv plac 5) Truls Möregårdhlänk till annan webbplats

Mixed lag
1) Kina (Yingsha Sun/Chuqin Wang), 2) Japan (Miu Hirano/Tomokazu Harimoto), 3) Taiwan (Pei-Ling Su/Yun-Ju Lin), Sv plac 4) Europa 1 (Sabina Surjan, Serbien/Truls Möregårdh, Sverige)

Beachvolleyboll

1) Sverige (David Åhman, Jonatan Hellvig), 2) Nederländerna, 3) Argentina

Brottning

-49 kg, flickor
1) Jonna Malmgren, Sverige, 2) Sjokhida Akhmedova, Uzbekistan, 3) Natallia Varakina, Vitryssland

-73 kg, flickor
1) Milaimys de la Cari. Marin Potrille, Cuba, 2) Linda Marilina Machuca, Argentina, 3) Yuka Kagami, Japan, Sv plac 5) Julia Fridlund

Golf

Individuellt, flickor
1) Grace Kim, Australien, AUS +1 (71, 69, 71) 211, 2) Yuka Saso, Filippinerna +4 (71, 74, 69) 214, 2) Emma Spitz +4 (72, 70, 72) 214, Sv plac 30) Amanda Linnér +36 (84, 83, 79) 246

Individuellt, pojkar
1) Karl Vilips, Australien -4 (69, 68, 69) 206, 2) Akshay Bhatia, USA -2 (69, 69, 70) 208, 3 Jerry Ji, Nederländerna +1 (72, 71, 68) 211, Sv plac 26) Ludvig Eriksson +26 (81, 76, 79) 236

Mixed lag
1) Thailand (Attahya Thitikul/Vanchai Luangnitikul), 2) USA (Lucy Li/Akshay Bhatia), 3) Argentina (Ela Anacona/Mateo Fernandez de Oliviera), Sv plac 23) Sverige (Amanda Linnér/Ludvig Eriksson)

Gymnastik

Mångkamp, flickor
1) Giorgia Villa, Italien 54,066 poäng, 2) Amelie Morgan, Storbritannien 53,432, 3) Anastasiia Batjynska, Ukraina 52,332, Sv plac 7) Tonya Paulsson 49,399

Mångkamp, pojkar
1) Takeru Kitazono, Japan 82,298 poäng, 2) Sergei Naidin, Ryssland 80,498, 3) Diogo Soares, Brasilien 80,265, Sv plac 17) Marcus Stenberg 70,598

Barr, flickor
1) Kseniia Klimenko, Ryssland 14,266 poäng, 2) Villa Giorgia, Italien 14,166, 3) Xijing Tang, Kina 13,900, Sv plac 7) Tonya Paulsson 12,800

Mixed lag
1) Team Simone (Mariela Kostadinova, Bulgarien, Panayot Dimitrov, Bulgarien, Ruan Lange, Sydafrika, Krisztian Balazs, Ungern, Nazar Tjepurnyi, Ukraina, Anika Tamara Ong, Singapore, Nhu Phoung Pham, Vietnam, Alba Petisco, Spanien, Talisa Torretti, Italien, Daria Trubnikova, Ryssland, Jelyzaveta Luzan, Azerbajdzjan, Liam Christie, Australien, Xinyi Fan, Kina, 2) Team Max Whitlock (Madalena Cavilhas, Portugal, Manuel Candeias, Portugal, Fernando Espindola, Argentina, Takeru Kitazono, Japan, Pablo Calvache, Ecuador, Camila Montoya, Costa Rica, Kseniia Klimenko, Ryssland, Zenia Ibrahim, Egypten, Rayna Khai Ling Hoh, Malaysia, Roza Abitova, Kazakstan, Adelina Beljajeva, Spanien, Robert Vilarasau, Spanien, Jessica Clarke, Storbritannien) 3) Oksana Tjusovitina (Viktoryia Achotinikava, Vitryssland, Ilya Famenkou, Vitryssland, Brandon Briones, USA, Adam Tobin, Storbritannien, Mohamed Afify, Egypten, Indira Ulmasova, Uzbekistan, Karla Perez, Guatemala, Tonya Paulsson, Sverige, artistisk gymnastik flickor, Lidiia Iakovleva, Australien, Aino Yamada, Japan, Lilly Rotaermel, Tyskland, Santiago Escallier, Argentina, Antonia Sakellaridou, Grekland) Öv sv plac 5) Team Dong (Rachel Nell, Sydafrika, Sidwell Madibeng, Sydafrika, Daniel Schwed, Tyskland, Marcus Stenberg, Diogo Soares, Brasilien, Beatriz Cardoso, Portugal, Ana-Maria Puiu, Rumänien, Yunseo Lee, Sydkorea, Aurora Arvelo, Finland, Khrystyna Pohranytjna, Ukraina, Zilu Wang, Kina, Nikita Babyonisjev, Ukraina, Jekaterina Lukina, Kazakstan)

