Publicerad 11 juni 2025

Gymnaster till ungdoms-OS

Fyra gymnaster är klara för sommarens ungdoms-OS.

EYOF – Europaungdoms-OS – är arenan där framtidens olympiska stjärnor tar sina första steg på den internationella arenan. I juli tävlar omkring 4 000 idrottare från 48 länder och nu är det klart vilka som representerar Sverige i artistisk gymnastik:
Stella Rajkovic, GK Motus Salto.
Vilma Timlöv, Eskilstuna Gymnastikförening.
Li Vinnerborg, GK Motus Salto.
Olle Bengtsson, Halmstad Frigymnaster.

Alla fyra kommer att tävla i samtliga redskap. Gymnastiktävlingarna under ungdoms-OS avgörs i kroatiska Osijek – parallellt med övriga tävlingar i Skopje.

- Vi ser fram emot sommarens tävlingar. Vi har en stor trupp som kommer att få väldigt nyttig erfarenhet av att tävla internationellt i ett megaevent, säger truppchef Johan Flodin.

Sedan tidigare är simmare, bordtennisspelare, taekwondo- och judoutövare, badmintonspelare och en skytt uttagna. Truppen kompletteras med friidrottare och cyklister i slutet av juni. Tävlingarna pågår 20-26 juli och den svenska truppen väntas innehålla över 40 tävlande.

Partners

Huvudsponsorer, logotyper