Vem har tagit flest medaljer för Sverige i OS? Vem bar den svenska fanan på invigningen av OS i Montreal 1976? Här får du koll på den svenska OS-historiken.
Idrottare | Tävling | Säsong | Sport | Tävlingsnamn | Placering | Årtal |
---|---|---|---|---|---|---|
Agneta Eriksson | Los Angeles 1984 | Sommar | Simning | 100 m frisim | 15:e | 1984 |
Los Angeles 1984 | Sommar | Simning | 4x100 m medley | 7:a | 1984 | |
Seoul 1988 | Sommar | Simning | 4x100 m medley | 11:a | 1988 | |
Agneta Eriksson | Los Angeles 1984 | Sommar | Simning | 100 m fjärilsim | 12:a | 1984 |
Seoul 1988 | Sommar | Simning | 4x100 m frisim | 9:a | 1988 | |
Agneta Eriksson | Seoul 1988 | Sommar | Simning | 100 m fjärilsim | 22:e | 1988 |
Agneta Eriksson | Moskva 1980 | Sommar | Simning | 100 m frisim | 8:a | 1980 |
Los Angeles 1984 | Sommar | Simning | 4x100 m frisim | 7:a | 1984 | |
Agneta Hannerz-Hyllén | Helsingfors 1952 | Sommar | Friidrott | 100 m | Opl. | 1952 |
Helsingfors 1952 | Sommar | Friidrott | 4x100 m | Opl. | 1952 | |
Agneta Lindskog Fladvad | Lake Placid 1980 | Vinter | Rodel | Enmansrodel | 13:e | 1980 |
Agneta Lindskog Fladvad | Innsbruck 1976 | Vinter | Rodel | Enmansrodel | 18:e | 1976 |
Agneta Lundkvist | Montreal 1976 | Sommar | Simhopp | Svikthopp | 12:a | 1976 |
Agneta Lundkvist | München 1972 | Sommar | Simhopp | Svikthopp | 6:a | 1972 |
Agneta Thunell Fjällström | Tokyo 1964 | Sommar | Simning | Simning | DNS | 1964 |
Paris 1924 | Sommar | Simning | 4x100 m frisim | 3:a | 1924 | |
Aina Berg | Antwerpen 1920 | Sommar | Simning | 100 m frisim | Opl. | 1920 |
Antwerpen 1920 | Sommar | Simning | 4x100 m frisim | 3:a | 1920 | |
Aina Berg | Antwerpen 1920 | Sommar | Simning | 300 m frisim | Opl. | 1920 |
Akilles Teglbjaerg | Maribor 2023 | Sommar | Friidrott | Tiokamp | 12:a | 2023 |
Nanjing 2014 | Sommar | Handboll | Handboll damer | 3:a | 2014 | |
Albert Andersson | Amsterdam 1928 | Sommar | Friidrott | 110 m häck | Opl. | 1928 |
Albert Andersson | Amsterdam 1928 | Sommar | Friidrott | Tiokamp | 8:a | 1928 |
Albert Lindqvist | Antwerpen 1920 | Sommar | Tennis | Herrsingel | 32:e | 1920 |
Antwerpen 1920 | Sommar | Tennis | Mixed | 14:e | 1920 | |
Antwerpen 1920 | Sommar | Fotboll | Fotboll | 5:a | 1920 | |
Minsk 2019 | Sommar | Kanot | K 2 1000 m | 18:e | 2019 | |
Albert Pettersson | Antwerpen 1920 | Sommar | Tyngdlyftning | -75 kg | 3:a | 1920 |
Albert Öberg | Stockholm 1912 | Sommar | Friidrott | 10.000 m | Opl. | 1912 |
Paris 1924 | Sommar | Fotboll | Fotboll | 3:a | 1924 | |
Antwerpen 1920 | Sommar | Ishockey | Ishockey | 4:a | 1920 | |
Rio 2016 | Sommar | Handboll | Handboll herrar | 11:a | 2016 | |
Tokyo 2020 | Sommar | Handboll | Handboll, herr | 5:a | 2021 | |
Albin Stålberg | Györ 2017 | Sommar | Cykel | Tempolopp | 57:e | 2017 |
Albin Stålberg | Györ 2017 | Sommar | Cykel | Landsvägslopp | 39:e | 2017 |
Albin Åström | Lausanne 2020 | Vinter | Skidor | Sprint, pojkar | 4:a | 2020 |
Albin Åström | Lausanne 2020 | Vinter | Skidor | Längdskidcross, pojkar | 3:a | 2020 |
Albin Åström | Lausanne 2020 | Vinter | Skidor | 10 km (k) | 26:e | 2020 |
London 1908 | Sommar | Dragkamp | Dragkamp | 4:a | 1908 | |
Alex Bjurberg Kessidis | Minsk 2019 | Sommar | Brottning | -77 kg | 3:a | 2019 |
Alex Bjurberg Kessidis | Tokyo 2020 | Sommar | Brottning | Grek-rom. -77 kg | 11:a | 2021 |
Alex Norén | Tokyo 2020 | Sommar | Golf | Herrar, slagspel 72 hål | 11:a | 2021 |
Alexander Ax Swartz | Gangwon 2024 | Vinter | Alpint | Kombination | 2:a | 2024 |
Alexander Ax Swartz | Gangwon 2024 | Vinter | Alpint | Super-G | 16:e | 2024 |
PyeongChang 2018 | Vinter | Ishockey | Ishockey | 5:a | 2018 | |
Alexander BergströmAnton LanderCarl KlingbergDennis Everberg Dick AxelssonErik GustafssonFredrik PetterssonJhonas EnrothJoakim LindströmJoel LundqvistJohan FranssonJohn NormanJonas AhnelövLinus OmarkMagnus HellbergMikael WikstrandOscar MöllerPatrik HersleyPatrik ZackrissonPär LindholmRasmus DahlinSimon BertilssonStaffan Kronwall Viktor FasthViktor Stålberg | ||||||
Sotji 2014 | Vinter | Ishockey | Ishockey | 2:a | 2014 | |
Alexander EdlerAlexander SteenCarl HagelinDaniel AlfredssonDaniel SedinErik KarlssonGabriel LandeskogGustav NyquistHenrik LundqvistHenrik TallinderHenrik ZetterbergJakob SilfverbergJhonas EnrothJimmie ErikssonJohnny OduyaJonas Gustafsson Jonathan ErikssonLoui ErikssonMarcus JohanssonMarcus KrügerNicklas BäckströmNiklas HjalmarssonNiklas KronwallOliver Ekman LarssonPatrik Berglund | ||||||
Alexander Jersgren | Baku 2015 | Sommar | Brottning | Grek-rom. -80 kg | Kvartsfinal | 2015 |
Alexander Majorov | Sotji 2014 | Vinter | Konståkning | Herrar ind. | 14:e | 2014 |
Alexander Mårlöv | Maribor 2023 | Sommar | Judo | -60 kg | 2:a omg. | 2023 |
Alexandra Edebo | Peking 2022 | Vinter | Freestyle skicross | Skicross | 13:e | 2022 |