Svenska OS-guiden

Visa tidigare dagar

  • onsdag 21 jul

  • torsdag 22 jul

  • fredag 23 jul

    • 01.30 04.10
      Rodd – 

      damer singelsculler försöksheat 4

      1) Victoria Thornley, Storbritannien, 7.44,30 Q, 2) Jeannine Gmelin, Schweiz, 7.47,20 Q, 3) Lovisa Claesson, Sverige, 7.58,41 Q.

    • 02.00 04.00
      Bågskytte – 

      damer individuellt rankingomgång

      1) An San, Sydkorea, 680, 2) Jang Min-Hee, do, 3) Kang Chae-Young, do, 675… 55) Christine Bjerendal, Sverige, 622.

    • 13.00 16.00

      Invigning

  • lördag 24 jul

  • söndag 25 jul

    • 03.00 09.00
      Skyttesport – 

      herrar, skeet, kval, första dagen

      Ställning efter första dagen: 1) Eric Delanuay, Frankrike, och Vincent Hancock, USA, båda 75 p, 3) Tammaro Cassandro, Italien, 74… 18) Stefan Nilsson, Sverige, 72.

    • 03.00 04.00
      Badminton – 

      gruppspel, herrsingel

      Chou Tien-Chen, Taiwan-Felix Burestedt, Sverige, 21-12, 21-11.

    • 03.30 05.20
      Simidrott – 

      finalpass

      Damer, 100 m fjäril, semifinal 1: 1) Marie Wattel, Frankrike, 56,16 Q, 2) Emma McKeon, Australien, 56,33 Q, 3) Torri Huske, USA, 56,51 Q, 4) Louise Hansson, Sverige, 56,92 Q.
      Semifinal 2: 1) Zhang Yufei, Kina, 55,89 Q, 2) Sarah Sjöström, 56,40 Q, 3) Margaret Macneil, Kanada, 56,56 Q.
      Damer, 4x100 m fritt, final: 1) Australien Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon, Cate Campbell) 3.29,69 (v-rek), 2) Kanada 3.32,78, 3) USA 3.32,81… 6) Sverige (Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sophie Hansson) 3.34,69.

    • 04.00 04.30
      Rodd – 

      damer singelsculler

      kvartsfinal 2 (tre bästa till A/B-semifinal):
      1) Hanna Prakatsen, ROK, 7.49,64, 2) Carling Zeeman, Kanada, 7.57,58, 3) Victoria Thornley, Storbritannien, 7.59,93, 4) Lovisa Claesson, Sverige, 8.16,99.

    • 05.05 07.00
      Segling – 

      Laser radial

      damer, första seglingen: 1) Cristina Pujol Bajo, Spanien, 1, 2) Vasileia Karachaliou, Grekland, 2, 3) Nur Shazrin Mohamad Latif, Malaysia, 3… 34) Josefin Olsson, Sverige, 34.
      Andra seglingen: 1) Svenja Weger, Tyskland, 2) Elena Vorobeva, Kroatien, 3) Line Flem Høst, Norge… 15) Josefin Olsson, Sverige.
      Ställning efter två seglingar: 1) Weger 6 poäng, 2) Anne-Marie Rindom, Danmark, 11, 3) Vorobeva 13… 26) Olsson 49.

    • 07.35 11.00
      Segling – 

      Laser

      herrar, första seglingen: 1) Jean Baptiste Bernaz, Frankrike, 2) Kaarle Tapper, Finland, 3) Hermann Tomasgaard, Norge… 22) Jesper Stålheim, Sverige.

    • 10.00 10.45
      Bordtennis – 

      herrar, singel, andra rundan

      Anton Källberg-Nikhil Kumar, USA, 11-7, 11-5, 11-6, 11-5.

    • 10.00 15.15
      Ridsport – 

      dressyr, dag 2

      individuellt, kvalgrupp E: 1) Dorothee Schneider, Tyskland, Showtime FRH, 78,820 % Q, 2) Juliette Ramel, Sverige, Buriel K.H., 73,369 Q, 3) Marlies van Baalen, Nederländerna, Go Legend, 71,615.
      Lag, kval, slutställning: 1) Tyskland (Jessica von Bredow-Werndl, TSF Dalera, Dorothee Schneider, Showtime FRH, Isabell Werth, Bella Rose) 7911,5 Q, 2) Storbritannien 7508.5 Q, 3) Danmark 7435,0 Q… 6) Sverige (Therese Nilshagen, Dante Weltino Old, Antonia Ramel, Brother De Jeu, Juliette Ramel, Buriel K.H.) 6989,0 Q.

