Svenska OS-guiden

Visa tidigare dagar

  • söndag 25 jul

    • 05.05 07.00
      Segling – 

      Laser radial

      damer, första seglingen: 1) Cristina Pujol Bajo, Spanien, 1, 2) Vasileia Karachaliou, Grekland, 2, 3) Nur Shazrin Mohamad Latif, Malaysia, 3… 34) Josefin Olsson, Sverige, 34.
      Andra seglingen: 1) Svenja Weger, Tyskland, 2) Elena Vorobeva, Kroatien, 3) Line Flem Høst, Norge… 15) Josefin Olsson, Sverige.
      Ställning efter två seglingar: 1) Weger 6 poäng, 2) Anne-Marie Rindom, Danmark, 11, 3) Vorobeva 13… 26) Olsson 49.

    • 07.35 11.00
      Segling – 

      Laser

      herrar, första seglingen: 1) Jean Baptiste Bernaz, Frankrike, 2) Kaarle Tapper, Finland, 3) Hermann Tomasgaard, Norge… 22) Jesper Stålheim, Sverige.

  • måndag 26 jul

    • 05.05 11.00
      Segling – 

      laser och laser radial

      herrar, laser, andra seglingen: 1) Milivoj Dukic, Montenegro, 2) Philipp Buhl, Tyskland, 3) Kaarle Tapper, Finland, 11) Jesper Stålheim, Sverige.
      Tredje seglingen: 1) Jesper Stålheim 2) Matt Wearn, Australien, 3) Tonci Stipanovic, Kroatien.
      Ställning efter tre seglingar: 1) Tapper 5, 2) Stipanovic 9, 3) Pavlos Kontides, Cypern, 9… 5) Jesper Stålheim 12.
      Damer, laser radial, tredje seglingen: 1) Line Flem Høst, Norge, 2) Silvia Zennaro, Italien, 3) Anne-Marie Rindom, Danmark… 8) Josefin Olsson, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Vasileia Karachaliou, Grekland, 2) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 3) Flem Høst, 4) Josefin Olsson.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Flem Høst 7, 2) Karachaliou 9, 3) Rindom 14… 9) Josefin Olsson 27.

  • tisdag 27 jul

    • 05.05 07.50
      Segling – 

      Laser, Laser Radial, Finnjolle

      herrar, laser, fjärde seglingen: 1) Pavlos Kontides, Cypern, 2) Hermann Tomasgaard, Norge, 3) Robert Scheidt, Brasilien… 20) Jesper Stålheim, Sverige.
      Femte seglingen: 1) Karl-Martin Rammo, Estland, 2) Matt Wearn, Australien, 3) Elliot Hanson, Storbritannien, 4) Jesper Stålheim.
      Sjätte seglingen: 1) Kontides, 2) Wearn, 3) Sam Meech, Australien… 17) Jesper Stålheim.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Kontides 18, 2) Wearn 27, 3) Scheidt 33… 11) Jesper Stålheim 53.
      Damer, laser radial, femte seglingen: 1) Josefin Olsson, Sverige, 2) Maria Erdi, Ungern, 3) Marit Bouwmeester, Nederländerna.
      Sjätte seglingen: 1) Maud Jayet, Schweiz, 2) Marie Bolou, Frankrike, 3) Tuula Tenkanen, Finland… 6) Josefin Olsson.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark, 22, 2) Josefin Olsson 34, 3) Bouwmeester 35.
      herrar, finnjolle, första seglingen: 1) Alican Kaynar, Turkiet, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien… 8) Max Salminen, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Kaynar 2) Berecz, 3) Cardona Mendez… 12) Max Salminen.
      Ställning efter två seglingar: 1) Kaynar 2, 2) Berecz 4, 3) Cardona Mendez 6… 12) Max Salminen 20.

  • onsdag 28 jul

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, 470, Nacra 17

      herrar, 470, första seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 2) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Luke Patience/Chris Grube, Storbritannien.
      Andra seglingen: 1) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez, Spanien, 2) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland, 3) Henrique Haddad/Bruno Bethlen, Brasilien… 15) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter två seglingar: 1) Belcher/Ryan 7 poäng, 2) Snow-Hansen/Willcox 8, 3) Xammar/Rodriguez 11… 8) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 16.
      Finnjolle, tredje seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Anders Pedersen, Norge, 3) Josh Junior, Nya Zeeland… 7) Max Salminen, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Giles 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien… 8) Max Salminen.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Alican Kaynar, Turkiet, 8, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 8, 3) Cardona Mendez 9… 11) Max Salminen 23.
      Damer, 470, första seglingen: 1) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 2) Noya Bar Am/Shahar Tibi, Israel, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike… 19) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Skrzypulec/Ogar 2) Lecointre/Retornaz 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 10) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter två seglingar: 1) Skrzypulec/Ogar 2, 2) Lecointre/Retornaz 3) Mills/McIntyre… 17) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 29.
      Mixed, nacra17, första seglingen: 1) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 2) Jason Waterhouse/Lisa Darmanin, Australien, 3) Thomas Zajac/Barbara Matz, Österrike… 18) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland, 2) Santiago Raul Lange/Cecilia Carranza Saroli, Argentina, 3) Tita/Banti… 13) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter två seglingar: 1) Tita/Banti 4, 2) Kohlhoff/Stuhlemmer 6, 3) Lange/Carranza Saroli 8… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 31.

