Svenska tävlingsguiden

Visa tidigare dagar

  • söndag 21 jul

  • måndag 22 jul

    • 07.00 09.00
      Simidrott – 

      Simning, försökspass

      100 m frisim försök, flickor: 1) Tamryn Van Selm, Storbritannien 55,77 q, 2) Aleksandra Sabitova, Ryssland 56,15 q, 3) Lucile Tessariol, Frankrike 56,37 q. Sv plac: 23) Sofia Abrahamsson 58,39 q, 32) Emelie Fast 59,21

      200 m fjärilsim försök, flickor: 1) Anastasia Markova, Ryssland 2.13,87 q, 2) Reka Nyiradi, Ungern 2.14,00 q, 3) Merve Tuncel, Turkiet 2.14,84 q. Sv plac: 29) Thilde Smedbäck 2.27,92

      400 m medley försök, flickor: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 4.44,34 q, 2) Freya Colbert, Storbritannien 4.49,46 q, 3) Deniz Ertan 4.53,36 q. Sv plac: 22) Olivia Bäckström 5.13,32

      200 m ryggsim försök, flickor: 1) Lucie Mosdzien, Tyskland 2.14,00 q, 2) Laura Bernat, Polen 2.14,08 q, 3) Sudem Denizli, Turkiet 2.15,19 q. Sv plac: 22) Isa Lundgren Sonnergren 2.29,82

      Lägg till i kalender
    • 07.00 09.30
      Friidrott – 

      Förmiddagspass

      Kula kval flickor: 1) Pinar Akyol, Turkiet 18,50q, 2) Sina Prüfer, Tyskland 17,00q, 3) Nina Capatina, Moldavien 16,67q. Sv plac: 8) Victoria Quainoo 15,76q. Tolv främsta till tisdagens final.
      100 m kval pojkar: 1) Tazana Kamanga-Dyrbak, Danmark 10,50q, 2) Umut Uysal, Turkiet 10,60q, 3) Zion Eriksson, Sverige 10,62q. Final tisdag.

      Lägg till i kalender
    • 07.00 18.00
      Tennis – 

      Individuellt och dubblar, runda 1

      Flickor singel, runda 1
      Ida Johansson - Cliona Walsh, Irland 6-2, 7-6 (9-7)

      Pojkar dubbel, runda 1
      Eldin Nokic/Olle Noltorp - Theodoros Mitsakos/ Georgios Valaris, Grekland 3-6, 3-6

      Flickor dubbel, runda 1
      Agnes Mitteregger/Ida Johansson - Vesa Gjinaj/ Forta Morina, Kosovo 6-1, 6-0

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      Finalpass

      400 m medley flickor, final: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 4.43,92, 2) Lia Csulak, Ungern 4.50,50, 3) Chiara Fontana, Italien 4.52,21. Sv plac: 22) Olivia Bäckström 5.13,32

      100 m frisim flickor, semifinal: 1) Tamryn van Selm, Storbritannien 56,04 q, 2) Alexandra Sabitova, Ryssland 56,09 q, 3) Carmen Weiler Sastre, Spanien 56,09 q. Sv plac: 16) Sofia Abrahamsson 58,68

      Lägg till i kalender
  • tisdag 23 jul

    • 07.00 09.00
      Simidrott – 

      Försökspass

      400 m frisim försök, flickor: 1) Beril Bocekler, Turkiet 4.13,59 q, 2) Freya Colbert, Storbritannien 4.17,05 q, 3) Margarita Varulnikova, Ryssland 4.18,91 q. Sv plac: 23) Kristina Orban 4.30,11, 38) Tyra Littorin 4.40,64

      200 m fjärilsim försök, pojkar: 1) Edward Mildred, Storbritannien 2.00,54, 2) Krzysztof Tjmielewski, Polen 2.91,06, 3) Vadim Klimenisjtjev, 2.01.90, Ryssland. Sv plac: 19) David Falk 2.07,59 q PB

