Tävlingsprogram

Här är hela tävlingsprogrammet i Tokyo 2020. Hur svenskarna tävlar och deras resultat hittar du bäst här:

Svenska OS-guiden

Tiderna är svenska tider.

Onsdag 21 juli

02:00 - 10:00 SOFTBALL gruppspel Australien - Japan, Italien - USA, Mexiko - Kanada
09:30 - 14:30 FOTBOLL damer gruppspel, Storbritannien - Chile, Japan - Kanada
10:00 - 15:00 FOTBOLL damer gruppspel, Kina -Brasilien, Zambia - Nederländerna
10:30 - 15:30 FOTBOLL damer gruppspel, Sverige - USA, Australien - Nya Zeeland

Torsdag 22 juli

02:00 - 10:00 SOFTBALL gruppspel USA - Kanada, Mexiko - Japan, Italien - Australien
09:30 - 14:30 FOTBOLL herrar, Egypten - Spanien, Argentina - Australien
10:00 - 15:00 FOTBOLL herrar, Mexico - Frankrike, Japan - Sydafrika
10:00 - 15:00 FOTBOLL herrar gruppspel, Nya Zeeland - Sydkorea, Honduras - Rumänien
10:30 - 15:30 FOTBOLL herrar gruppspel, Elfenbenskusten - Saudiarabien, Brasilien - Tyskland

Fredag 23 juli

01:30 - 05:10 RODD försöksheat i singelsculler, dubbelsculler och fyror
02:00 - 04:00 BÅGSKYTTE damernas individuella rankingomgång
06:00 - 08:00 BÅGSKYTTE herrarnas individuella rankingomgång
13:00 - 16:00 INVIGNING Olympic Stadium

Lördag 24 juli

01:30 - 05:30 RODD återkval i singel- och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättvikts dubbelsculler och fyror
01:30 - 09:30 SKYTTESPORT försök och finaler i damer 10 m luftgevär och herrar 10 m luftpistol
02:00 - 07:30 BADMINTON gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel
02:00 - 05:50 BEACHVOLLEY gruppspel för damer och herrar
02:00 - 09:20 FÄKTNING grundomgångar i damer värja och herrar sabel
02:00 - 05:30 HANDBOLL gruppspel för herrar Norge - Brasilien, Frankrike - Argentina
02:00 - 05:45 BORDTENNIS herrar och damer singel, mixed dubbel
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL herrar Italien - Kanada, Brasilien - Tunisien
02:30 - 05:05 BÅGSKYTTE mixade lag, 1/8-final
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY herrar Japan - Australien, Nederländerna - Belgien
02:50 - 05:00 TYNGDLYFTNING damer -49 kg grupp B
03:00 - 05:30 GYMNASTIK, herrarnas kval

03:00 - 09:30 SOFTBALL Australien - Kanada, USA, Mexiko
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY herrar Nya Zeeland - Indien, Argentina - Spanien
03:00 - 10:00 TAEKWONDO , damer -49 kg, herrar -58 kg
03:15 - 05:25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
04:00 - 07:30 BOXNING damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
04:00 - 11:15 CYKLING herrar linjelopp
04:00 - 07:30 JUDO damer -48 kg, herrar -60 kg
04:00 - 13:00 TENNIS singel och dubbel
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING damer -49 kg grupp A
07:00 - 08:50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher
07:15 - 10:25 BÅGSKYTTE mixade lag, kvarts-, semi- och finaler
07:15 - 10:45 HANDBOLL herrar, gruppspel
07:15 - 10:15 BORDTENNIS herrar och damer, singel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland - Argentina, Japan - Venezuela
07:30 - 10:00 GYMNASTIK herrarnas kval
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar
09:30 - 14:30 FOTBOLL damer, Chile - Kanada, Japan - Storbritannien
10:00 - 13:30 BOXNING damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
10:00 - 15:15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 1
10:00 - 15:00 FOTBOLL damer, Kina - Zambia, Nederländerna - Brasilien
10:00 - 12:40 JUDO damer -48 kg, herrar -60 kg semi- och finaler
10:30 - 12:30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
10:30 - 15:30 FOTBOLL damer, Sverige - Australien, Nya Zeeland - USA
11:00 - 15:00 BADMINTON gruppspel, singel, dubbel och mixed dubbel
11:00 - 15:25 FÄKTNING damer värja och herrar sabel, semi och finaler
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY herrar Storbritannien - Sydafrika, damer Nederländerna - Indien
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY herrar Kanada - Tyskland, damer Irland - Sydafrika
12:00 - 14:30 SIMNING försök herrar 400 m individuellt medley, 400 m fritt, 100 m bröstsim, damer 100 m fjäril, 400 m individuellt medley, 4x100 , fritt
12:00 - 15:40 TAEKWONDO , damer -49 kg, herrar -58 kg återkval och finaler
12:30 - 15:00 GYMNASTIK herrarnas kval
12:30 - 16:00 HANDBOLL herrar, gruppspel
12:30 - 15:30 BORDTENNIS herrar och damer, singel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar Polen - Iran, USA - Frankrike
13:00 - 15:00 SOFTBALL Japan - Italien
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar
14:00 - 15:50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

