Anna Bernholm bär den svenska fanan på invigningen. Foto: Bildbyrån.

Svenskarnas resultat

Minsk 2019

8 medaljer

Guld (3)

  • Sofia Mattson, brottning - 53 kg
  • Stefan Nilsson, skyttesport skeet
  • Tommy Macias, judo -73 kg

Silver (1)

  • Kristian Karlsson, Jon Persson, Mattias Falck, bordtennis lag

Brons (4)

  • Agnes Alexiusson, boxning -60 kg
  • Alex Bjurberg Kessidis, brottning -77 kg
  • Anna Bernholm, judo -70 kg
  • Jessica Castles, gymnastik fristående

Badminton

Damdubbel

1) Cheryl Seinen/Selena Piek, Nederländerna, 2) Lauren Smith/Chloe Birch, Storbritannien, 3) Ekaterina Bolotova/Alina Davletova, Ryssland, 3) Emilie Lefel/Anne Tran, Frankrike. Sv plac: 5) Johanna Magnussonlänk till annan webbplats/Emma Karlssonlänk till annan webbplats.

Herrsingel

1) Anders Antonsen, Danmark, 2) Brice Leverdez, Frankrike, 3) Raul Must, Estland. Sv plac: 5) Felix Burestedt.

Bordtennis

Damer, singel

1) Fu Yu, Portugal, 2) Ying Han, Tyskland, 3) Xia Lian Ni, Luxemburg. Sv plac: Kvartsfinal Linda Bergströmlänk till annan webbplats, Sextondelsfinal Matilda Ekholmlänk till annan webbplats.

Damer, lag

1) Tyskland, 2) Rumänien, 3) Polen. Sv plac: Kvartsfinal Sverige (Matilda Ekholmlänk till annan webbplats, Linda Bergströmlänk till annan webbplats, Filippa Bergandlänk till annan webbplats)

Herrar, singel
1) Timo Boll, Tyskland, 2) Jonathan Groth, Danmark, 3) Tomislav Pucar, Kroatien. Sv plac: Åttondelsfinal Kristian Karlssonlänk till annan webbplats, Sextondelsfinal Mattias Falcklänk till annan webbplats.

Herrar, lag

1) Tyskland, 2) Sverige (Kristian Karlsson, Jon Persson, Mattias Falck), 3) Portugal

Bågskytte

Damer, recurve ind.

1) Tatiana Andreoli, Italien, 2) Lucilla Boari, Italien, 3) Chan Bayardo, Nederländerna. Sv plac: 17) Christine Bjerendallänk till annan webbplats.

Herrar

Recurve ind.

1) Mauro Nespoli, 2) Steve Wijler, Nederländerna, 3) Pablo Gonzalez Acha, Spanien. Sv. plac: 17) Ludvig Flinklänk till annan webbplats

Compound ind.

1) Michael Schloesser, Nederländerna, 2) Gilles Seywert, Luxemburg, 3) Mario Vavro, Kroatien.
plac: 9) Hampus Borgströmlänk till annan webbplats.

Mixed lag recurve

1) Lucilla Boari/Mauro Nespoli, Italien, 2) Naomi Folkard/Patrick Huston, Storbritannien, 3) Michelle Kroppen/Cedric Rieger, Tyskland. Sv plac: 9) Christine Bjerendallänk till annan webbplats/Ludvig Flinklänk till annan webbplats.

Boxning

Damer

-60 kg

1) Mira Potkonen, Finland, 2) Kellie Harrington, Irland, 3) Agnes Alexiussonlänk till annan webbplats, 3) Anastasiia Beliakova, Ryssland.

-75 kg

1) Lauren Price, Storbritannien, 2) Niuchka Fontijn, Nederländerna, 3) Darima Sandkova, Ryssland, 3) Elzbieta Wojcik, Polen. Sv plac: 9) Love Holgersson.

Herrar

-75 kg

1) Oleksandr Khyzjniak, Ukraina, 2) Salvatore Cavallaro, Italien, 3) Andrej Csemez, Slovakien, 3) Michael Nevin, Irland. Sv plac: 5) Adam Chartoilänk till annan webbplats.

-81 kg

1) Loren Alfonso Dominguez, Azerbajdzjan, 2) Benjamin Whittaker, Storbritannien, 3) Simone Fiori, Italien, 3) Gor Nersesjan, Armenien. Sv plac: 17) Liridon Nuhalänk till annan webbplats.

