Sport och resursteam

Sport

  • Fredrik Joulamo
  • Sportdirektör
  • Mobil: +46 (0) 709 - 508 119
  • E-post: fredrik.joulamo@sok.se
  • Johan Flodin
  • Sport- & utv.chef – ledare prestationsteamet
  • Mobil: +46 (0)70-444 04 21
  • E-post: johan.flodin@sok.se
  • Peter Reinebo
  • Truppchef Paris 2024
  • Telefon: +46 (0) 8 - 402 68 08
  • Mobil: +46 (0) 706-578804
  • E-post: peter.reinebo@sok.se
  • Thomas Engdahl
  • Sportchef
  • Mobil: +46 (0)706-50 42 22
  • E-post: thomas.engdahl@sok.se
  • Henrik Forsberg
  • Sportchef
  • Mobil: +46 (0)73-372 20 00
  • E-post: henrik.forsberg@sok.se
  • Carina Skoog
  • Sportchef
  • Mobil: +46 (0)70-444 16 90
  • E-post: carina.skoog@sok.se
  • Anders Wiggerud
  • Sportchef
  • Mobil: +46 (0)703-72 20 49
  • E-post: anders.wiggerud@sok.se
  • Olle Anfelt
  • Beteendevetenskap, ledarstöd
  • Mobil: +46 (0) 705-62 09 39
  • E-post: olle.anfelt@sok.se
  • Katarina Vangdal
  • Projektledare tränarprogram
  • Telefon: +46 (0) 708584201
  • E-post: katarina.vangdal@sok.se
  • Ulrika Sandmark
  • Projektledare tränarprogram
  • Telefon: +46 (0) 722-424117
  • E-post: ulrika.sandmark@svensksimidrott.se
  • Mårten Fredriksson
  • Projektledare tränarprogram och camper
  • Telefon: +46 (0) 8 402 12 97
  • Mobil: +46 (0) 706-03 29 12
  • E-post: marten.fredriksson@sok.se
  • Anton Dahlberg
  • Projektledare
  • Telefon: +46 (0) 70-5090303
  • E-post: anton.dahlberg@sok.se

Resursteam

SOK:s resursteam är specialister som arbetar nära med aktiva och tränare inom Topp och Talang. Resursteamet är uppdelat i två kompetensområden: hälsa och prestationsutveckling.

Prestationsutveckling

  • Niklas Heckscher
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 73 - 600 60 50
  • E-post: niklas.heckscher@sok.se
  • Rickard Nilsson
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 705-70 56 88
  • E-post: rickard.nilsson@sok.se
  • Dimitrios Panagiotopoulos
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 703-56 91 51
  • E-post: dimman@sok.se
  • Stefan Pettersson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-05 47 51
  • E-post: stefan.pettersson@sok.se
  • Stig Mattsson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-04 77 59
  • E-post: stigmattsson@live.com
  • Johan Flodin
  • Sport- & utv.chef – ledare prestationsteamet
  • Mobil: +46 (0)70-444 04 21
  • E-post: johan.flodin@sok.se
  • Anton Kalén
  • Prestationsanalys, statistik
  • Mobil: +46 (0) 70-217 07 80
  • E-post: anton.kalen@sok.se
  • Sanjay Verma
  • Sömncoach
  • Mobil: +46 (0)721 57 97 34
  • E-post: sanjay.swe@gmail.com
  • Anders Eriksson
  • Prestationsanalys teknik och taktik
  • Mobil: +46 (0)730 91 37 19
  • E-post: anders.eriksson@sok.se
  • Andreas Claeson
  • Rådgivare prestationspsykologi
  • Mobil: +46 (0)706 977 211
  • E-post: andreas.claeson@sok.se
  • Malin Tillman
  • Rådgivare prestationspsykologi
  • Mobil: +46 (0)708 507 646
  • E-post: malin.tillman@sok.se
  • Tomas Mårtensson
  • Projektledare teknologi, meteorolog
  • Mobil: +46 (0) 706-61 80 56
  • E-post: tomas.martensson@sok.se

Hälsa

  • Lykke Tamm
  • Läkare – ledare Hälsoteamet
  • Mobil: +33 621 121 497
  • E-post: lykke.tamm@sok.se
  • Houman Ebrahimi
  • Läkare, akutlinan sommar
  • Mobil: +46 (0) 725 05 00 91
  • E-post: houman.ebrahimi@sok.se
  • Jakob Swanberg
  • Läkare, akutlinan vinter
  • Mobil: +46 (0) 70-653 87 21
  • E-post: jakob.swanberg@sok.se
  • Magnus Oscarsson
  • Läkare
  • Mobil: +46 (0) 70-6291008
  • E-post: magnus.oscarsson@sok.se
  • Jörgen Sandberg
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 706-20 00 01
  • E-post: jorgen.sandberg@sok.se
  • Marcus Bystedt
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-214 07 97
  • E-post: marcus.bystedt@sok.se
  • Cecilia Kalla
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-544 21 44
  • E-post: cecilia.kalla@sok.se
  • Anna Melin
  • Näringsfysiolog
  • Mobil: +46 (0)730 302101
  • E-post: anna.melin@inu.se
  • Anders Ekstrand
  • Psykolog
  • Mobil: +46 (0)768 644149
  • E-post: anders.ekstrand@sok.se

Medicinskt vetenskapligt råd

  • Angelica Lindén Hirschberg
  • Professor i gynekologi och obstetrik vid KI
  • Håkan Westerblad
  • Professor i muskelfysiologi vid KI
  • Martin Hägglund
  • Professor i fysioterapi vid LiU
  • Mats Jensen-Urstad
  • Professor i kardiologi vid KI
  • Petter Brodin
  • Biträdande professor i immunologi vid KI

Partners

Huvudsponsorer, logotyper