Rodd

Singelsculler, flickor
1) Maria Sol Ordas, Argentina 1.43,81, 2) Elin Lindroth, Sverige 1.44,31 3) Greta Jaanson, Estland 1.46,13

Simning

50 m bröstsim, flickor
1) Agne Seleikaite, Litauen 31,37, 2)Chelsea Hodges, Australien 31,42, 3) Tina Celik, Slovenien 31,75 Sv plac.10) Hannah Brunzell 32,34, 17) Julia Månsson 32,86

50 m fjärilsim, flickor
1) Sara Junevik, Sverige 26,40, 2) Anastasiya Sjkurdai, Vitryssland 26,62, 3) Polina Egorova, Ryssland 26,68

50 m fjärilsim, pojkar
1) Andrei Minakov, Ryssland 23,62, 2) Tomoe Hvas, Norge 23,63, 2) Daniil Markov, Ryssland 23,63, Sv plac 16) Robin Hanson 25,35

50 m frisim, flickor
1) Barbora Seemanova, Tjeckien 25,14, 2) Mayuka Yamamoto, Japan 25,39,
3) YANG Junxuan Yang, Kina, 25,47, 3) Neza Klancar, Slovenien 25,47, Sv plac 28) Sara Junevik 27,16

50 m frisim, pojkar
1) Thomas Ceccon, Italien 22,33, 2) Daniil Markov, Ryssland 22,37, 3) SAMEH Abdelrahman Sameh, 22,43 Sv plac 5) Björn Seeliger 22,77, 7) Robin Hanson 22,96

50 m ryggsim, flickor
1) Kaylee McKeown, Australien 28,28, 2) Daria Vaskina, Ryssland 28,38, 3) Lila Touili, Frankrike 28,78, Sv plac 29) Sara Junevik 30,64

100 m fjärilsim, flickor
1) Polina Egorova, Ryssland 59,22, 2) Angelina Koehler, Tyskland 59,44, 3) Anastasiya Sjkurdai, Vitryssland 59,76, Sv plac 5) Sara Junevik 1.00,41

100 m frisim, flickor
1) Barbora Seemanova, Tjeckien 54,19, 2) Junxuan Yang, Kina 54,43, 3) Neza Klancar, Slovenien 54,55, Sv plac 31) Sara Junevik 58,42

100 m frisim, pojkar
1) Andrei Minakov, Ryssland 49,23, 2) Jakub Kraska, Polen 49,26, 3) Robin Hanson 49,52

200 m frisim, pojkar
1) Kristof Milak, Ungern 1.47,73, 2) Robin Hanson, Sverige 1.48,14
3) Denis Loktev, Israel 1.48,53

200 m ind medley, flickor
1) Anastasia Gorbenko, Israel 2.12,88 2) Anja Crevar, Serbien 2.13,98 3) Cyrielle Duhamel, Frankrike 2.14,15 Sv plac 25) Hannah Brunzell 2.21,90

400 m frisim, pojkar
1) Kristof Milak, Ungern 3.48,08, 2) Marco De Tullio, Italien 3.48,55 3) Keisuke Yoshida, Japan 3.48,68, Sv.plac. 11. Robin Hanson 3.53,7

Mixed lagkapp 4x100 m medley
1) Kina 3.49,79, 2) Ryssland 3.51,46, 3) Japan 3.51,74, Sv plac 11) Sverige (Björn Seeliger, Hannah Brunzell, Sara Junevik, Robin Hanson) 3.59,12

Taekwondo

-49 kg, flickor
1) Elizaveta Rjadninskaja, Ryssland 2) Anastasija Zolotic, USA 3) Zihan Cao, Kina 3) Yeji Lee, Sydkorea, Sv plac 5) Rim Bayaalänk till annan webbplats

Triathlon

Individuellt pojkar
1) Dylan McCullough, Nya Zeeland 53,27 2) Alexander Montez, Portugal 53,39 3) CROCIANI Alessio Crociani, Italien 53,45 Sv plac 4) Andreas Carlsson 53,53

Mixed stafett
1) Europa 1 (Sif Bendix Madsen, Danmark, Alessio Crociani, Italien, Anja Weber, Schweiz, Alexandre Montez, Portugal) 1.26,12 2) Oceanien 1(Charlotte Derbyshire, Australien, Dylan McCullough, Nya Zeeland, Brea Roderick, Nya Zeeland, Joshua Ferris, Australien) 1.26,32, 3) Europa 3 (Marie Horn, Tyskland, Henry Graf, Tyskland, Emilie Noyer, Frankrike, Igor Bellido Mikhailova, Spanien) 1.28,59, Sv plac Europa 2 (Eva Daniels, Luxemburg, Andreas Carlsson, Sverige, Barbara de Koning, Nederländerna, Babtiste Passemard, Frankrike) DNF

Partners