Söndag 25 juli

00:00 - 09:20 SURFING omgång 1 och 2
02:00 - 05:50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
02:00 - 09:20 FÄKTNING damer florett, herrar värja
02:00 - 05:30 HANDBOLL damer, gruppspel
02:00 - 04:40 RODD semifinaler, singel- och dubbelsculler, lättviktsdubbelsculler, fyror återkval och åttor försök
02:00 - 09:00 SKYTTESPORT skeet kval dag 1
02:00 - 09:30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol damer, 10 m luftgevär herrar
02:00 - 06:55 SKATEBOARD herrar street
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL damer Ryssland - Italien, USA - Argentina
02:30 - 04:50 BÅGSKYTTE damer lag, 1/8-dels final
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY damer Storbritannien - Tyskland, Japan - Kina
03:00 - 06:35 GYMNASTIK damer kval
03:00 - 08:30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel
03:00 - 09:30 SOFTBALL Australien - USA, Kanada - Japan
03:00 - 05:00 BASKETBOLL herrar gruppspel
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY damer Australien - Spanien, Nya Zeeland - Argentina
03:00 - 05:00 BORDTENNIS kvartsfinaler mixeddubbel
03:00 - 10:00 TAEKWONDO , damer -57 kg, herrar -68 kg
03:00 - 05:50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
03:15 - 05:25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
03:30 - 05:20 SIMNING herrar finaler 400 m individuell medley, 400 m fritt, semifinal 100 m bröstsim, damer semi 100 m fjäril, finaler 400 m individuell medley, 4x100 m fritt
04:00 - 07:45 BOXNING damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer -52 kg, herrar -66 kg
04:00 - 13:00 TENNIS singel och dubbel, första omgång
04:50 - 07:00 TYNGDLYFTNING herrar -61 kg, -67 kg grupp B
05:00 - 11:00 SEGLING RS:X, laser och laser radial
06:00 - 09:45 KANOTSLALOM herrar C1, damer K1 försök
06:00 - 10:35 CYKLING damer linjelopp
06:40 - 08:40 BASKETBOLL herrar gruppspel
06:45 - 10:25 BÅGSKYTTE damer lag, kvarts, semi och finaler
07:00 - 08:50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
07:00 - 10:45 BORDTENNIS omgång 2
07:15 - 10:45 HANDBOLL damer, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL damer Serbien - Dominikanska Republiken, Kina - Turkiet
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
08:00 - 09:00 SIMHOPP damer synkro 3 meters svikthopp
08:10 - 11:45 GYMNASTIK damer kval
08:50 - 11:00 TYNGDLYFTNING herrar -61 kg grupp A
09:30 - 14:30 FOTBOLL herrar, gruppspel Egypten - Argentina, Australien - Spanien
10:00 - 13:45 BOXNING damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
10:00 - 15:15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 2
10:00 - 15:00 FOTBOLL herrar, gruppspel Nya Zeeland - Honduras, Rumänien - Sydkorea
10:00 - 12:40 JUDO damer -52 kg, herrar -66 kg återkval och finaler
10:20 - 12:20 BASKETBOLL herrar gruppspel
10:30 - 12:30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
10:30 - 15:30 FOTBOLL herrar, gruppspel Brasilien - Elfenbenskusten, Saudiarabien - Tyskland
11:00 - 14:30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel
11:00 - 15:25 FÄKTNING damer florett, herrar värja semi och finaler
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY herrar Indien - Australien, Spanien - Nya Zeeland
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY herrar Japan - Argentina, Sydafrika - Nederländerna
12:00 - 14:30 SIMNING försök, damer 100 m ryggsim, 100 m bröstsim, 400 m fritt, herrar 200 m fritt, 100 m ryggsim, 4x100 m fritt
12:00 - 15:40 TAEKWONDO , damer -57 kg, herrar -68 kg återkval och finaler
12:30 - 16:00 HANDBOLL damer, gruppspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL damer Japan - Kenya, Brasilien - Sydkorea
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING herrar -67 kg grupp A
13:00 - 15:00 SOFTBALL Italien - Mexiko
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
13:00 - 15:00 BORDTENNIS semifinaler mixeddubbel
13:20 - 15:00 GYMNASTIK damer kval
14:00 - 15:50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
14:00 - 16:00 BASKETBOLL herrar gruppspel
23:30 - 02:00 TRIATHLON herrar

Måndag 26 juli

00:00 - 09:40 SURFING tredje rundan
02:00 - 05:50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
02:00 - 09:20 FÄKTNING damer sabel, herrar florett
02:00 - 05:30 HANDBOLL herrar, gruppspel
02:00 - 04:20 RODD kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror
02:00 - 05:00 RUGBY herrar, grundomgång
02:00 - 10:15 SKYTTESPORT skeet kval dag 2 och finaler
02:00 - 06:55 SKATEBOARD damer, street
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL herrar Iran - Venezuela, USA - Ryssland
02:30 - 04:05 BÅGSKYTTE herrar lag
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY herrar Tyskland - Belgien, Storbritannien - Kanada
03:00 - 08:30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
03:00 - 09:30 SOFTBALL Japan - USA, Kanada - Italien
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer, gruppspel
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY damer Nederländerna - Irland, Australien - Kina
03:00 - 06:00 BORDTENNIS singel, andra rundan
03:00 - 10:00 TAEKWONDO , damer -67 kg, herrar -80 kg
03:15 - 05:25 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
03:30 - 05:40 SIMNING finaler damer 100 m fjäril, herrar 200 m fritt semi, damer 100 m bröstsim semi, herrar 100 m bröstsim, damer 400 m fritt, herrar 100 m ryggsim, damer 100 m ryggsim semi, herrar 4x100 m fritt
04:00 - 07:45 BOXNING damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer -57 kg, herrar -73 kg
04:00 - 13:00 TENNIS singel och dubbel, andra omgången
05:00 - 11:00 SEGLING RS:X, laser och laser radial
06:40 - 08:40 BASKETBOLL herrar, gruppspel
06:45 - 10:25 BÅGSKYTTE herrar lag, kvart, semi- och finaler
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING damer -55 kg grupp B
07:00 - 08:50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
07:00 - 09:45 KANOTSLALOM C1 semi och final
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer, grundomgång
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL herrar Polen - Italien, Frankrike - Tunisien
07:30 - 10:30 BORDTENNIS singel, tredje rundan
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
08:00 - 10:00 CYKLING herrar MTB cross-country
08:00 - 09:00 SIMHOPP herrar synkro 10 m plattform
09:30 - 12:30 RUGBY herrar, grundomgång
10:00 - 13:45 BOXNING damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
10:00 - 12:40 JUDO damer -57 kg, herrar -73 kg återkval, semi och finaler
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer, gruppspel
10:30 - 12:30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
11:00 - 14:30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
11:00 - 15:25 FÄKTNING damer sabel, herrar florett semi- och finaler
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer, grundomgång
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY damer Sydafrika - Storbritannien, Japan - Nya Zeeland
12:00 - 15:00 GYMNASTIK herrar lagfinal
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY damer Argentina - Spanien, Tyskland - Indien
12:00 - 15:40 TAEKWONDO , damer -67 kg, herrar -80 kg återkval och finaler
12:30 - 14:30 SIMNING försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar Japan - Kanada, Brasilien - Argentina
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING damer -55 kg grupp A
13:00 - 15:00 SOFTBALL Mexico - Australien
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
13:00 - 14:00 BORDTENNIS mixdubbel bronsmatch och final
14:00 - 15:50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
14:00 - 16:00 BASKETBOLL herrar, gruppspel
23:30 - 02:05 TRIATHLON damer