    • 12.00 14.30
      Simidrott – 

      försökspass

      kl 12.12 damer 100 m rygg, försök, slutställning: 1) Kaylee McKeown, Australien, 57,88 Q, 2) Regan Smith, USA, 57.96 Q, 3) Kylie Masse, Kanada, 58,17 Q… 21) Michelle Coleman, Sverige, 1.00,54.
      Herrar, 200 m fritt, kval, slutställning: 1) Hwang Sun-Woo, Sydkorea, 1.44,62 Q, 2) Fernando Scheffer, Brasilien, 1.45,05 Q, 3) Tom Dean, Storbritannien, 1.45,24 Q… 23) Robin Hanson, Sverige, 1.47,02.
      Damer, 100 m bröst, kval, slutställning: 1) Tatjana Schoenmaker, Sydafrika, 1.04,82 Q, 2) Lydia Jacoby, USA, 1.05,52 Q, 3) Lilly King, do, 1.05,55, 4) Sophie Hansson, Sverige, 1.05,66 Q… 27) Emelie Fast, do, 1.07,98.

    • 12.30 16.00
      Handboll – 

      damer, gruppspel

      Spanien-Sverige 24-31 (9-13)
      Spanien: Nerea Pena Abaurrea 7, Carmen Dolores Berenguer Martin och Almudena Maria Rodriguez, båda 4, Marta Lopez Herrero, 3, Lara Gonzalez Ortega 2, Elisabet Cesareo Romero, Soledad Lopez Jimenez, Ainhoa Hernandez Serrador, Mireya Gonzalez Alvarez.
      Sverige: Elin Hansson 6, Linn Blohm och Emma Lindqvist, båda 5, Jamina Roberts 4, Carin Strömberg, Mathilda Lundström och Nathalie Hagman , alla 3, Johanna Westberg, Jenny Carlson.

    • 13.20 15.00
      Gymnastik – 

      damer, artistisk gymnastik

      barr, kval, slutställning: 1) Nina Derwael, Belgien, 15,366 Q, 2) Sunisa Lee, USA, 15,200 Q, 3) Anastasija Iliankova, ROK, 14,966 Q… 12) Jonna Adlerteg, Sverige, 14,533.

  • måndag 26 jul

    • 03.30 09.15
      Skyttesport – 

      herrar skeet, kval dag 2 och finaler

      Kval, slutställning: 1) Eric Delaunay, Frankrike, 124+6 Q, 2) Tammaro Cassandro, Italien, 124+5 Q, 3) Eetu Kallioinen, Finland, 123 Q… 23) Stefan Nilsson, Sverige, 119.

    • 03.30 05.40
      Simidrott – 

      finalpass

      damer, 100 m fjäril, final: 1) Margaret Macneil, Kanada, 55,59, 2) Zhang Yufei, Kina, 55,64, 3) Emma McKeon, Australien, 55,72. Svenska placeringar: 5) Louise Hansson, Sverige, 56,22, 7) Sarah Sjöström, do, 56,91.
      100 m bröst, semifinal, slutställning: 1) Tatjana Schoemaker, Sydafrika, 1.05,07 Q, 2) Lilly King, USA, 1.05,40 Q, 3) Lydia Jacoby, do, 1.05,72 Q, 4) Sophie Hansson, Sverige, 1.05,81 Q.

    • 04.00 07.30
      Judo – 

      herrar -73 kg

      Första omgången: Tommy Macias, Sverige-Victor Scvortov, Förenade arabemiraten, ippon.
      Andra omgången: Akil Gjakova, Kosovo-Tommy Macias wazari.
      Slutställning: 1) Shohei Ono, Japan, 2) Lasha Sjavadatuasjvili, Georgien, 3) An Chang-Rim, Sydkorea… 9) Tommy Macias.

    • 04.00 13.00
      Tennis – 

      damsingel, andra omgången

      Jelena Rybakina, Kazakstan-Rebecca Peterson, Sverige, 6-2, 6-3.

