Felus Ding vann sin avslutande gruppspelsmatch vid ungdoms-OS i Dakar.
Ding avslutade undoms-OS med seger
Felus Ding avslutade ungdoms-OS med seger. Badmintonspelaren slog greken Ioannis Sarougiannidis med 21-15, 21-13.
Ding hamnade i en tuff grupp under världsungdoms-OS i Dakar och föll trots bra spel i de två inledande matcherna mot starkt asiatiskt motstånd. Då bara gruppsegraren fick spela vidare var chanserna till avancemang borta inför tisdagens gruppavslutning.
Svensken visade dock klass mot europeiskt motstånd. LUGI-spelaren, som var femma på Europaungdoms-OS i Skopje förra året, dominerade från start mot Greklands Ioannis Sarougiannidis.
- Det var en kul match. Min motståndare var duktig, men jag och min coach Nils hade kollat på video och gjort upp en bra plan, säger Felus Ding.
Med smart och varierat spel vann Felus första set med 21-15 i första set. Den svenska dominansen var minst lika stor i avslutande set som skrevs till seger med 21-13 - efter tre missade matchbollar.
Riyan Malhan från Förenade Arabemiraten vann gruppfinalen utan setförlust mot Malaysias Lucas Lee.
- Riyan har bra chans att vinna hela turneringen. Även om det finns bra spelare från Kina och Frankrike, säger Felus Ding.
Svensken packar med sig många fina erfarenheter med sig hem, när flyget lyfter mot Sverige om några dagar.
- Det har varit en upplevelse att få bo i en stor OS-by och umgås med många från andra länder, särskilt från de asiatiska länder som är så bra på badminton.
Hemma i Lund blir det fortsatt fokus på fjäderbollar.
- Närmast väntar Badmintonligan med LUGI nästa måndag. Men mitt stora mål är att få spela OS som senior, endera i LA 2028 eller i Brisbane 2032.