Tisdag 27 juli

23:30 - 02:05 TRIATHLON damer
00:00 - 07:20 SURFING kvarts- och semifinaler
01:30 - 05:00 RODD semi- och finaler, singelsculler, dubbel enkelåra, lättvikt dubbelsculler och fyror
02:00 - 05:50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
02:00 - 05:30 HANDBOLL damer gruppspel
02:00 - 05:00 RUGBY herrar, grundomgång
02:00 - 09:30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol och 10 m luftgevär, mixed team
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL damer Ryssland - Argentina, Kina - USA
02:30 - 06:25 BÅGSKYTTE individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY herrar Argentina - Australien, Japan - Nya Zeeland
03:00 - 08:30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer, gruppspel
03:00 - 08:20 FÄKTNING damer värja, lag
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY herrar Indien - Spanien, Tyskland - Storbritannien
03:00 - 06:00 BORDTENNIS tredje rundan
03:00 - 10:00 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg
03:00 - 05:50 VATTENPOLO herrar, grundomgång
03:30 - 05:25 SIMNING finaler, damer 200 m fritt semi, herrar 200 m fritt final, 100 m rygg finaler, damer 100 m bröstsim final, herrar 200 m fjäril semifinal, damer 200 m ind medley semifinal
04:00 - 07:45 BOXNING damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer -63 kg, herrar -81 kg
04:00 - 13:00 TENNIS herrar singel andra rundan, damer tredje rundan, herrar och damer dubbel kvartsfinal
04:50 - 07:00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg och 64 kg, grupp B
05:00 - 11:00 SEGLING Laser, Laser Radial, finnjolle, 49er, 49er FX
06:00 - 08:00 SOFTBALL Match om bronsmedalj
06:30 - 08:30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
06:40 - 08:40 BASKETBOLL damer, gruppspel
07:00 - 10:00 KANOTSLALOM K1 damer, semi- och final
07:15 - 10:45 HANDBOLL damer gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL damer Japan - Serbien, Italien - Turkiet
07:30 - 10:30 BORDTENNIS tredje rundan och slutspel
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
08:00 - 10:00 CYKLING MTB, damer crosscountry
08:00 - 09:00 SIMHOPP damer synkro 10 m plattform final
08:50 - 11:00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg, grupp A
09:00 - 12:55 BÅGSKYTTE individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 - 12:30 RUGBY herrar, placeringsmatcher och kvartsfinaler
10:00 - 11:50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
10:00 - 13:45 BOXNING damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
10:00 - 15:40 RIDSPORT dressyr lag Grand Prix special
10:00 - 15:00 FOTBOLL damer gruppspel, Nya Zeeland - Sverige, Chile - Japan, USA - Australien, Kanada - Storbritannien
10:00 - 12:40 JUDO damer -63 kg, herrar -81 kg, återkval och finaler
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer, gruppspel
11:00 - 14:30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel
11:30 - 13:40 FÄKTNING damer värja, lag bronsmatch och final
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY herrar Belgien - Sydafrika, Nederländerna - Kanada
12:00 - 14:30 SIMNING försök, herrar 100 m fritt, damer 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, herrar 4x200 m fritt, 800 m fritt
12:00 - 15:40 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg, återkval och finaler
12:30 - 16:00 HANDBOLL damer gruppspel
12:30 - 15:30 BORDTENNIS slutspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL damer Brasilien - Dominikanska Republiken, Sydkorea - Kenya
12:45 - 15:00 GYMNASTIK damernas lagfinal
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING damer 64 kg, grupp A
13:00 - 15:30 SOFTBALL final
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
13:30 - 15:50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
13:30 - 15:30 FOTBOLL damer gruppspel, Brasilien - Zambia, Nederländerna - Kina
14:00 - 16:00 BASKETBOLL damer, gruppspel

Onsdag 28 juli

01:00 - 04:35 SURFING bronsmatcher och finaler
01:30 - 04:40 RODD dubbelsculler och fyror, A- och B-finaler, åttor återkval, singelsculler semifinaler
02:00 - 07:30 BADMINTON damsingel gruppspel, mixeddubbel kvartsfinal
02:00 - 04:50 BEACHVOLLEY grundspel
02:00 - 05:30 HANDBOLL herrar, gruppspel
02:00 - 05:00 RUGBY herrar, placeringsmatcher och semifinaler
02:00 - 09:00 SKYTTESPORT trap, kval dag 1
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL herrar Kanada - Iran, USA - Tunisien
02:30 - 06:25 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY damer Nederländerna - Sydafrika, Nya Zeeland - Spanien
03:00 - 05:00 BASKETBOLL herrar grundspel
03:00 - 08:20 FÄKTNING herrar sabel
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY damer Storbritannien - Indien, Tyskland - Irland
03:00 - 06:00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler
03:30 - 06:05 SIMNING semifinaler herrar 100 m fritt, finaler 200 m fritt, herrar 200 m fjäril, semifinaler 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, final damer 200 m individuell medley, 1500 m fritt, herrar 4x200 m fritt
04:00 - 07:45 BOXNING damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer -70 kg, herrar -90 kg
04:00 - 13:00 TENNIS singel, tredje omgången och kvartsfinaler, herrar dubbel semifinaler, damer dubbel kvartsfinaler, mixed dubbel första omgången
04:30 - 10:40 CYKLING tempolopp
05:00 - 08:00 BASEBOLL första omgången
05:00 - 11:00 SEGLING RS:X, finnjolle, 470 49er, 49er FX, Nacra 17
06:00 - 09:45 KANOTSLALOM försöksheat damer C1 , herrar K1
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING herrar -73 kg grupp B
07:00 - 10:45 HANDBOLL herrar, gruppspel
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL herrar Argentina - Frankrike, Polen - Venezuela
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY grundspel
08:00 - 09:00 SIMHOPP herrar synkro 3 m svikthopp
08:00 - 11:00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler
09:00 - 11:40 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 - 12:00 RUGBY herrar, placeringsmatcher, bronsmatch och final
10:00 - 12:10 BASKET 3x3 semifinaler
10:00 - 13:45 BOXNING damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
10:00 - 15:00 FOTBOLL herrar, gruppspel Tyskland - Elfenbenskusten, Australien - Egypten, Saudiarabien - Brasilien, Spanien - Argentina
10:00 - 12:40 JUDO damer -70 kg, herrar -90 kg återkval, semi och finaler
10:30 - 14:25 RIDSPORT dressyr, individuell grand prix
10:30 - 15:30 FOTBOLL herrar, gruppspel Rumänien - Nya Zeeland, Sydafrika - Mexico, Sydkorea - Honduras, Frankrike - Japan
11:00 - 14:30 BADMINTON damsingel gruppspel
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer, gruppspel
11:30 - 13:40 FÄKTNING herrar sabel, final
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY damer Japan - Österrike, herrar Japan - Spanien
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY damer Argentina - Kina, herrar Österrike - Nya Zeeland
12:00 - 14:30 SIMNING försök, damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuell medley, damer 4x200 m fritt
12:15 - 15:00 GYMNASTIK herrarnas mångkampsfinal
12:30 - 16:00 HANDBOLL herrar, gruppspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar Japan - Italien, Brasilien - Ryssland
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING herrar -73 kg grupp A
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY grundspel
13:00 - 15:00 BORDTENNIS herrar singel kvartsfinal
13:45 - 17:00 BASKET 3x3 bronsmatcher och finaler