      200 m bröstsim försök, flickor: 1) Evgenila Tjikunova, Ryssland 2.27,64 q, 2)Justine Delmas, Frankrike 2.31,35 q, 3) Kellie Messel, Tyskland 2.31,77 q. Sv plac: 20) Olivia Bäckström 2.39,60 q

      Lägg till i kalender
    • 08.00 10.00
      Cykel – 

      Flickor, tempolopp

      1) Zoe Bäckstedt, Storbritannien 14.35,25, 2) Alena Ivantjenko, Ryssland +19,14, 3) Laura Sander Lizette, Estland +57,75. Sv plac: 38) Alma Johansson +2.26,00, 40) Felicia Bengtsson +2.26,56, 49) Julia Lyngbaek +2.48,49

      Lägg till i kalender
    • 08.47 09.30
      Friidrott – 

      Förmiddagspass

      400 m pojkar kval: 1) Emil Johansson 47,73q, 2) Patryk Grezegorzewicz, Polen, 47,96q, 3) Tommaso Bonninti, Italien 47,97q. Åtta främsta till torsdagens final.
      Slägga kval flickor: 1) Maryola Bukel, Vitryssland 70,52q, 2) Silja Kosonen, Finland 70,44q, 3) Rachele Mori, Italien 69,24q. Sv plac: 8) Victoria Quainoo 62,31q. Tolv främsta till final.

      Lägg till i kalender
    • 09.00 17.00
      Tennis – 

      Individuellt och dubbel, runda 2

      Flickor singel, runda 2
      Ida Johansson - E. Tverijonaite, Litauen 3-6, 3-6
      Agnes Mitteregger - J. Steur, Grekland 2-6, 6-3, 6-10

      Flickor dubbel, runda 2
      Agnes Mitteregger/Ida Johansson - Babel/Leclercq, Frankrike 5-7, 6-3, 12-14

      Lägg till i kalender
    • 11.45 17.00
      Gymnastik – 

      Pojkar, mångkampskval

      Mångkamp
      1) Ivan Kuliak, Ryssland 82.000 q, 2) Illia Kovtun, Ukraina 81.350 q, 3) Mukhammadzjon Iakubov, Ryssland 81.000 q. Sv plac: 26) Marcus Stenberg 76.300 q, 55) William Sundell 71.150 PB, 65) Vilgot Hyll 69.450

      Lagtävling
      1) Ukraina (Nazar Tjepurnji, Volodimir Kostiuk, Illia Kostun) 163.950, 2) Ryssland (Kirill Gasjkov, Mukhammadzjon Iakubov, Ivan Kuliak) 163.100, 3) Italien (Lorenzo Bonicelli, Ivan Brunello, Lorenxo Minh Casali) 159.183. Sv.plac: 14) Sverige (Vilgot Hyll, Marcus Stenberg, William Sundell) 148,900

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      Finalpass

      400 m frisim flickor, final: 1) Beril Bocekler, Turkiet 4.09,71, 2) Freya Colbert, Storbritannien 4.16,58, 3) Margarita Varulnikova, Ryssland 4.17,15. Sv. plac: Sv plac: 23) Kristina Orban 4.30,11, 38) Tyra Littorin 4.40,64
      200 m fjärilsim flickor, final: 1) Sofia Sartori, Italien 2.11,76, 2) Merve Tuncel, Turkiet 2.12,39, 3) Sophie Freeman, Storbritannien 2.12,95. Sv plac: 29) Thilde Smedbäck 2.27,92
      200 m bröstsim flickor, semifinal: 1) Evgenila Tjikunova, Ryssland 2.25,50 q, 2) Justine Delmas, Frankrike 2.27,05 q, 3) Molly Mayne, Irland 2.30,06 q. Sv plac: 16) Olivia Bäckström 2.41,87
      200 m ryggsim flickor, final: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 2.11,20, 2) Erika Francesca Gaetani, Italien 2.12,03, 3) Sudem Denizli, Turkiet 2.13,51. Sv plac: 22) Isa Lundgren Sonnergren 2.29,82
      200 m fjärilsim pojkar, semfinal: 1) Edward Mildred, Storbritannien 2.01,18 q, 2) Vadim Klimenisjtjev, Ryssland 2.01,23, 3) Ramil Valizada, Azerbajdjan 2.02,63 q. Sv plac: 14) David Falk 2.07,52 PB
      100m frisim flickor, final: 1) Aleksandra Sabitova, Ryssland 55,58, 2) Tamryn van Selm, Storbritannien 55,61, 3) Carmen Weiler Sastre, Spanien 56,25. Sv plac: 16) Sofia Abrahamsson 58,68, 32) Emelie Fast 59,21

