Fredrik Lindström, Carl Johan Bergman, Mattias Nilsson och Björn Ferry blev bronsmedaljörer i kavaj - drygt 15 år efter skidskyttestafetten i Vancouver. Foto: TT.
Sverige får OS-brons i skidskytte från 2010
Sverige får en extra bronsmedalj från OS i Vancouver 2010. Efter att Ryssland diskats för dopning flyttas herrarnas stafettlag i skidskytte upp till medaljplats.
Under spelen i Kanada 2010 slutade det svenska laget med Fredrik Lindström, Carl Johan Bergman, Mattias Nilsson och Björn Ferry på fjärde plats, just bakom Ryssland. Men Internationella Olympiska Kommitténs styrelse beslutade på fredagen att en rad resultat av den dopningsdömade ryske åkaren Jevgenij Ustjugov ska strykas, skriver IOK i ett pressmeddelande.
Det var under 2020 som Ustjugov fälldes för dopning. Beslutet överklagades till idrottens skiljedomstol CAS och gick sedan vidare till en domstol i Schweiz. Tidigare i år fastställdes domen och under fredagen kom även beslut från IOK om att styrka alla Ustjugovs resultat från OS i Vancouver 2010 och Sotji 2014.
Det är möjligt att den svenska bronskvartetten med Lindström, Bergman, Nilsson och Ferry kan få motta sina OS-medaljer under spelen i Italien i februari 2026 – 16 år efter loppet i Vancouver.