Torsdag 29 juli

00:30 - 08:30 GOLF herrar första rundan
01:00 - 09:00 SURFING ev. tävlingsdag
01:30 - 04:50 RODD singelsculler final E, F och D, dubbel enkelåra final A och B, lättvikt dubbelsculler final A och B
02:00 - 08:30 BADMINTON mixeddubbel semifinaler, herrdubbel kvartsfinal, damsingel åttondelsfinal
02:00 - 04:50 BEACHVOLLEY grundspel
02:00 - 09:25 FÄKTNING damer florett
02:00 - 05:30 HANDBOLL damer, gruppspel
02:00 - 05:00 RUGBY damer grundomgång
02:00 - 05:45 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, provserie
02:00 - 09:55 SKYTTESPORT trap, kval dag 2 och final
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL damer Italien - Argentina, Sydkorea - Dominikanska republiken
02:30 - 06:25 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY herrar Indien - Argentina, Sydafrika - Tyskland
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer grundspel
03:00 - 05:00 CYKLING BMX kvartsfinaler
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY herrar Belgien - Kanada, Nederländerna - Storbritannien
03:00 - 05:50 VATTENPOLO herrar grundspel
03:30 - 06:10 SIMNING finaler herrar 800 m fritt, 200 m bröstsim, semi damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, final damer 200 m fjäril, herrar 100 m fritt, semi damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuellt medley, final damer 4x200 m fritt
04:00 - 07:10 BOXNING damer -51 kg, herrar -57 kg, -75 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer -78 kg, herrar -100 kg
04:00 - 06:00 BORDTENNIS damer singel semifinaler
04:00 - 13:00 TENNIS singel herrar kvartsfinaler, damer semifinaler, damer dubbel semfinaler, mixed dubbel kvartsfinaler
05:00 - 11:00 SEGLING RS:X, Laser och laser radial, finnjolle, 470 och Nacra 17
06:40 - 08:40 BASKETBOLL herrar grundspel
07:00 - 09:45 KANOTSLALOM damer C1 semi- och final
07:15 - 10:45 HANDBOLL damer, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL damer Serbien - Kenya, Kina - Ryssland
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY grundspel
08:00 - 10:00 BORDTENNIS herrar singel semifinaler
09:00 - 11:40 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 - 12:30 RUGBY damer grundomgång
10:00 - 15:00 BADMINTON herrsingel åttondelsfinal, damdubbel kvartsfinal
10:00 - 13:10 BOXNING damer -51 kg, herrar -57 kg, -75 kg
10:00 - 12:40 JUDO damer -78 kg, herrar -100 kg återkval, semi- och finaler
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer grundspel
11:30 - 14:30 FÄKTNING damer florett, bronsmatch och final
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY damer Spanien - Kina, Japan - Argentina
12:00 - 15:00 BASEBOLL första omgången
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY damer Storbritannien - Nederländerna, Nya Zeeland - Österrike
12:00 - 14:30 SIMNING försök damer 800 m fritt, herrar 200 m fjäril, damer 200 m ryggsim, mixed 4x100 m medley
12:30 - 16:00 HANDBOLL damer, gruppspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL damer Japan - Brasilien, USA - Turkiet
12:50 - 15:00 GYMNASTIK damernas mångkampsfinal
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY grundspel
13:00 - 15:10 BORDTENNIS damer singel bronsmatch och final
14:00 - 16:00 BASKETBOLL herrar grundspel

Fredag 30 juli

00:30 - 08:30 GOLF herrar andra rundan
01:00 - 10:00 SURFING ev. tävlingsdag
01:30 - 04:00 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1
01:45 - 03:55 RODD singelsculler final C, B och A, åttor final A
02:00 - 05:30 FRIIDROTT herrar 3000 m hinder försök, höjdhoppskval, diskuskval, damer 800 m försök, herrar 400 m häck försök, damer 100 m försök
02:00 - 05:30 BADMINTON famsingel kvartsfinaler, mixeddubbel bronsmatch
02:00 - 04:50 BEACHVOLLEY grundspel
02:00 - 05:30 HANDBOLL herrar, gruppspel
02:00 - 05:00 RUGBY damer grundomgång
02:00 - 08:00 SKYTTESPORT damer 25 m pistol, kval och final
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL herrar Kanada - Venezuela, Brasilien - USA
02:30 - 04:15 BÅGSKYTTE damer individuellt, åttondelseliminering
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY damer Sydafrika - Tyskland, Irland - Indien
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer grundspel
03:00 - 05:20 CYKLING BMX semi och finaler
03:00 - 08:20 FÄKTNING herrar värja
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY herrar Australien - Spanien, Kanada - Sydafrika
03:30 - 05:10 SIMNING semifinal herrar 100 m fjäril, final damer 200 m bröstsim, herrar 200 m ryggsim, damer 100 m fritt, herrar 200 m individuell medley, semi damer 200 m ryggsim
04:00 - 07:10 BOXNING damer -60 kg, -69 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
04:00 - 07:30 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg
05:00 - 08:00 BASEBOLL första omgången
05:00 - 11:00 SEGLING laser, laser radial, 470 49er, 49er FX
05:00 - 13:00 TENNIS herrar singel semifinaler, dubbel finaler, mixeddubbel semifinaler
06:00 - 08:25 GYMNASTIK trampolin damer kval och final
06:40 - 08:40 BASKETBOLL damer grundspel
07:00 - 10:00 KANOTSLALOM herrar K1 semi och final
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer, gruppspel
07:15 - 10:45 HANDBOLL herrar, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL herrar Japan - Polen, Argentina - Tunisien
07:45 - 10:20 BÅGSKYTTE damer individuellt, finalpass
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY grundspel
08:00 - 10:30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp försök
08:30 - 14:30 BADMINTON mixdubbel final, damsingel kvartsfinal, herrdubbel semifinal
09:30 - 12:30 RUGBY damer placeringsmatcher, kvartsfinaler
10:00 - 13:10 BOXNING damer -60 kg, -69 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
10:00 - 13:00 FOTBOLL damer kvartsfinal
10:00 - 12:40 JUDO damer +78 kg, herrar +100 kg återkval, semi och finaler
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer grundspel
10:30 - 13:10 RIDSPORT fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1
11:00 - 14:00 FOTBOLL damer kvartsfinal
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer, gruppspel
11:30 - 13:40 FÄKTNING herrar värja, bronsmatch och final
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY herrar Japan - Indien, Tyskland - Nederländerna
12:00 - 14:00 FRIIDROTT damer 5000 m försök, damer trestegskval, kula kval, mixedstafett 400 m försök, herrar 10000 m final
12:00 - 15:00 BASEBOLL första omgången
12:00 - 15:00 FOTBOLL damer kvartsfinal
12:00 - 15:45 LANDHOCKEY herrar Argentina - Nya Zeeland, Belgien - Storbritannien
12:00 - 14:30 SIMNING försök herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer och herrar 4x100 m medley
12:30 - 16:00 HANDBOLL herrar, gruppspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar Italien - Iran, Ryssland - Frankrike
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY grundspel
13:00 - 16:00 FOTBOLL damer kvartsfinal
13:00 - 15:10 BORDTENNIS herrar singel bronsmatch och final
14:00 - 16:00 BASKETBOLL damer grundspel