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.30
      Cykel – 

      Pojkar, tempolopp

      1) Madis Mihkels, Estland 13.10,19, 2) Dario Baletta, Italien +5,93, 3) Konstantin Aladasjvilij, Ryssland +6,23. Sv plac: 24) Leo Jacobsson +53,86, 38) Joel Warrén +1.09,62, 45) Eric Pedersen +1.19,42

      Lägg till i kalender
    • 16.00 19.00
      Friidrott – 

      Eftermiddagspass

      Kula final flickor: 1) Pinar Akyol, Turkiet 17,88, 2) Nina Capatina, Moldavien 17,16, Sina Prüfer, Tyskland, 16,84. Sv plac: 9) Victoria Quainoo, 15,47.
      3 000 m final flickor: 1) Olimpia Breza, Polen 9.48,23, 2) Ina Halle Haugen, Norge 9.49,54, 3) Maria Forero, Spanien 9.50,07. Sv plac: 6) Tilde Axelsson Froejdenlund 9.57,30.
      100 m final pojkar: 1) Umut Uysal, Turkiet 10,47, 2) Matteo Melluzzo, Italien 10,48, 3) Felix Kunstein, Tyskland, 10,53. Sv plac: 5) Zion Eriksson 10,59.

      Lägg till i kalender
  • onsdag 24 jul

    • 07.00 09.00
      Simidrott – 

      Försökspass

      200 m frisim flickor, försök: 1) Freya Colbert, Storbritannien 2.02,58 q, 2) Tamryn van Selm, Storbritannien 2.02,98 q, 3) Marine Nectoux, Frankrike 2.03,86 q. Sv plac: 31) Kristina Orban 2.08,83, 42) Tyra Littorin 2.11,66
      100 m fjärilsim flickor, försök: 1) Aleksandra Sabitova, Ryssland 1.00,03 q, 2) Roos Vanotterdijk, Belgien 1.00,41 q, 3) Daria Klepikova, Ryssland. Sv plac: 23) Sofia Abrahamsson 1.03,93, 24) Boiana Gradinarska 1.03,99
      4x100m frisim flickor, försök: 1) Ryssland 3.50,69 q, 2) Storbritannien 3.51,18 q, 3) Frankrike 3.51,38 q. Sv plac: 14) Sverige 4.00,85 (Sofia Abrahamsson, Kristina Orban, Tyra Littorin, Boiana Gradinarska)

      Lägg till i kalender
    • 07.00 09.00
      Friidrott – 

      Förmiddagspass

      400 m häck kval pojkar: 1) Ignacio Saez, Spanien 51,78q, 2) Fjodor Ivanov, Ryssland, 52,55q, 3) Oskar Edlund 52,67q. Åtta främsta till fredagens final.
      Trestegskval flickor: 1) Maja Åskag 12,96q, 2) Julijana Dabija, Moldavien 12,84q, 3) Mame Sow, Italien 12,68q. Tolv främsta till fredagens final.
      200 m pojkar försök: 1) Oliwer Wdowik, Polen 21,36q, 2) Bence Frakas, Ungern 21,40q, 3) Tazana Kamanga-Dyrbak, Danmark 21,50q. Sv plac: 8) Sidney Leger 21,98q. Åtta främsta till fredagens final.

