Bättre utbildning med idrottens hjälp
SOK har arbetat med projektet OS i Skolan sedan 2000. Syftet med projektet är flera:
- att öka elevernas OS-intresse
- att uppmuntra till att samarbeta
- att framhäva glädjen i idrott
- att inspirera barn till mer rörelse i vardagen
- att nå ut i samhället med olympiska grundtankar och värderingar
Den olympiska tanken är att idrotten är ett medel att föra människor samman och öka förståelsen för varandra, såväl som att öka sin egen självkännedom och fysiska förmåga.
Så här gjorde vi - skolorna berättar
Se hur några andra skolor har använt sig av OS i skolan i undervisningen.
Kyrkskolan, Sorunda
"Vi är jättenöjda med vårt arbete under veckan. Barnen och lärarna har uttryckt sig mycket positivt. De har haft stor entusiasm i sina uppgifter och visat mycket ansvar och rörelseglädje. Varje klass har var för sig jobbat med OS inom varje ämne. Många av lärarna har använt sig av tipsen på hemsidan, www.osiskolan.se, som vi haft stor nytta av. Det blev en bra start på terminen. Sammanhållningen och atmosfären var på topp! Minnet av denna fantastiska vecka kommer länge att leva kvar hos oss på Kyrkskolan och vi längtar redan till nästa Olympiska Spel."
Ladda ner PDF med hela Kyrkskolans planering
Parkskolan, Laholm
"Det positiva med projektet är att elever och personal lär känna varandra bättre och det blir en mjukstart för alla våra nya elever. Vi har bara hört positiva kommentarer från våra elever och alla verkar väldigt nöjda. Det vi kan se nu är att planeringen för de teoretiska ämnena har kommit lite i andrahand vilket vi säkert kan förbättra till OS i Kina 2008"
Ladda ner PDF med hela Parkskolans planering
Smedslättskolan, Bromma
"...och vi nådde vårt mål att glädja barnen. Barnen var så nöjda!"
Ladda ner PDF med hela Smedslättskolans planering
Har din skola gjort ett eget OS?
Fyll i vårt formulär så skickar vi ett fint OS-diplom som ni kan hänga upp i klassrummet!
Klicka här för att fylla i formuläret
Här ser du alla skolor som har tagit emot OS i Skolans diplom tidigare
Följ OS i Skolan på Facebook
Här lägger vi ut tips och material. Det är också en plats där ni kan byta erfarenheter och idéer på hur ni använt OS i er verksamhet!