Svenskarnas resultat

EYOF Banská Bystrica 2022

9 medaljer

GULD (5) Ingrid Nilsson judo -70kg, Patricia Kamga friidrott slägga, Karl Ottfalk friidrott 3000 m, Luis Il-Sung Melander gymnastik ringar, William Trulsson, friidrott 200 m.

SILVER (4) Romeo Makboul badminton singel, Emmy Hällkvist simning 100 m fjäril, Esther Sahlqvist friidrott 100 m häck, Samuel Jönsson, friidrott 400 m häck.

Topp-8 (11) Sofia Strömvall badminton singel, Romeo Makboul/Sofia Strömvall badminton mixeddubbel, Linnea Englund Länk till annan webbplats. friidrott 200 m, Wilma Ehrnborg Länk till annan webbplats. friidrott 1500 m, Jacob Semb-Josefson Länk till annan webbplats. friidrott stavhopp, Elina Gravin gymnastik mångkamp, Elina Gravin gymnastik barr, Elina Gravin gymnastik bom, Emmy Hällkvist Länk till annan webbplats. simning 50 m frisim, Axel Gladher simning 100 m bröstsim, Linea Bajraliu Länk till annan webbplats./Patrik Munkhammar Länk till annan webbplats. tennis mixeddubbel.

Badminton

Individuellt, pojkar
1) Salomon Thomasen, Danmark, 2) Romeo Makboul, 3) Mateusz Golas, Polen, Pascal Lin Cheng, Österrike.

Matcher, åttondelsfinal: Simone Piccinin, Italien - Romeo Makboul 1-2 (21-19, 10-21, 8-21), kvartsfinal: Romeo Makboul - Luis Pongratz, Tyskland 2-1 (21-18, 20-22, 21-15), semifinal: Romeo Makboul - Mateusz Golas, Polen 2-0 (21-15, 21-18), final: Salomon Thomasen, Danmark - Romeo Makboul 2-1 (19-21, 23-21, 21-15)
Gruppspel: Romeo Makboul - Dylan Noble, Irland 2-0 (21-7, 21-10).
Romeo Makboul - Andrei Schmidt, Estland 2-0 (21-10, 21-11).
Romeo Makboul - Santiago Batalha, Portugal 2-1 (21-7, 20-22, 21-8). Sammanställning grupp 4: 1) Romeo Makboul 3 poäng (3 vinster - 0 förluster) Q, 2) Santiago Batalha 2 (2-1), 3) Dylan Noble 1 (1-2), 4) Andrei Schmidt 0 (0-3).

Individuellt, flickor
1) Nella Nyqvist, Finland, 2) Ravza Bodur, Turkiet, 3) Maria Tommerup, Danmark, Vilte Paulauskaite, Littauen. Sv.plac: 5) Sofia Strömvall.

Matcher, åttondelsfinal: Sofia Strömvall - Michelle Shochan, Irland 2-1 (18-21, 21-19, 21-13), kvartsfinal: Sofia Strömvall - Maria Höjlund Tommerup, Danmark 0-2 (16-21, 13-21).
Gruppspel:
Lea Kyselicova, Slovakien - Sofia Strömvall 1-2 (14-21, 21-15, 15-21). Macarena Izquierdo Mari, Spanien - Sofia Strömvall 0-2 (13-21, 10-21). Anja Blazina, Slovenien - Sofia Strömvall 1-2 (19-21, 21-13, 18-21) Sammanställning, grupp 1: 1) Sofia Strömvall 3 (3-0), 2) Anja Blazina, Slovenien 2 (2-1), 3) Macarena Izquierdo Mari, Spanien 1 (1-2), 4) Lea Kyselicova, Slovakien 0 (0-3).

Mixdubbel
1) Bugra Aktas/Ravza Bodur, Turkiet, 2) Mateusz Golas/Maja Janko, Polen, 3) Salomon Thomasen/Maria Höjlund Tommerup, Danmark 3) Luis Pongratz/Marie Stern, Tyskland. Sv.plac: 5) Romeo Makboul/Sofia Strömvall.