      Lägg till i kalender
    • 08.30 13.15
      Judo – 

      Pojkar -60 kg, kval, återkval och semifinaler

      1/16-delsfinal: Miljohn Maxlin - Viljar Lipard, Estland 0-1, förlust på Ippon
      Återkval: Miljohn Maxlin - Blaz Emersic, Slovenien 0-1, förlust på Ippon

      Lägg till i kalender
    • 14.00 16.00
      Judo – 

      Pojkar -60 kg final och bronsmatcher

      1) Turan Bayramov, Azerbajdjan, 2) Rizvan Magomadov, Ryssland, 3) Georgios Balarjishvili, Cypern, 3) Viljar Lipard, Estland. Sv plac: 18) Miljohn Maxlin

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      Finalpass

      200 m fjärilsim pojkar, final: 1) Vadim Klimenisjtjev, Ryssland 1.58,06, 2) Edward Mildred, Storbritannien 1.58,64, 3) Krzysztof Tjmieleski, Polen 2.01,82.Sv plac: 14) David Falk 2.07,52 PB
      200 m bröstsim flickor, final: 1) Evgeniia Tjikunova, Ryssland 2.24,15, 2) Justine Delmas, Frankrike 2.27,50, 3) Molly Mayne, Irland 2.30,76. Sv plac: 16) Olivia Bäckström 2.41,87
      4x100 m frisim flickor, final: 1) Ryssland 3.45,10, 2) Storbritannien 3.47,62, 3) Ungern 3.48,67. Sv plac: 14) Sverige 4.00,85 (Sofia Abrahamsson, Kristina Orban, Tyra Littorin, Boiana Gradinarska)

      Lägg till i kalender
    • 15.15 17.00
      Gymnastik – 

      Flickor mångkampskval

      Mångkampskval
      1) Viktoriia Listunova, Ryssland 55.550 q, 2) Ioana-Andreea Stanciulescu, Rumänien 53.700 q, 3) Ondine Achampong, Storbritannien 52.150 q. Sv plac: 39) Nathalie Westlund 46.800, 52) Emelie Westlund 44.750,

      Lagtävling
      1) Ryssland (Irina Komnova, Viktoriia Listunova, Iana Vorona) 108.050, 2) Rumänien (Irina-Antonia Duta, Silvaina-Maria Sfiringu-Gheorghe, Ioana-Andreea Stanciulescu) 106.800, 3) Storbritannien (Ondine Achampong, Halle Hilton, Annie Young) 103.850. Sv plac: 16) Sverige (Emelie Westlund, Nathalie Westlund, Jennifer Williams) 93.850

      Lägg till i kalender
  • torsdag 25 jul

    • 07.00 09.00
      Simidrott – 

      Försökspass

      100 m ryggsim flickor, försök: 1) Erika Francesca Gaetani, Italien 1.02,59 q, 2) Lucie Mosdzien, Tyskland 1.03,00 q, 3) Marine Nectoux, Frankrike 1.03,65 q. Sv plac: 29) Isa Lundgren Sonnergren 1.08,72, 34) Thilde Smedbäck 1.10,60
      200 m medley flickor, försök: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 2.17,43 q, 2) Chiara Fontana, Italien 2.19,82 q, 3) Reka Nyiradi, Ungern 2.20,82 q. Sv plac: 7) Emelie Fast 2.21,91, 34) Thilde Smedbäck 2.31,76
      100 m fjärilsim, försök pojkar: 1) Rasmus Nickelsen, Danmark 53,64 q, 2) Hubert Kos, Ungern 54,60 q, 3) Bence Peto, Ungern. Sv plac) 12) David Falk 56,29
      100 m bröstsim flickor, försök: 1) Evgeniia Tjikunova, Ryssland 1.08,97 q, 2) Justine Delmas, Frankrike 1.10,45 q, 3) Molly Mayne, Irland 1.11,08 q. Sv plac: 10) Emelie Fast1.12,32 q

      Lägg till i kalender
    • 07.00 10.00
      Friidrott – 

      Förmiddagspass

      Kula kval pojkar: 1) Marius Vasile, Rumänien 18,95q, 2) Jesper Ahlin 18,54q, 3) Muhamet Ramadani, Kosovo 18,51q. Tolv främsta till fredagens final.