Lördag 31 juli

00:30 - 08:30 GOLF herrar tredje rundan
00:30 - 02:25 TRIATHLON mixedstafett
01:00 - 09:00 SURFING ev. tävlingsdag
01:30 - 04:00 RIDSPORT dressyr, individuellt och lag, dag 2
02:00 - 05:00 FRIIDROTT damer 400 häck försök, diskus kval, herrar stavhopp kval, 800 m, damer 100 m häck kval, herrar 100 m försök
02:00 - 09:00 BADMINTON herrsingel kvartsfinaler, damdubbel semifinaler
02:00 - 04:50 BEACHVOLLEY grundspel
02:00 - 05:30 HANDBOLL damer, gruppspel
02:00 - 05:00 RUGBY damer placeringsmatcher och semfinaler
02:00 - 07:50 SKYTTESPORT mixlag trap kval och final
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL damer Dominikanska Republiken - Kenya, USA - Ryssland
02:30 - 04:15 BÅGSKYTTE herrar åttondelsfinal
02:30 - 06:15 LANDHOCKEY damer Kina - Nya Zeeland, Argentina - Australien
03:00 - 08:20 FÄKTNING damer sabel lag
03:00 - 06:45 LANDHOCKEY damer Japan - Spanien, Indien - Sydafrika
03:00 - 05:50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
03:10 - 05:20 CYKLING BMX Park seedning
03:30 - 05:20 SIMNING final herrar 100 m fjäril, damer 200 m ryggsim, 800 m fritt, semfinal herrar och damer 50 m fritt, final 4x100 m mixedstafett
04:00 - 06:55 BOXNING damer -57 kg semifinaler, -75 kg kvartsfinaler, herrar -52 kg och -63 kg sextondelsfinaler
04:00 - 07:30 JUDO mixlag
04:50 - 07:00 TYNGDLYFTNING herrar grupp B, 81 kg och 96 kg
05:00 - 08:00 BASEBOLL första omgången
05:00 - 11:00 SEGLING finnjolle, 49er, 49er FX, Nacra 17, RS:X medaljrace
05:00 - 10:10 SKYTTESPORT damer 50 m gevär, halvmatch
05:00 - 13:00 TENNIS singel bronsmatcher och damer final, damdubbel och mixeddubbel bronsmatcher
06:00 - 08:25 GYMNASTIK trampolin herrar kval och final
06:40 - 08:40 BASEBOLL första omgången
07:00 - 09:50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
07:15 - 10:45 HANDBOLL damer, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL damer Argentina - Turkiet, Serbien - Brasilien
07:45 - 10:20 BÅGSKYTTE herrar kvarts- semi- och final
08:00 - 10:50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser
08:00 - 09:30 SIMHOPP damer 3 m svikthopp semifinaler
08:50 - 11:00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 81 kg
09:30 - 12:00 RUGBY damer placeringsmatcher, bronsmatch och finaler
10:00 - 12:55 BOXNING damer -57 kg semifinaler, -75 kg kvartsfinaler, herrar -52 kg och -63 kg sextondelsfinaler
10:00 - 13:00 FOTBOLL herrar kvartsfinal
10:00 - 12:40 JUDO mixed lag, bronsmatch och final
10:20 - 12:20 BASEBOLL första omgången
11:00 - 16:00 BADMINTON damsingel semifinaler, herrdubbel bronsmatch och final
11:00 - 14:00 FOTBOLL herrar kvartsfinal
11:20 - 14:10 VATTENPOLO herrar, gruppspel
11:30 - 13:40 FÄKTNING damer sabel lag, bronsmatch och final
11:30 - 15:15 LANDHOCKEY damer Tyskland - Nederländerna, Irland - Storbritannien
12:00 - 14:55 FRIIDROTT herrar längdhopp kval, damer 100 m semifinaler, herrar 100 m försök, diskus final, damer 800 m semifinaler, mixedstafett 4x400 m damer 100 m final
12:00 - 15:00 FOTBOLL herrar kvartsfinal
12:30 - 16:00 HANDBOLL damer, gruppspel
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL damer Japan - Sydkorea, Kina - Italien
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING herrar grupp A, 96 kg
13:00 - 15:50 BEACHVOLLEY grundspel och Lucky looser
13:00 - 16:00 FOTBOLL herrar kvartsfinal
14:00 - 16:00 BASEBOLL första omgången