Matcher: Omgång 2: Sofia Strömvall Länk till annan webbplats./ Romeo Makboul Länk till annan webbplats. - Matus Polacek/ Johanka Ivanovicova, Slovakien 2-0 (21-11, 21-10) Åttondelsfinal: Macarena Izquierdo Mari/ Ramon Rovira Gomez, Spanien - Sofia Strömvall Länk till annan webbplats./Romeo Makboul Länk till annan webbplats. 0-2 (14-21, 15-21). kvartsfinal: Sofia Strömvall Länk till annan webbplats./Romeo Makboul Länk till annan webbplats. - Ravza Bogur/Bugra Aktas, Turkiet 0-2 (18-21, 13-21)

Cykel

Tempolopp, flickor
1) Cat Ferguson, Storbritannien 12.11,58, 2) Paula Jessica Ostiz Taco, Spanien +3,59, 3) Anna Gaborska, Polen +7,52. Sv.plac: 25) Anna Söderqvist 51,19.

Linjelopp, flickor
1) Cat Ferguson, Storbritannien 1.32,08, 2) Paula Jessica Ostiz Taco, Spanien +0, 3) Beatrice Temperoni +0, Italien. Sv. plac: 30) Anna Söderqvist Länk till annan webbplats. +0,32.

Tempolopp, pojkar
1) Patryk Goszczurny, Polen 10.47,90, 2) Pavel Sumpik, Tjeckien +8,59, 3) Sebastian Grindley, Storbritannien +12,05. Sv.plac: 37) Gustav Magnusson +46,64, 42) Linus Larsson +50,14.

Linjelopp, pojkar
1) Cedric Keppens, Belgien 1.32,33, 2) Patryk Goszczurny, Polen +0, 3) Michal Strzelecki, Polen +0. Sv.plac: 35) Gustav Magnusson Länk till annan webbplats. +2,41, 40) Linus Larsson Länk till annan webbplats. +3,12.

Friidrott

100 m häck, flickor
1) Mia Wild, Kroatien 13,46, 2) Esther Sahlqvist Länk till annan webbplats. +0,10, 3) Sofia Pizzato, Italien +0,16.

200 m, flickor
1) Lara Jurcic, Kroatien 24,05 PB, 2) Maria Jarosinska, Polen +0,25, 3) Elisa Marcello, Italien +0,28. Sv.plac: 5) Linnea Englund Länk till annan webbplats. +0,53.

1500 m, flickor
1) Ayca Fidanoglu, Turkiet, 4.21,25, 2) Zuzanna Wiernicka, Polen +1,92, 3) Austra Osina, Lettland +3,86. Sv plac: 8) Wilma Ehrnborg Länk till annan webbplats. +9,70.

2000 m hinder, flickor
1) Sahm Greta Guerrero, Spanien 6.43,52, 2) Karolina Jarosova, Tjeckien 6.47,62, 3) Ceren Kilic, Turkiet 6.51,32. Sv.plac: 12) Ester Mägi Theorin Länk till annan webbplats. 7.12,02.

Slägga, flickor
1) Patricia Kamga Länk till annan webbplats. 65,92 PB, 2) Marie Rougetet, Frankrike 61,95 PB, 3) Zuzana Stejfova, Tjeckien 61,53 PB.

200 m, pojkar
1) William Trulsson Länk till annan webbplats. 21,07, 2) Danielius Vasiliauskas, Littauen +0,49, 3) Radoslaw Lach, Polen +0,54.

400 m häck
1) Wassim Taouil, Frankrike 52,93 PB, 2) Samuel Jönsson Länk till annan webbplats. +0,02 PB, 3) Kacper Ulinski, Polen +0,83.

3000 m
1) Karl Ottfalk Länk till annan webbplats. 8.23,80 2) Lucian Stefan, Rumänien +4,33, 3) Simeone Vittore Borromini, Italien +4,75.

Stavhopp
1) Yilo Philtjens, Belgien 4,95, 2) Pavlos Kriaras, Grekland 4,90, 2) Karl Kristjan Pohlak +4,90. Sv.plac: 4) Jacob Semb-Josefson Länk till annan webbplats. 4,50.

Gymnastik

Mångkamp ind, flickor
1) Helen Kevric, Tyskland 51,750, 2) Amalia Pufela, Rumänien 51,650, 3) Lilou Viallat, Frankrike 51,650. Sv plac: 6) Elina Gravin 50,350

Grenkval
Hopp: 1) Kevric 14,000, 2) Sabrina Voinea, Rumänien 13,650, 3) Ruby Evans, Storbritannien 13,550. Sv plac: 41) Elina Gravin 12,250.
Barr: 1) Kevric 13,350, 2) Meolie Maria Jauch, Tyskland 13,350, 3) Elina Gravin 13,250.
Bom: 1) Viallat 13,000, 2) Pufela 12,900, 3) Anna Lasjtjevska, Ukraina 12,900. Sv plac: 5) Elina Gravin 12,600.
Fristående: 1) July Marano, Italien 13,000, 2) Pufela 13,000, 3) Kevric 12,850. Sv plac: 13) Elina Gravin 12,250.