  • torsdag 29 jul

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Laser och Laser Radial, Finnjolle, 470 och Nacra 17

      Damer, 470, tredje seglingen: 1) Fernanada Oliveira/Ana Barbachan, Brasilien, 2) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 3) Silvia Depares/Patricia Reina, Spanien… 10) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Mills/McIntyre, 2) Linda Fahrni/Maja Siegenthaler, Schweiz, 3) Noya Bar Am/Shahar Tibi, Israel… 16) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Skrszypulec/Ogar 4 poäng, 2) Mills/McIntyre 8, Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 9… 15) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 35.
      Laser radial, sjunde seglingen: 1) Annalise Murphy, Irland, 2) Anne-Marie Rindom, Danmark, 3) Silvia Zennaro, Italien, 4) Josefin Olsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Rindom, 2) Murphy, 3) Tuula Tenkanen, Finland… 9) Josefin Olsson.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Rindom 25, 2) Tenkanen 46, 3) Josefin Olsson 47.
      Herrar, laser, sjunde seglingen: 1) Matt Wearn, Australien, 2) Sam Meech, Nya Zeeland, 3) Charlie Buckingham, USA… 11) Jesper Stålheim, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Wearn, 2) Buckingham, 3) Philipp Buhl, Tyskland… 9) Jesper Stålheim.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Wearn 29, 2) Pavlos Kontides, Cypern, 44, 3) Hermann Tomasgaard, Norge, 49… 11) Jesper Stålheim 73.
      470, tredje seglingen: 1) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 2) Luke Patience/Chris Gube, Stobritannien, 3) Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis, Grekland… 8) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Belcher/Ryan, 2) Henrique Haddad/Bruno Bethlen, Brasilien, 3) Deniz Cinar/Ates Cinar, Turkiet… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Belcher/Ryan, 2) Patience/Grube, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Herrar, finnjolle, femte seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Joan Cardona Mendez, Spanien, 3 Facundo Olezza, Argentina… 12) Max Salminen, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Giles, 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Cardona Mendez… 8) Max Salminen.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Giles 13, 2) Cardona Mendez 14, 3) Zsombor Berecz, Ungen, 21… 10) Max Salminen 43.
      Mixed, nacra17, fjärde seglingen: 1) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 2) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland…16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Femte seglingen: 1) Gimson/Burnet, 2) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer… 12) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Sjätte seglingen: 1) Tita/Banti, 2) Gimson/Burnet, 3) Tara Pacheco van Rijnsoever/Florian Trittel, Spanien… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Tita/Banti 8, 2) Gimson/Burnet 11, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 19… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 66.

  • fredag 30 jul

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Laser, Laser Radial, 470

      damer, laser radial, nionde seglingen: 1) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 2) Shay Kakon, Israel, 3) Mary Stransky, Australien… 22) Josefin Olsson, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Stransky, 2) Sarah Douglas, Kanada, 3) Viktorija Andrulyte, Litauen… 10) Josefin Olsson.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark, 64 poäng, 2) Bouwmeester 71, 3) Josefin Olsson 79.
      470, femte seglingen: 1) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 2) Ai Kondo Yoshida/Miho Yoshioka, Japan, 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 7) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 2) Kondo/Yoshioka, 3) Mills/McIntyre… 9) Olivia/Lovisa.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Skrzypulec/Ogar 10, 2) Mills/McIntyre 14, 3) Lecointre/Retornaz 17… 13) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 51.
      Herrar, 470, femte seglingen: 1) Diogo Costa/Pedro Costa, Portugal, 2) Deniz Cinar/Ates Cinar, Turkiet, 3) Park Gung-Woo/Cho Sung-Mun, Sydkorea… 6) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 2) Kevin Peponnet/Jeremie Mion, Frankrike, 3) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien… 11) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Belcher/Ryan 11, 2) Luke Patience/Chris Gruber, Storbritannien, 22, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland, 27… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 31.
      Laser, nionde seglingen: 1) Karl-Martin Rammo, Estland, 2) Elliot Hanson, Storbritannien, 3) Vishnu Saravanan, Indien…29) Jesper Stålheim, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Philipp Buhl, Tyskland, 2) Ryan Lo, Singapore, 3) Sam Meech, Nya Zeeland… 13) Jesper Stålheim, Sverige.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Matt Wearn, Australien, 49, 2) Hermann Tomasgaard, Norge, 71, 3) Tonci Stipanovic, Kroatien, 74.