Söndag 1 augusti

00:30 - 09:00 GOLF herrar, finalrundan
00:45 - 04:10 RIDSPORT fälttävlan terrängritt, lag och individuellt.
01:00 - 09:00 SURFING ev. tävlingsdag
01:30 - 06:15 SKYTTESPORT 25 m snabbpistol kval
02:00 - 03:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
02:00 - 09:00 FÄKTNING herrar lag florett
02:00 - 05:30 HANDBOLL herrar, gruppspel
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL herrar Polen - Kanada, Brasilien - Frankrike
02:10 - 05:00 FRIIDROTT damer slägga kval, 3000 m hinder, längdhopp kval, kula final, herrar 400 m heat
02:30 - 06:45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer grundspel
03:00 - 06:00 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
03:10 - 05:45 CYKLING BMX. Park finaler
03:30 - 05:25 SIMNING finaler herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer 4x100 m medley, herrar 4x100 m medley
04:00 - 06:40 BOXNING kvarts- och semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
04:00 - 06:00 BROTTNING herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, åttondels- och kvartsfinaler
05:00 - 08:00 BASEBOLL utslagssteg 1
05:00 - 11:00 SEGLING finnjolle, 470 Nacra 17, Laser och Laser Radial medaljrace
05:00 - 13:00 TENNIS herrsingel, damdubbel och mixeddubbel finaler
06:00 - 09:00 BADMINTON herrar singel semifinaler
06:00 - 07:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
06:40 - 08:40 BASKETBOLL herrar grundspel
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp B
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer, gruppspel
07:15 - 10:45 HANDBOLL herrar, gruppspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland - Tunisien, Italien - Venezuela
07:30 - 10:30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
08:00 - 09:00 SIMHOPP damer 3 m svikt final
10:00 - 13:00 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar fristående, damer hopp, herrar bygelhäst, damer barr.
10:00 - 11:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
10:00 - 12:40 BOXNING kvarts- och semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
10:20 - 12:20 BASKETBOLL herrar grundspel
11:15 - 12:15 BROTTNING herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, semifinaler
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer, gruppspel
11:30 - 14:20 FÄKTNING herrar lag florett, bronsmatch och final
11:30 - 15:45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler
12:00 - 14:55 FRIIDROTT herrar höjdhopp final, 100 m semifinaler, damer 100 m häck semifinaler, tresteg final, herrar 800 m semifinaler, 400 m häck semifinaler, 100 m finaler
12:00 - 15:00 BASEBOLL utslagssteg 2
12:30 - 16:00 HANDBOLL herrar, gruppspel
12:30 - 15:30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar Japan - Iran, USA - Argentina
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp A
13:30 - 16:00 BADMINTON damer singel, bronsmatch och final
14:00 - 15:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
14:20 - 16:00 BASKETBOLL damer grundspel

Måndag 2 augusti

01:30 - 11:00 SKYTTESPORT herrar snabbpistol 25 m och 50 m helmatch
02:00 - 04:55 FRIIDROTT herrar spjutkval, damer 1500 m heat, herrar längdhoppsfinal, damer 200 m heat, 100 m häck final
02:00 - 03:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
02:00 - 05:30 HANDBOLL damer grundspel
02:00 - 05:50 VOLLEYBOLL damer Serbien - Sydkorea, USA - Italien
02:30 - 06:00 KANOTSPRINT försök damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500 m, kvartsfinaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500
02:30 - 06:45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer grundspel
03:00 - 06:00 BORDTENNIS lag 16-delsfinaler
03:00 - 05:50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
04:00 - 06:30 BROTTNING herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 77 kg, 97 kg, 130 kg, damer fristil 68 kg, 76 kg, återkval, åttondelsfinal och kvartsfinaler.
04:50 - 07:00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg och +87 kg, grupp B
05:00 - 08:00 BASEBOLL utslagssteg 3
05:00 - 11:00 SEGLING 470 medaljrace 49er FX och 49er
06:00 - 08:30 BADMINTON damdubbel brons- och finalmatcher
06:00 - 07:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
06:40 - 08:40 BASKETBOLL damer grundspel
07:00 - 09:50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
07:15 - 10:45 HANDBOLL damer grundspel
07:20 - 11:10 VOLLEYBOLL damer Ryssland - Turkiet, Kina - Argentina
07:30 - 10:30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
08:00 - 10:30 SIMHOPP herrar 3 m svikt försök
08:30 - 11:30 CYKLING velodrom. Damer lagsprint kval och final, damer och herrar lagförföljelse kval
08:50 - 11:00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg, grupp A
10:00 - 12:15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar ringar, damer fristående, herrar hopp.
10:00 - 11:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
10:00 - 15:25 RIDSPORT fälttävlan, lagfinal hoppning final, individuellt kval och final
10:00 - 13:00 FOTBOLL damer semifinal
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer grundspel
11:15 - 15:00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk-romersk stil 77 kg, 97 kg, damer 68 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 130 kg, damer fristil 76 kg
11:20 - 14:10 VATTENPOLO herrar, gruppspel
11:30 - 15:45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler
12:00 - 15:00 FRIIDROTT damer stavhoppskval, 200 m semifinaler, diskusfinal, herrar 400 m semifinaler, damer 400 m häck semifinaler, herrar 3000 m hinder final, damer 5000 m final
12:00 - 15:00 BASEBOLL utslagssteg 4
12:30 - 14:30 KONSTSIM duett, fritt program
12:30 - 16:00 HANDBOLL damer grundspel
12:30 - 15:30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
12:40 - 16:30 VOLLEYBOLL damer Japan - Dominikanska Republiken, Brasilien - Kenya
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING damer +87 kg, grupp A
13:00 - 16:00 BADMINTON herrsingel brons- och finalmatcher
13:00 - 16:00 FOTBOLL damer semifinal
14:00 - 16:00 BASKETBOLL damer grundspel
14:00 - 15:50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler

Tisdag 3 augusti

02:00 - 05:35 FRIIDROTT herrar trestegskval, försöksheat 1500 m, damer spjutkval, försöksheat 400 m, längdfinal, herrar försöksheat 200 m, 400 m häckfinal
02:00 - 03:50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler
02:00 - 04:00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal
02:30 - 06:15 KANOTSPRINT Semi- och finaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, K-1 1000 m, damer K-2 500 m.
02:30 - 04:30 HANDBOLL herrar kvartsfinal
03:00 - 05:00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal
03:00 - 04:30 SIMHOPP herrar 3 m svikt semifinal
03:00 - 06:00 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
03:30 - 05:15 LANDHOCKEY herrar semifinal
04:00 - 06:40 BOXNING kvartsfinaler herrar -52 kg, -63 kg, damer -60 kg, semifinaler herrar -57 kg, -91 kg, final damer -57 kg
04:00 - 06:30 BROTTNING återkval, herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg, åttondels och kvartsfinaler, herrar grekisk-romersk stil - 67 kg, -87 kg, damer fristil -62 kg
06:00 - 08:00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal
06:15 - 08:15 HANDBOLL herrar kvartsfinal
06:40 - 08:40 BASKETBOLL herrar kvartsfinal
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING herrar -109 kg, grupp B
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer kvartsfinaler
07:30 - 09:55 SEGLING medaljrace finnjolle och Nacra 17 mixed
07:30 - 10:30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
08:00 - 09:30 SIMHOPP herrar 3 m svikt final
08:30 - 11:10 CYKLING velodrom. Damer lagförföljelse kval och final, herrar lagsprint kval och final
10:00 - 12:15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar barr, damer bom, herrar räck.
10:00 - 12:40 BOXNING kvartsfinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -63 kg, semfinaler herrar -57 kg, -91 kg, final herrar -69 kg
10:00 - 13:00 FOTBOLL herrar semifinal
10:00 - 12:00 HANDBOLL herrar kvartsfinal
10:00 - 15:40 Sportklättring, herrar kombinationskval
10:00 - 12:00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal
10:20 - 12:20 BASKETBOLL herrar kvartsfinal
11:15 - 15:00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer kvartsfinaler
12:00 - 14:55 FRIIDROTT försöksheat herrar 110 m häck, kulkval, stavhoppsfinal, försöksheat 5000 m, damer släggfinal, herrar 200 m semifinaler, damer 800 m final, 200 m final
12:00 - 15:00 BASEBOLL utslagssteg 5
12:00 - 15:45 RIDSPORT Banhoppning, individuellt kval
12:00 - 13:45 LANDHOCKEY herrar semifinal
12:30 - 14:00 KONSTSIM duett, tekniskt program
12:30 - 15:30 BORDTENNIS lag semifinaler
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING herrar -109 kg, grupp A
13:00 - 16:00 FOTBOLL herrar semifinal
13:45 - 15:45 HANDBOLL herrar kvartsfinal
14:00 - 16:00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal
14:00 - 15:50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler
14:30 - 16:30 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal
23:30 - 02:10 SIMNING öppet vatten, damer 10 km