Brottning

Damer fristil

-53 kg
1) Sofia Mattssonlänk till annan webbplats, Sverige, 2) Juliia Khavaldzjij, Ukraina, 3) Stalvira Orsjusj, Ryssland, 3) Nina Hemmer, Tyskland.

-57 kg
Sv plac: Ut i kvartsfinal Johanna Lindborg

-62 kg
Sv plac: Ut i kvartsfinal Johanna Mattsson

-68 kg
1) Anastasija Grigorjeva, Lettland, 2) Anastasiia Bratjikova, Ryssland, 3) Alla Tjerkasova, 3) Sofia Georgieva, Bulgarien. Sv plac: 5) Jenny Franssonlänk till annan webbplats.

Herrar grekisk-romersk stil

-60 kg
1) Stepan Marjanjan, Ryssland, 2) Erik Torba, Ungern, 3) Victor Ciobanu, Moldavien, 3) Dato Tjkhartsjvili, Georgien.Sv plac: 1:a omg. Ardit Fazljijalänk till annan webbplats

-77 kg
1) Aleksandr Tjekhirkin, Ryssland, 2) Karapet Tjaljan, Armenien, 3) Alex Bjurberg Kessidislänk till annan webbplats, 3) Tamas Lorincz, Ungern

Gymnastik

Damer

Artistisk fristående
1) Anastasiia Batjynska, Ukraina 13.200 poäng, 2) Aneta Holasova 12.966 p, 3) Jessica Castleslänk till annan webbplats 12.933 p.

Artistisk mångkamp

1) Angelina Melnikova, Ryssland 54.498 p, 2) Lorette Charpy, Frankrike 54.166, 3) Diana Varinska, Ukraina 52.766. Sv plac: 24. Jessica Castleslänk till annan webbplats 47.498.

Trampolin ind.

1) Lea Labrousse, Frankrike, 2) Luba Golovina, Georgien, 3) Hanna Hantjarova, Vitryssland. Sv plac: 10) Lina Sjöberg.

Herrar

Trampolin synkro

1) Lukasz Jaworski/Artur Zakrzewski, Polen, 2) Anton Davydenko/Mykola Prostorov, Ukraina, 3) Allan Morante/Sebastien Martiny, Frankrike. Sv plac: 6) Måns Åberglänk till annan webbplats/Jonas Nordfors länk till annan webbplats

Trampolin ind.

1) Uladzislau Hantjarou, Vitryssland, 2) Melnik Mikhail, Ryssland, 3) Diogo Gantjinho, Portugal. Sv plac: 16. Måns Åberglänk till annan webbplats, 21. Jonas Nordforslänk till annan webbplats.

Judo

Damer -70 kg

1) Margaux Pinot, Frankrike, 2) Sanne van Dijke, Nederländerna, 3) Anna Bernholm, 3) Barbara Matic.

Herrar

-73 kg

1) Tommy Macias, 2) Rustam Orujov, Azerbajdzjan, 3) Hidajat Hejdarov, Azerbajdzjan.

-81 kg

1) Matthias Casse, Belgien, 2) Ivajlo Ivanov, Bulgarien, 3) Luka Maisuradze, Georgien. Sv plac: 1:a omg. Victor Busch, Robin Pacek.

-100 kg

1) Arman Adamian, Ryssland, 2) Varlam Liparteliani, Georgien, 3) Elmar Gasimov, Azerbajdzjan, 3) Cyrille Maret, Frankrike. Sv. plac: 1:a omg. Joakim Dvärby

Kanot

Damer

K-1 200 m
1) Natalia Podolskaia, Ryssland, 2) Ivana Mladkova, Slovakien, 3) Anja Osterman, Slovenien. Sv plac: 10) Linnea Stensilslänk till annan webbplats.

K-1 500 m

1) Volha Khudzenka, Vitryssland, 2) Danuta Kozak, Ungern, 3) Emma Jörgensen, Danmark . Sv plac: 8) Linnea Stensilslänk till annan webbplats

K-1 5000 m
1) Maryna Litvintjuk, Vitryssland, 2) Dora Bodonij, Ungern, 3) Mariana Petrusova, Slovakien . Sv plac: 12) Julia Lagerstamlänk till annan webbplats

K-2 500 m
1) Volha Khudzenka/Maryna Litvintjuk, Vitryssland, 2) Anna Karasz/Danuta Kozak, Ungern, 3) Kira Stepanova/Anastasia Pantjenko, Ryssland. Sv plac: 10) Moa Wikberglänk till annan webbplats/Melina Anderssonlänk till annan webbplats

Herrar

K-1 200 m
1) Maxime Beaumont, Frankrike, 2) Birkas Balazs, Ungern, 3) Dzmitry Tratsiakou, Vitryssland . Sv plac: 4) Petter Menninglänk till annan webbplats.