      Lägg till i kalender
    • 08.00 10.30
      Cykel – 

      Flickor, linjelopp

      1) Zoe Bäckstedt, Storbritannien 1.21.00, 2) Fransecsa Barale, Italien +1.04, 3) Alena Ivantjenko, Ryssland +1.09. Sv plac: 39) Felicia Bengtsson +5.26, 53) Julia Lyngbaek +7,29, 71) Alma Johansson +15.50

      Lägg till i kalender
    • 08.30 14.00
      Judo – 

      Flickor, -52 kg, -63 kg, kval, återkval och semifinaler

      -52 kg: 1/16-delsfinal Tova Granberg - Teresa Santos, Portugal 001-101 Förlust på Ippon

      -63 kg: Åttondelsfinal Ella Andersson - Sarina Buffet, Schweiz 011-001 Vinst på Wazari
      Kvartsfinal Ella Andersson - Alessia Corrao, Belgien 000-100 Förlust på Ippon
      Återkval 1 Ella Andersson - Pia-Jaqueline Kraft, Österrike 100-000 Vinst på Ippon
      Återkval 2 Ella Andersson - Habibe Afyonlu, Turkiet 001-101 Förlust på Ippon

      Lägg till i kalender
    • 10.00 12.15
      Gymnastik – 

      Pojkar, mångkampsfinal

      1) Ilja Kovtun, Ukraina, 2) Mukhammadzjon Iakubov, Ryssland, 3) Ivan Kuliak, Ryssland. Sv plac: 21) Marcus Stenberg 75.350, 55) William Sundell, 65) Vilgot Hyll

      Lägg till i kalender
    • 14.00 16.15
      Gymnastik – 

      Flickor, mångkampsfinal

      1) Viktoriia Listunova, Ryssland 56.000, 2) Ondine Achampong, Storbritannien 52.900, 3) Iana Vorona, Ryssland 52.550. Sv plac: 39) Nathalie Westlund 46.800, 52) Emelie Westlund 44.750,

      Lägg till i kalender
    • 14.30 16.00
      Judo – 

      Flickor, -52 kg, -63 kg, finaler och bronsmatcher

      -52 kg: 1) Elin Henninger, Nederländerna, 2) Ariane Toro Soler, Spanien, 3) Veronica Toniolo, Italien. Sv plac: 17) Tova Granberg
      -63 kg: 1) Joanne van Lieshout, Nederländerna, 2) Katarina Kristo, Kroatien, 3) Laura Vazquez Fernandez, Spanien. Sv plac: 7) Ella Andersson.

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      Finalpass

      200 m medley flickor, semifinal: 1) Katie Shanahan, Storbritannien 2.15,61 q, 2) Chiara Fontana, Italien 2.18,99 q, 3) Deniz Ertan, Turkiet 2.19,97 q. Sv plac: 10) Emelie Fast 2.21,61
      100 m fjärilsim pojkar, semifinal: 1) Rasmus Nickelsen, Danmark 53,47 q, 2) Pawel Uryniuk, Polen 54,27 q, 3) Martin Espernberger, Österrike 54,58 q. Sv plac: 12) David Falk 56,66
      100 m bröstsim flickor, semifinal: 1) Evgeniia Tjikunova, Ryssland 1.08,91 q, 2) Justine Delmas, Frankrike 1.09,75 q, 3) Kellie Messel, Tyskland 1.10,90 q. Sv plac: 15) Emelie Fast 1.13,46
      200 m frisim flickor, final: 1) Beril Bocekler, Turkiet 2.00,62, 2) Freya Colbert, 2.00,90, 3) Wiktoria Gusc 2.02,36. Sv plac: 31) Kristina Orban 2.08,83, 42) Tyra Littorin 2.11,66