    • 05.05 11.00
      Segling – 

      laser och laser radial

      herrar, laser, andra seglingen: 1) Milivoj Dukic, Montenegro, 2) Philipp Buhl, Tyskland, 3) Kaarle Tapper, Finland, 11) Jesper Stålheim, Sverige.
      Tredje seglingen: 1) Jesper Stålheim 2) Matt Wearn, Australien, 3) Tonci Stipanovic, Kroatien.
      Ställning efter tre seglingar: 1) Tapper 5, 2) Stipanovic 9, 3) Pavlos Kontides, Cypern, 9… 5) Jesper Stålheim 12.
      Damer, laser radial, tredje seglingen: 1) Line Flem Høst, Norge, 2) Silvia Zennaro, Italien, 3) Anne-Marie Rindom, Danmark… 8) Josefin Olsson, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Vasileia Karachaliou, Grekland, 2) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 3) Flem Høst, 4) Josefin Olsson.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Flem Høst 7, 2) Karachaliou 9, 3) Rindom 14… 9) Josefin Olsson 27.

    • 05.51 06.10
      Boxning – 

      herrar -75 kg, första omgången

      Fransisco Daniel Veron, Argentina-Adam Chartoi, Sverige, 5-0.

    • 10.00 12.40
      Judo – 

      herrar -73 kg

      1) Shohei Ono, Japan, 2) Lasja Sjavdatuasjvili, Georgien, 3) An Chang-Rim, Sydkorea, och Tsogtbaatar Tsend-Ochir, Mongoliet.
      Sv.plac: 9) Tommy Macias

    • 14.30 16.00
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Japan-Sverige 26-28 (14-17)
      Hiroki Motoki 6, Kenya Kasahara, Shinnosuke Tokuda, Jin Watanabe och Shuichi Yoshida, alla 3, Adamyuki Baig, Remi Anri Doi, Tatsuki Yoshin och Kotaro Mizumachi, alla 2. Sverige: Hampus Wanne 8, Jim Gottfridsson 4, Jonathan Carlsbogård, Niclas Ekberg och Felix Claar, alla 3, Albin Lagergren 2, Max Darj , Daniel Pettersson, Fredric Pettersson, Lucas Pellas, Lukas Sandell.
      Tabellen:
      1) Danmark 4p, 2) Sverige 4, 3) Egypten 2, 4) Portugal 2, 5) Bahrain 0, 6) Japan 0.

  • tisdag 27 jul

    • 03.00 06.00
      Bordtennis – 

      herrar, singel tredje omgången

      Lin Yun Ju, Taiwan-Anton Källberg, Sverige, 11-5, 9-11, 11-7, 11-7, 11-9.

    • 03.30 05.30
      Simidrott – 

      finalpass

      damer, 100 m, bröstsim, final: 1) Lydia Jacoby, USA, 1.04,95, 2) Tatjana Schoenmaker, Sydafrika, 1.05,22, 3) Lilly King, USA, 1.05,54… 6) Sophie Hansson, Sverige, 1.06,07.

    • 04.00 07.30
      Judo – 

      herrar -81 kg

      eliminering och kvartsfinaler
      Första omgången: Robin Pacek, Sverige-Housni Thaoubani, Komorerna, ippon.
      Andra omgången: Robin Pacek-Alain Aprahamian, Uruguay, ippon.
      Tredje omgången: Matthias Casse, Belgien-Robin Pacek ippon.

