SOK förlänger samarbetet med Apollo Sports
Sedan 2013 har researrangören Apollo varit officiell leverantör av träningsläger till Sveriges Olympiska Kommitté och stödprogrammet Topp och Talang. Nu förlängs samarbetet i ytterligare två år till och med 2026.
– Som leverantör av SOK:s träningsläger kommer Apollo Sports att stå som värd för den svenska OS-truppen under Olympic Camp samt andra olympiska läger, som landslag och grupper av aktiva i Topp och Talang från en rad olika idrotter. Dessutom finns möjlighet till individuella träningsläger, säger SOK:s sportdirektör Fredrik Joulamo.
Apollos särskilt utvecklade sportanläggningar är grunden för samarbetet. Playitas Resort (Fuerteventura), Cavo Spada (Grekland), Sivota Retreat - powered by Playitas (Grekland), Porto Myrina - powered by Playitas (Grekland) samt Monte Feliz (Gran Canaria).
– Suveräna anläggningar som vi träningsmässigt har utvecklat tillsammans under vårt långa samarbete. Det är av stort värde för många olympiska idrotter att ha högklassiga träningsanläggningar att använda året om, säger Fredrik Joulamo.
Konceptet Powered By Playitas har blivit synonymt med högklassiga träningsmöjligheter.
– Samarbetet med SOK innebär att vi kan kvalitetsutveckla våra anläggningar till en ännu högre nivå vad gäller infrastruktur, utrustning och service. Det ger Apollo är en viktig kvalitetsstämpel som visar att våra sporthotell erbjuder högklassiga faciliteter som passar för träning på elitnivå och internationell nivå. Tillsammans med SOK hoppas vi kunna bidra till framtida OS-medaljer, säger Daniel Giray, sportchef på Apollo.
I maj 2025 kommer SOK dessutom bjuda in den tänkta OS-truppen inför vinter-OS 2026 till Cavo Spada på Kreta för en träningsvecka tillsammans samt lagbygge och information om spelen.
– Olympic Camp är ett mycket viktigt läger i våra förberedelser inför OS i Milano-Cortina. Det känns tryggt och bra att ha Apollo som värd, säger Fredrik Joulamo.