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.30
      Cykel – 

      Pojkar, linjelopp

      1) Madis Mikhels, Estland 1.49.24, 2) Dario Belletta, Italien s.t, 3) Martin Svrcek, Slovakien s.t. Sv plac 38) Eric Pedersen +1.59, 64) Joel Warrén +10,29, 76) Leo Jacobsson +14.32.

      Lägg till i kalender
    • 16.00 19.00
      Friidrott – 

      Eftermiddagspass

      400 m final pojkar: 1) Emil Johansson 47,69, 2) Patryk Grzegorzewicz, Polen 47,91, 3) Attila Molnar, Ungern, 48,09.
      Stavhopp final flickor: 1) Sarah Vogel, Tyskland 4,06, 2) Clara Fernandez, Spanien 3,85, 3) Rebecka Krüeger 3,85 samt Klara Skriver Lössl, Danmark, 3,85.
      2 000 m hinder final flickor: 1) Blanka Dörfel, Tyskland 6.39,02, 2) Greta Varga, Ungern 6.46,95, 3) Sigrid Alvik, Norge 6.47,44. Sv plac:5) Julia Svennblad 6.50,96.
      200 m final pojkar: 1) Federico Gugliemi, Italien 21,11, 2) Tazana Kamanga-Dyrbak, Danmark 21,15, 3) Oliwer Wdowik, Polen 21,26. Sv plac: 6) Sidney Leger 21,78.
      Stavhopp final pojkar: 1) Anthony Ammirati, Frankrike 4,95, 2) Juho Alasaari, Finland 4,90, 3) Dzmitrij Marfusjkin, Vitryssland och Jules Vanlangenaker, Belgien, båda 4,80. Sv plac: 9) Emil Carlsson 4,55.
      Slägga final flickor: 1) Silja Kosonen, Finland 72,35, 2) Rachele Mori, Italien 69,04, 3) Esther Imariagbee, Tyskland 68,98. Sv plac: 9) Victoria Quainoo 58,93.

      Lägg till i kalender
  • fredag 26 jul

    • 07.00 09.00
      Simidrott – 

      Försökspass

      50 m frisim flickor, försök: 1) Nina Stanisavlevic, Serbien 25,46 q, 2) Evelyn Davis, Storbritannien 25,94 q, 3) Bianca Costea, Rumänien 26,06 q. Sv plac: 28) Sofia Abrahamsson 27,25, 38) Boiana Gradinarska, Sverige 28,15 PB
      4x100 m medley flickor, försök: 1) Tyskland 4.12,53 q, 2) Ryssland 4.12,81 q, 3) Italien 4.13,36 q. Sv plac: 9) Sverige (Isa Lundgren Sonnergren, Emelie Fast, Boiana Gradinarska, Sofia Abrahamsson) 4.20,74

      Lägg till i kalender
    • 07.00 19.30
      Tennis – 

      Dubbel finaler och bronsmatcher

      Flickor: 1) Evialina Laskevitj/Maryia Stsetsevitj, Vitryssland, 2) Ekaterina Maklakova/Mariia Sjolokhova, Ryssland, 3) Linda Klimovicova/Dominika Salkova, Tjeckien. Sv. plac: 2:a omg. Ida Johansson/Agnes Mitteregger
      Pojkar: 1) Hynek Barton/Matthew William Donald, Tjeckien, 2) Olaf Pieczkowski/Filip Pieczonka, Polen, 3) Daniel Merida/Pedro Rodenas, Spanien. Sv. plac: 1:a omg. Olle Noltorp/Eldin Nokic