  • lördag 31 jul

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, Nacra 17

      herrar, finnjolle, sjunde seglingen: 1) Josh Junior, Nya Zeeland, 2) Tom Ramshaw, Kanada, 3) Zsombor Berecz, Ungern, 4) Max Salminen, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Max Salminen, 3) Nicholas Heiner, Nederländerna.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Giles 20 poäng, 2) Joan Cardona Mendez, Spanien, 26, 3) Berecz 29… 7) Max Salminen 49.
      Mixed, Nacra17, sjunde seglingen: 1) Jason Waterhouse/Lisa Darmanin, Australien, 2) Samuel Albrecht/Gabriela Nicolino, Brasilien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 19) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Tara Pachecho van Rijnsoever/Florian Trittel, Spanien, 2) Kohlhoff/Stuhlemmer, 3) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Nionde seglingen: 1) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 2) Tita/Banti, 3) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter nio seglingar: 1) Tita/Banti 18, 2) Gimson/Burnet 24, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 32… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 102.

  • söndag 1 aug

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, 470, Nacra 17, Laser och Laser Radial

      herrar, 470, sjunde seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 2) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien.
      Åttonde seglingen: 1) Belcher/Ryan, 2) Xammar/Rodriguez, 3) Giacomo Ferrari/Giulio Calabro, Italien… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Belcher/Ryan 14 poäng, 2) Xammar/Rodriguez 33, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 37.
      Laser, slutställning: 1) Matt Wearn, Australien, 53, 2) Tonci Stipanovic, Kroatien, 82, 3) Hermann Tomasgaard, Norge, 85… 14) Jesper Stålheim, Sverige, 108.
      Finnjolle, nionde seglingen: 1) Giles Scott, Storbritannien, 2) Jake Lilley, Australien, 3) Facundo Mario Olezza Bazan, Argentina… 11) Max Salminen, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Josh Junior, Nya Zeeland, 2) Tom Ramshaw, Kanada, 3) Olezza Bazan… 12) Max Salminen.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Scott 28, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 37, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien, 39… 9) Max Salminen 72.
      Damer, laser radial, elfe seglingen: 1) Josefin Olsson, Sverige, 2) Emma Plasschaert, Belgien, 3) Vasileia Karachaliou, Grekland.
      Slutställning: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark,78 poäng, 2) Josefin Olsson 81, 3) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 83.
      Damer, 470, sjunde seglingen: 1) Hannah Mills/Eilidh McInture, Storbritannien, 2) Ariadne Spanaki/Emilia Tsoulfa, Grekland, 3) Tina Mrak/Veronika Macarol, Slovenien… 18) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Luise Wanser/Anastasiya Winkel, Tyskland, 2) Nikole Barnes/Lara Dallman-Weiss, USA, 3) Mills/McIntyre… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Mills/McIntyre 18, 2) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen 19, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 28… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 82.
      Mixed, nacra17, tionde seglingen: 1) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 2) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 10) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Elfte seglingen: 1) Tita/Banti, 2) John Gimson/Anna Burnett, Storbritannien, 3) Cenholt/Lubeck… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Tolfte seglingen: 1) Cenholt/Lubeck, 2) Tita/Banti, 3) Tara Pacheco van Rijnsoever/Florian Trittel Paul, Spanien… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter tolv seglingar: 1) Tita/Banti 23, 2) Gimson/Burnett 35, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 47… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.

  • tisdag 3 aug

    • 05.00 09.55
      Segling – 

      Finnjolle, Nacra 17, 470

      herrar, 470, nionde seglingen: 1) Park Gun-Woo/Cho Sung-Min, Sydkorea, 2) Matchew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Serige.
      Tionde seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 2) Giacomo Ferrari/Giulio Calabro, Italien, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcoz, Nya Zeeland.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Belcher/Ryan 21 poäng, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 41, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 45.
      Finnjolle, elfte seglingen: 1) Zsombor Berecz, Ungern, 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Jake Lilley, Australien… 9) Max Salminen, Sverige.
      Slutställning: 1) Scott Giles, Storbritannien, 36, 2) Berecz 39, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien, 51… 9) Max Salminen 90.
      Damer, 470, nionde seglingen: 1) Silvia Mas Depares/Patricia Cantero Reina, Spanien, 2) Tina Mrak/Veronika Macarol, Slovenien, 3) Beste Kaynakci/Okyanys Arikan, Turkiet, Turkiet… 11) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Fernanda Oliveira/Ana Barbachan, Brasilien, 2) Afrodite Zegers/Lobke Berkhout, Nederländerna, 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 18) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Mills/McIntyre 28, 2) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 42, 3) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 55… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 111.
      Nacra17, 13:e seglingen: 1) Santiago Raul Lange/Cecilia Carraza Saroli, Argentina, 2) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 3) Riley Gibbs/Anna Weis, USA.
      Slutställning: 1) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 35, 2) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 45, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige, 144.

  • onsdag 4 aug

    • 07.30 09.55
      Segling – 

      470

      Herrar, 470, elfte seglingen: 1) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland.
      Slutställning: 1) Belcher/Ryan 23, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 45, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 55.
      Damer, 470, elfte seglingen: 1) Linda Fahrni/Maja Siegenthaler, Schweiz, 2) Luise Wanser/Anastasiya Winkel, Tyskland, 3) Noya BarAm/Shahar Tibi, Israel.
      Slutställning: 1) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien, 38, 2) Agnieszka Skrszypulec/Jolanta Ogar, Polen, 54, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 54… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige, 111.

Partners