K-1 1000 m
1) Balint Kopasz, Ungern, 2) Fernando Pimenta, Portugal, 3) Aleh Jurenia, Vitryssland. Sv plac: 10) Martin Nathelllänk till annan webbplats

K-1 5000 m
1) Balint Kopasz, Ungern, 2) Fernando Pimenta, Portugal, 3) Max Hoff, Tyskland. Sv plac: 10) Joakim Lindberg.länk till annan webbplats

K-2 1000 m
1) Max Hoff/Jacob Schopf, Tyskland, 2) Oleksandr Seryomiatnykov/Oleh Kukharyk, Ukraina, 3) Vladislav Litovka/Roman Anosjkin, Ryssland. Sv plac: 18) Martin Nathelllänk till annan webbplats/Albert Peterssonlänk till annan webbplats

Karate

Damer, kumite -68 kg

1) Silvia Semeraro, Italien, 2) Irina Zaretska, Azerbajdzjan, 3) Halyna Melnyk, Ukraina, 3) Elena Quirici, Schweiz. Sv. plac: Grundomgång Hana Antunovic.

Skyttesport

Damer

Gevär 50 m halvmatch, final

1) Yulia Zykova, Ryssland, 2) Maxurova Nikola, Tjeckien, 3) Polina Khorosjeva, Ryssland. Sv plac: 34) Lotten Johanssonlänk till annan webbplats.

Luftgevär 10 m

1) Laura-Georgeta Coman, Rumänien, 2) Nina Christen, Schweiz, 3) Nikola Mazurova, Tjeckien. Sv plac: 34) Lotten Johanssonlänk till annan webbplats, 37) Isabelle Johanssonlänk till annan webbplats.

Skeet

1) Diana Bacosi, Italien, 2) Lucie Anastassiou, Frankrike, 3) Chiara Cainero, Italien. Sv plac: 19. Viktoria Larssonlänk till annan webbplats

Herrar

Gevär helmatch

1) Sergej Kamenskij, Ryssland, 2) Jury Sjtjerbatsevitj, Vitryssland, 3) Istvan Peni, Ungern. Sv plac: 30) Marcus Madsenlänk till annan webbplats.

Luftgevär 10 m

1) Sergey Richter, Israel 2) Sergej Kamenskij, Ryssland 3) Filip Nepejchal, Tjeckien. Sv plac: 19) Marcus Madsenlänk till annan webbplats.

Luftpistol 10 m

1) Artem Tjernousov, Ryssland 241,4 poäng, 2) Oleh Omeltjuk, Ukraina 239,6 p, 3) Lauris Strautmanis, Lettland 219,3 p. Sv plac: 27) Morgan Johanssonlänk till annan webbplats.

Skeet

1) Stefan Nilssonlänk till annan webbplats, Sverige, 2) Tomas Nydrle, Tjeckien, 3) Gabriele Rossetti, Italien. Övr sv plac: 12) Marcus Svenssonlänk till annan webbplats

Mixed lag

50 m gevär liggande

1) Nina Christen/Jan Lochbihler, Schweiz, 2) Franziska Peer/Bernhard Pickl, Österrike, 3) Polina Khorosjeva/Kirill Grigorian, Ryssland. Sv plac: 24. Lotten Johanssonlänk till annan webbplats/Marcus Madsenlänk till annan webbplats.

Luftgevär 10 m

1) Sergej Kamenskij/Julia Karimova, Ryssland, 2) Anastasia Galatjina/ Vladimir Maslennikov, Ryssland, 3) Aneta Brabcova/Filip Nepejtjal, Tjeckien. Sv plac: 10) Lotten Johanssonlänk till annan webbplats/Marcus Madsenlänk till annan webbplats

Skeet

1) Chiara Cainero/Gabriele Rossetti, Italen, 2) Diana Bacosi/Riccardo Filippelli, Italien, 3) Barbora Sumova/Jakub Tomecek, Tjeckien. Sv plac: 14) Viktoria Larssonlänk till annan webbplats/Stefan Nilssonlänk till annan webbplats

Partners