      Lägg till i kalender
    • 08.30 13.00
      Judo – 

      Pojkar -81 kg, kval, semifinaler och återkval

      Åttondelsfinal: Karl Bååthe - Andrei Sjymbaliou, Vitryssland 100-010 Vinst på Ippon
      Kvartsfinal: Karl Bååthe - Tymur Valieiov, Ukraina 000-100 Förlust på Ippon
      Återkval: Karl Bååthe - Magerram Imamverdiov, Azerbajdzjan 001-101 Förlust på Ippon

      Lägg till i kalender
    • 14.00 16.00
      Judo – 

      Pojkar - 81 kg, final och bronsmatch

      1) Arnaud Aregba, Frankrike, 2) Akaki Japaridze, Georgien, 3) Magerram Imamverdiov, Azerbajdzjan, 3) Tymur Valieiov, Ukraina. Sv plac: 9) Karl Bååthe

      Lägg till i kalender
    • 15.00 17.30
      Simidrott – 

      Finalpass

      100 m ryggsim flickor, final: 1) Erika Francesca Gaetani, Italien 1.01,17, 2) Lucie Mosdzien, Tyskland 1.02,46, 3) Renata Gainullina, Ryssland 1.02,85. Sv plac: 29) Isa Lundgren Sonnergren 1.08,72, 34) Thilde Smedbäck 1.10,60
      100 m bröstsim flickor, final: 1) Evgenila Thikunova, Ryssland 1.08,03, 2) Justine Delmas, Frankrike 1.09,55, 3) Molly Mayne, Irland 1.09,59. Sv plac: 10) Emelie Fast 2.21,61
      200 m medley flickor, final: 1) Katie Shanahan, Tyskland 2.14,10, 2) Chiara Fontana, Italien 2.18,58, 3) Deniz Ertan, Turkiet 2.19,25. Sv plac: 10) Emelie Fast 2.21,61
      100 m fjärilsim pojkar, final: 1) Rasmus Nickelsen, Danmark 52,95, 2) Hubert Kos, Ungern 53,54, 3) Pawel Uryniuk, Polen 54,73. Sv plac: 12) David Falk 56,66
      50 m frisim flickor, final: 1) Bianca Costea, Rumänien 25,34, 2) Nina Stanisavljevic, Serbien 25,70, 3) Milou van Wijk, Nederländerna 25,76. Sv plac: 28) Sofia Abrahamsson 27,25, 38) Boiana Gradinarska, Sverige 28,15 PB
      4x100 m medley flickor, final: 1) Ryssland, 1) Storbritannien, 3) Italien. Sv plac: 9) Sverige (Isa Lundgren Sonnergren, Emelie Fast, Boiana Gradinarska, Sofia Abrahamsson) 4.20,74

      Lägg till i kalender
    • 16.00 19.00
      Friidrott – 

      Eftermiddagspass

      400 m häck final pojkar: 1) Oskar Edlund 51,41, 2) Ignacio Saez, Spanien, 51,58, 3) Berke Akcam, Turkiet 52,30.
      Tresteg final flickor: 1) Maja Åskag 13,26, 2) Lesly Raffin, Frankrike 13,08, 3) Julijana Dabija, Moldavien 12,98.
      Kula final pojkar: 1) Muhamet Ramadani, Kosovo 19,75, 2) Semen Borodajev, Ryssland 18,83, 3) Jesper Ahlin 18,71.
      Diskus kval pojkar: 1) Matteo Maulana, Tyskland 63,06q, 2) Raman Chartanovitj, Vitrysslan 61,43q, 3) Steffan Melheim, Norge 58,57q. Sv plac: 11) Leo Janén 52,34. Tolv främsta till lördagens final.
      Stafett försök pojkar: 1) Sverige (Zion Eriksson, Sidney Leger, Emil Johansson, Oskar Edlund) 1.56,35q, 2) Irland 1.56,69q 3) Ungern 1.56,78q. Åtta främsta till lördagens final.

      Lägg till i kalender
  • lördag 27 jul

Partners