Barr, flickor
1) Martina Pieratti, Italien 13,566, 2) Helen Kevric, Tyskland 13,466, 3) Meoline Maria Jauch, Tyskland 13,200. Sv.plac: 8) Elina Gravin Länk till annan webbplats. 10,566.

Bom, flickor
1) Amelia Puflea, Rumänien 13,366 poäng, 2) Anna Lasjtjevska, Ukraina 13,000, 3) Arianna Grillo, Italien 12,900. Sv.plac: 4) Elina Gravin 12,800.

Mångkamp ind, pojkar
1) Radomyr Stelhach, Ukraina 79,900 poäng, 2) Riccardo Villa, Italien 79,850, 3) Matteo Giubellini, Schweiz 79,500. Sv.plac: 24) Luis Il-Sung Melander 75,850, 52) Jacob Söderqvist 71,350, 53) Jonathan Smith 71,300.

Lagtävling, pojkar
1) Italien 158,550, 2) Storbritannien 158,000, 3) Schweiz 158,200. Sv.plac: 16) Sverige 148,500.

Grenkval
Fristående: 1) Danny Crouch, Storbritannien 13,750, 2) Amine Abaidi, Nederländerna 13,550, 3) Jan Imhof, Schweiz 13,550. Sv.plac: 30) Söderqvist 12,750, 48) Smith 12,400, 55) Melander 12,150.
Bygelhäst: 1) Kristijonas Padegimas, Litauen 14,500, 2) Reuben Ward, Storbritannien 13,600, 3) Alfred Schwaiger, Österrike 13,500. Sv.plac: 31) Melander 12,250, 39) Smith 12,050, 46) Söderqvist 11,800.
Ringar: 1) Melander 13,600, 2) Paco Fernandes Henriques, Frankrike 13,300, 3) Davide Oppizzio, Italien 13,200. Övr.sv.plac: 70) Smith 11,650, 71) Söderqvist 11,500.
Hopp: 1) Joona Reiman, Finland 14,450, 2) Daniel Carrion Caro, Spanien 14,400, 2) Abaidi 14,400. Sv.plac: 41) Söderqvist 13,050, 62) Melander 12,700, 80) Smith 12,050.
Räck: 1) Dmytro Dotsenko, Israel 13,550, 2) Oppizzio 13,200, 3) Daniel Mousichidis, Tyskland 13,000. Sv.plac: 19) Melander 12,300, 42) Söderqvist 11,650, 57) Smith 10,900.
Barr: 1) Bozhidar Zlatanov, Bulgarien 13,650 Q, 2) Stelmakh 13,600 Q, 3) Gino Vetter, Österrike 13,400 Q. Sv.plac: 24) Melander 12,850, 47) Smith 12,250, 84) Söderqvist 10,600.

Ringar, pojkar
1) Luis Il-Sung Melander Länk till annan webbplats. 13,633 poäng, 2) Dmytro Prudko, Ukraina 13,466, Paco Fernandes Henriques, Frankrike 13,333.

Mixed partävling
1) Riccardo Villa/Arianna Grillo, Italien 52,332 poäng, 2) Jukka Ole Nissinen/Helen Kevric, Tyskland 51,498, 3) Radomyr Stelmakh/Anna Lasjtjevska, Ukraina 50,999. Sv.plac: 9) Luis Il-Sung Melander Länk till annan webbplats./Elina Gravin Länk till annan webbplats. 49,866

Judo

Flickor -70 kg
1) Ingrid Nilsson Länk till annan webbplats., 2) Elena Dengg, Österrike, 3) Nika Koren, Slovenien, 3) Nino Gulbani, Georgien.

Pojkar -90 kg
1) M Radulj, 2) N Purnat, 3) R Arsenie Rumänien, 3) A Mamulasjvili, Georgien. Sv.plac: Alfred Velut Länk till annan webbplats. 1:a omg.

Simning

Flickor 50 m frisim
1) Jana Pavalic, Kroatien 25,61, 2) Skye Carter +0,33, 3) Smilte Plytnykaite, Litauen +0,45. Sv.plac: 6) Emmy Hällkvist Länk till annan webbplats. +0,82, 47) Isabella Nilsson 29,40 (försöksheat).

