Bildmontage med hjälp av AI.

Publicerad 11 november 2025

Sweden Arena blir OS-mötesplats för alla svenskar i Milano

För första gången öppnar Sweden Arena sina dörrar för allmänheten under ett vinter-OS i Europa. I centrala Milano kan fans och svenskar på plats uppleva OS-stämningen tillsammans från 9-22 februari, följa tävlingarna och möta svenska olympier.

För femte gången etablerar SOK nationshuset Sweden Arena som den svenska OS-mötesplatsen under OS i Milano Cortina. Denna gång mer inbjudande än någonsin. Detta är första gången som arenan är öppen för alla som vill vara del av den svenska OS-upplevelsen.

– Sweden Arena har utvecklats till ett etablerat koncept som skapar värde för våra partners, svenska fans och det officiella Sverige. OS är något man vill fira och uppleva tillsammans och det här är platsen för alla som är intresserade av att synas och vistas i en olympisk kontext, säger Sara Gottfarb, projektledare för Sweden Arena.

Svenska flaggor och jublande människor hyllar Tara Babulfath som strålar med en bronsmedalj i handen.

Tara Babulfath firas på Sweden Arena efter OS-bronset i judo vid OS i Paris 2024. Foto: TT.

Här händer allt

Under ett OS händer mycket oväntat och snabbt – det är i Sweden Arena allt fångas upp. Här arrangeras pep-rallys innan matcher och tävlingar, här välkomnas svenska medaljörer och olympier, här finns försnack med experter och här firas framgångarna. Sweden Arena blir också plats för presskonferenser och officiella mottagningar i samarbete med Svenska Ambassaden i Italien.

Arenan är platsen i Italien där den svenska publiken kan samlas för att se sändningarna tillsammans med andra svenskar och OS-entusiaster.

– Som olympier vet jag hur mycket det betyder att ha svenskar på plats. Publikens stöd får dig verkligen att ge ditt yttersta. Sweden Arena blir navet för alla som vill komma bakom kulisserna och möta de som är på plats under OS. Det här är platsen man ska vara på om man vill vara del av den svenska OS-upplevelsen, säger Frida Nevalainen, OS-silvermedaljör i ishockey från Turin 2006 och värd på plats i Milano.

Sweden Arena i Paris 2024 med de svenska guldmedaljörerna i beachvolley, Jonatan Hellvig och David Åhman. Foto: Jonas Ekströmer, TT.

Centralt läge

Sweden Arena ligger centralt i Milano nära Centralstationen med bra kommunikationer till alla arenor i Milano. På plats finns mat och dryck till försäljning. Besökare kan även handla delar av de officiella OS-kläderna från UNIQLO.

26 november släpps de första biljetterna

Biljettförsäljningen startar den 26 november och en dagsbiljett kostar 15 euro. Program finns på www.swedenarena.com Länk till annan webbplats..

Anmäl dig till Sweden Arenas nyhetsbrev för att säkra att du får informationen om biljettsläppen först:

Anmäl dig till Sweden Arenas nyhetsbrev Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sweden Arena möjliggörs av partners Svenska Spel, UNIQLO och NeH.

FAKTA/ Sweden Arena i Milano

Partners

Huvudsponsorer, logotyper