Onsdag 4 augusti

00:30 - 08:30 GOLF damer, första rundan
02:00 - 05:25 FRIIDROTT herrar tiokamp 100 m, längdhopp, kula, herrar spjutkval, damer sjukamp 100m häck, höjdhopp, herrar 110 m häck semifinaler, damer 400 m häckfinal.
02:00 - 03:50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler
02:00 - 06:40 SKATEBOARD damer park
02:00 - 04:00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
02:30 - 05:40 KANOTSPRINT försöksheat herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m, kvartsfinaler herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
02:30 - 04:30 HANDBOLL damer kvartsfinal
03:00 - 05:00 BASKETBOLL damer kvartsfinal
03:00 - 06:00 BORDTENNIS damer lag, semifinaler
03:30 - 05:15 LANDHOCKEY damer semifinal
04:00 - 06:30 BROTTNING återkval herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg och damer fristil -57 kg.
05:00 - 08:00 BASEBOLL utslagssteg 6
06:00 - 08:00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
06:15 - 08:15 HANDBOLL damer kvartsfinal
06:40 - 08:40 BASKETBOLL damer kvartsfinal
06:50 - 09:00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp B
07:00 - 09:10 BOXNING semifinaler damer -51 kg, -69 kg, herrar +91 kg, final herrar -81 kg
07:00 - 09:50 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler
07:30 - 09:55 SEGLING medaljrace 470
07:30 - 10:30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler
08:00 - 10:30 SIMHOPP damer 10 m plattform försök
08:30 - 12:00 CYKLING velodrom. Herrar sprintkval, 1/32-finaler och 1/16-delsfinaler, damer keirin första omgången och återkval, herrar lagförföljelsefinal.
10:00 - 12:00 HANDBOLL damer kvartsfinal
10:00 - 15:40 Sportklättring, damer kombinationskval
10:00 - 12:00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
10:20 - 12:20 BASKETBOLL damer kvartsfinal
11:15 - 15:00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, bronsmatcher och finaler grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg
11:20 - 14:10 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler
11:30 - 15:00 FRIIDROTT herrar tiokamp höjdhopp, 400 m, damer 1500 m semifinaler, damer sjukamp kula, 200 m, damer 400 m semifinaler, 3000 m hinder final, herrar släggfinal, 800 m final, 200 m final.
12:00 - 15:00 BASEBOLL utslagssteg 7
12:00 - 14:40 RIDSPORT banhoppning, individuell final
12:00 - 13:45 LANDHOCKEY damer semifinal
12:30 - 14:00 KONSTSIM final, duett, fritt program
12:30 - 15:30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler
12:50 - 15:00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp A
13:45 - 15:45 HANDBOLL damer kvartsfinal
14:00 - 16:00 BASKETBOLL damer kvartsfinal
14:00 - 15:50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler
14:30 - 16:30 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
23:30 - 02:10 SIMNING öppet vatten, herrar 10 km

Torsdag 5 augusti

00:30 - 08:30 GOLF damer, andra rundan
02:00 - 08:15 FRIIDROTT herrar tiokamp 110 m häck, diskus och stavhopp, damer höjdhoppskval, sjukamp längdhopp och stavhopp, damer 4x100 m stafettförsök, herrar trestegsfinal, kulfinal, herrar 4x100 m stafettförsök, 110 m häckfinal.
02:00 - 03:50 BEACHVOLLEY semifinaler
02:00 - 06:40 SKATEBOARD herrar park
02:30 - 06:05 KANOTSPRINT semi- och finaler K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
03:00 - 04:30 SIMHOPP damer 10 m plattform semifinaler
03:00 - 07:45 KARATE damer kata, eliminering och rankingomgång, herrar kumite -67 kg elimineringsrunda
03:30 - 05:15 LANDHOCKEY herrar, bronsmatch
04:00 - 07:00 BORDTENNIS damer lag bronsmatch
04:00 - 06:30 BROTTNING återkval herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
06:00 - 12:30 Modern femkamp, FÄKTNING rankingomgång
06:00 - 08:00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal
06:15 - 08:15 BASKETBOLL herrar semifinal
07:00 - 09:10 BOXNING semifinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -75 kg, final herrar -57 kg
07:00 - 09:50 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5-8 och semifinal
08:00 - 09:30 SIMHOPP damer 10 m plattform final
08:30 - 11:50 CYKLING velodrom. Herrar omnimum, herrar sprint åttondels- kvartsfinaler, damer keirin kvarts-, semi- och finaler.
09:30 - 11:05 FRIIDROTT herrar gång 20 km
10:00 - 13:00 FOTBOLL damer, bronsmatch
10:00 - 12:00 HANDBOLL herrar, semifinal
10:00 - 14:40 KARATE damer Kumite -55 kg elimineringsrunda, kata bronsmatch och final, semi- och finaler kumite herrar -67 kg, damer -55 kg.
10:30 - 15:20 Sportklättring, herrar kombinationsfinal
11:15 - 15:00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, bronsmatch och finaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg.
11:20 - 14:10 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5-8 och semifinal
12:00 - 14:45 FRIIDROTT herrar tiokamp spjut, damer stavhoppsfinal, 4x400 m stafettsförsök, herrar 1500 m semifinaler, 400 m final, damer sjukamp 800 m, herrar tiokamp 1500 m.
12:00 - 15:00 BASEBOLL semifinal
12:00 - 14:10 LANDHOCKEY herrar, final
12:30 - 15:40 BORDTENNIS damer lag final
13:00 - 15:00 BASKETBOLL herrar semifinal
14:00 - 15:50 BEACHVOLLEY semifinaler
14:00 - 16:00 HANDBOLL herrar, semifinal
14:00 - 16:00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal
22:30 - 03:00 FRIIDROTT herrar, gång 50 km