Flickor 100 m fjärilsim
1) Alice Dimaggio, Italien 01.00,84, 2) Emmy Hällkvist Länk till annan webbplats. +0,31, 3) Martine Damborg +0,42. 

Flickor 100 m frisim
1) Smilte Plytnykaite, Littauen 55,94, 2) Jana Pavalic, Kroatien +0,39, 3) Skye Carter, Storbritannien +0,72. Sv.plac: 31) Emmy Hällkvist 1.00,18 (försöksheat).

Flickor 100 m ryggsim
1) Nahia Garrido Malvar, Spanien 01.02,27, 2) Aissia Claudia Prisecariu, Rumänien +0,43, 3) Blythe Kinsman +1,11. Sv.plac: 16) Isabella Nilsson 1.06,81 (semifinal).

Flickor 200 m ryggsim
1) Nahia Garrido Malvar, Spanien 2.15,01, 2) Assia Claudia Prisecariu, Rumänien +0,94, 3) Dora Szabo, Ungern +1,36. Sv.plac: 31) Isabella Nilsson 2.28,13 (försöksheat).

Pojkar 100 m bröstsim
1) Oscar Bilbao, Storbritannien 01.04,64, 2) Subajr Biltaev, Tyskland +0,28, 3) Andrea Miron, Italien +0,84. Sv.plac: 6) Axel Gladher +1,64, 17) Hugo Swanson 1.05,73 (försöksheat).

Pojkar 200 m bröstsim
1) Oscar Bilbao, Storbritannien 00.02,18, 2) Emilian Hollank, Tyskland +0,04, 3) Collin van der Hoff, Nederländerna +0,65. Sv.plac: 9) Axel Gladher 2.22,50 (semifinal), 23) Hugo Swanson 2.28,45 (försöksheat).

Lagkapp mixed, 4x100 m frisim
1) Italien 3.37,70, 2) Littauen +0,6, 3) Tyskland +3,44. Sv.plac: 21) Axel Gladher, Hugo Swanson, Isabella Nilsson, Emmy Hällkvist 3.52,72 (försöksheat).

Lagkapp mixed, 4x100 m medley
1) Tyskland 4.00,45, 2) Rumänien +0,27, 3) Storbritannien +0,43. Sv.plac: 11) Sverige (Isabella Nilsson Länk till annan webbplats., Axel Gladher Länk till annan webbplats., Emmy Hällkvist Länk till annan webbplats., Hugo Swanson) +8,2.

Tennis

Flickor, singel
1) Renata Jamritjova, Slovakien, 2) Philippa Farber, Tyskland, 3) Eva Ionescu, Rumänien. Sv.plac: Linea Bajraliu - 2:a omg.
Matcher, första omg: Linea Bajraliu - Norina Bak-Szabo, Ungern 2-1 (6-1, 2-6, 6-2), andra: Beatrise Zeltina, Lettland - Linea Bajraliu 2-0 (6-4, 6-4).

Pojkar, singel
1) Jan Kumstat, Tjeckien, 2) Sergio Planella Hernandez, Spanien, 3) Tom Sickenberger, Tyskland. Sv.plac: Patrik Munkhammar - 2:a omg.
Matcher, första omg: Patrik Munkhammar - Timo Rosenkranz König, Österrike 2-0 (6-1, 6-3) , andra: Joao Dinis Silva, Portugal - Patrik Munkhammar 2-0 (6-3, 6-1).

Mixeddubbel
1) Renata Jamritjova/Daniel Balascak, Slovakien, 2) Eva Ionescu/Gabriel Ghetu, Rumänien, 3) Antonia Czajka/Alan Wazny, Polen. Sv.plac: 5) Linea Bajraliu Länk till annan webbplats./Patrik Munkhammar Länk till annan webbplats..
Matcher, första omg: Iana Semitjina/Alexandru Gliga, Moldavien - Linea Bajraliu/Patrik Munkhammar 0-2 (1-6, 0-6), andra: Kristyna Paul/Henry Bernet, Schweiz - Linea Bajraliu/Patrik Munkhammar 1-2 (7-6, 4-6, 9-11), kvartsfinal: Linea Bajraliu Länk till annan webbplats./Patrik Munkhammar Länk till annan webbplats. - Renata Jamrichova/Daniel Balascak, Slovakien (centre court) 1-2 (7-5, 4-6, 4-10)

Partners