Fredag 6 augusti

00:30 - 08:30 GOLF damer, tredje rundan
02:30 - 04:40 KANOTSPRINT försök, damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m, damer och herrar K-4 500 m, kvartsfinaler damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m
03:00 - 05:50 BEACHVOLLEY damer bronsmatch och final
03:00 - 07:45 KARATE herrar kata eliminering och rankingomgång, damer kumite -61 kg eliminering
03:20 - 06:15 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval
03:30 - 05:15 LANDHOCKEY damer bronsmatch
04:00 - 07:00 FOTBOLL Damfinal
04:00 - 07:00 BORDTENNIS herrar lag, bronsmatch
04:00 - 06:30 BROTTNING återkval herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
06:00 - 08:00 VOLLEYBOLL damer semifinal
06:40 - 08:40 BASKETBOLL damer semifinal
07:00 - 08:40 BOXNING semifinaler damer -75 kg, herrar -63 kg, final herrar -91 kg
07:00 - 09:50 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5-8:e plats) och semifinal
07:30 - 13:15 Modern femkamp, damer
07:50 - 10:45 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval
08:00 - 10:30 SIMHOPP herrar 10 km plattform försök
08:30 - 12:15 CYKLING velodrom. Damer sprintkval, 1/32-dels och 1/16-delsfinaler, herrar sprintsemi- och final, damer madisonfinal.
09:30 - 11:15 FRIIDROTT damer, gång 20 km
10:00 - 12:00 HANDBOLL damer semifinal
10:00 - 14:40 KARATE herrar kumite -75 kg eliminiering, herrar kata bronsmatch och final, semi- och finaler kumite damer -61 kg och herrar -75 kg
10:30 - 15:20 Sportklättring, damer kombinationsfinal
11:15 - 15:00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg, bronsmatch och final herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
11:20 - 14:10 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5-8:e plats) och semifinal
12:00 - 15:05 RIDSPORT banhoppning lagkval
12:00 - 14:10 LANDHOCKEY Damfinal
12:30 - 14:00 KONSTSIM lag, tekniskt program
12:30 - 15:40 BORDTENNIS herrar, lagfinal
12:50 - 14:55 FRIIDROTT herrar 4x400 m stafettförsök, damer spjutfinal, herrar 5000 m final, damer 400 m final, 1500 m final, herrar och damer 4x100 m stafettfinal
13:00 - 15:00 BASKETBOLL damer semifinal
13:00 - 16:00 FOTBOLL herrar, bronsmatch
14:00 - 16:00 HANDBOLL damer semifinal
14:00 - 16:00 VOLLEYBOLL damer semifinal

Lördag 7 augusti

00:00 - 03:15 FRIIDROTT damer maraton
00:30 - 09:00 GOLF damer, sista rundan
02:30 - 05:50 KANOTSPRINT semi- och finaler damer K-2 500 m, herrar K-1 1000 m, damer K-4 500 m, herrar K-4 500 m.
02:30 - 05:20 VATTENPOLO damer placeringsmatch (7-8:e, 5-6:e plats)
03:00 - 05:50 BEACHVOLLEY herrar bronsmatch och final
03:00 - 04:30 SIMHOPP herrar 10 m plattform semifinal
03:00 - 05:40 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampskval
04:30 - 06:30 BASKETBOLL herrfinal
05:00 - 08:00 BASEBOLL bronsmatch
06:30 - 08:30 VOLLEYBOLL herrar bronsmatch
06:40 - 08:00 VATTENPOLO damer bronsmatch
07:00 - 08:55 BOXNING finaler herrar -52 kg, -75 kg, damer -51 kg, -69 kg
07:00 - 13:35 KARATE återkval, semi- och final kumite damer +61 kg och herrar +75 kg
07:30 - 13:15 Modern femkamp, herrar
08:00 - 09:30 SIMHOPP herrar 10 m plattform final
08:20 - 11:00 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampsfinal
08:30 - 11:25 CYKLING velodrom. Damer sprint åttondels- och kvartsfinaler, herrar keirin första omgång och återkval, herrar madison final.
09:00 - 11:00 BASKETBOLL damer, bronsmatch
09:30 - 11:20 VATTENPOLO damfinal
10:00 - 12:00 HANDBOLL herrar bronsmatch
11:45 - 15:00 BROTTNING återkval, bronsmatch och final herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
12:00 - 15:20 FRIIDROTT damer höjdhoppsfinal, 10000 m final, herrar spjutfinal, 1500 m final, damer och herrar 4x400 m stafettfinal
12:00 - 15:30 BASEBOLL final
12:00 - 14:30 RIDSPORT banhoppning, lagfinal
12:30 - 14:10 KONSTSIM lag, fritt program
13:00 - 15:30 BASKETBOLL herrar, bronsmatch
13:30 - 16:30 FOTBOLL herrfinal
14:00 - 16:30 HANDBOLL herrfinal
14:15 - 16:45 VOLLEYBOLL herrfinal

Söndag 8 augusti

00:00 - 02:45 FRIIDROTT herrar maraton
02:00 - 04:00 VOLLEYBOLL damer bronsmatch
02:30 - 05:20 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (7-8:e och 5-6:e plats)
03:00 - 06:15 CYKLING velodrom. damer omnimum, damer sprint semi- och final, herrar keirin kvarts-, semi- och final.
04:00 - 06:00 HANDBOLL damer bronsmatch
04:00 - 05:55 GYMNASTIK rytmisk. lag, mångkampsfinal
04:30 - 07:00 BASKETBOLL damfinal
06:30 - 09:00 VOLLEYBOLL damfinal
06:40 - 08:00 VATTENPOLO herrar bronsmatch
07:00 - 08:55 BOXNING finaler damer -60 kg, -75 kg, herrar -63 kg, +91 kg
08:00 - 10:30 HANDBOLL damfinal
09:30 - 11:20 VATTENPOLO herrfinal
13:00 - 16:00 Avslutningsceremoni


Partners