    • 05.05 07.50
      Segling – 

      Laser, Laser Radial, Finnjolle

      herrar, laser, fjärde seglingen: 1) Pavlos Kontides, Cypern, 2) Hermann Tomasgaard, Norge, 3) Robert Scheidt, Brasilien… 20) Jesper Stålheim, Sverige.
      Femte seglingen: 1) Karl-Martin Rammo, Estland, 2) Matt Wearn, Australien, 3) Elliot Hanson, Storbritannien, 4) Jesper Stålheim.
      Sjätte seglingen: 1) Kontides, 2) Wearn, 3) Sam Meech, Australien… 17) Jesper Stålheim.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Kontides 18, 2) Wearn 27, 3) Scheidt 33… 11) Jesper Stålheim 53.
      Damer, laser radial, femte seglingen: 1) Josefin Olsson, Sverige, 2) Maria Erdi, Ungern, 3) Marit Bouwmeester, Nederländerna.
      Sjätte seglingen: 1) Maud Jayet, Schweiz, 2) Marie Bolou, Frankrike, 3) Tuula Tenkanen, Finland… 6) Josefin Olsson.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark, 22, 2) Josefin Olsson 34, 3) Bouwmeester 35.
      herrar, finnjolle, första seglingen: 1) Alican Kaynar, Turkiet, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien… 8) Max Salminen, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Kaynar 2) Berecz, 3) Cardona Mendez… 12) Max Salminen.
      Ställning efter två seglingar: 1) Kaynar 2, 2) Berecz 4, 3) Cardona Mendez 6… 12) Max Salminen 20.

    • 07.15 10.45
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Sverige - ROK 36-24 (15-9)
      Sverige: Carin Strömberg 8, Jamina Roberts 7, Linn Blohm 5, Melissa Petrén och Mathilda Lundström, båda 4, Nathalie Hagman och Elin Hansson, båda 3, Jenny Carlson, Emma Lindqvist. Ryssland: Polina Vedechina 5, Polina Kuznetskova, Anna Vjachireva och Antonina Skorobogatjenko och Julia Managarova, alla 3, Jekaterina Ilina och Daria Dmitrijeva, båda 2, Polina Gorsjkova, Anna Sen, Jelena Michajlitjenko, Olga Fomina.

    • 08.00 10.00
      Cykel – 

      mountainbike, damer

      1) Jolanda Neff, Schweiz, 1.15.46, 2) Sina Frei, do, +1.11, 3) Linda Indergand, do, +1.19… 14) Jenny Rissveds, Sverige, +5.42.

    • 08.30 10.30
      Bordtennis – 

      herrar, singel, tredje omgången

      Omar Assar, Egypten-Mattias Falck, Sverige, 5-11, 11-6, 11-8, 11-13, 6-11, 8-11.

    • 10.00 12.50
      Judo – 

      herrar -81 kg

      Slutställning: 1) Takanori Nagase, Japan, 2) Saeid Mollaei, Mongoliet, 3) Matthias Casse, Belgien, och Shamil Borchashvili, Österrike.
      Sv.plac: 9) Robin Pacek

    • 10.00 15.00
      Fotboll – 

      damer gruppspel

      0-1 Anna Anvegård (17), 0-2 Madelen Janogy (30).
      Varning, Nya Zeeland: Ria Percival.
      Nya Zeeland (4-2-3-1): Erin Nayler - CJ Bott, Meikayla Moore, Abby Erceg, Ali Riley - Daisy Cleverly (Claudia Bunge 88), Ria Percival - Betsy Hassett, Katie Bowen, Emma Rolstol (Paige Satchell 60) - Hannah Wilkinson (Gabi Rennie 85).
      Sverige (4-4-2): Jennifer Falk - Julia Roddar, Emma Kullberg, Magdalena Eriksson (Amanda Ilestedt 46), Jonna Andersson (Nathalie Björn 46) - Madelen Janogy, Filippa Angeldahl (Caroline Seger 71), Hanna Bennison, Olivia Schough (Lina Hurtig 64) - Anna Anvegård (Kosovare Asllani 85), Rebecka Blomqvist.

    • 10.00 15.40
      Ridsport – 

      dressyr, lag, final

      1) Tyskland (Dorothee Schneider-Showtime FRH, Isabell Werth-Bella Rose 2, Jessica von Brewdow Werndl-TSF Dalera) 8178 poäng, 2) USA 7747, 3) Storbritannien 7723… 6) Sverige (Antonia Ramel-Brother de Jeu, Juliette Ramel-Buriel K.H., Therese Nilshagen-Dante Weltino Old) 7210.

    • 12.00 14.30
      Simidrott – 

      försökspass

      herrar, 100 m fritt, försök, slutställning: 1) Thomas Ceccon, Italien, 47,71 Q, 2) Caeleb Dressel, USA, 47,73 Q, 3) Kyle Chalmers, Australien, 47,77 Q… 27) Robin Hanson, Sverige, 49,07.
      200 m bröst, försök, slutställning: 1) Izaac Stubblety-Cook, Australien, och Arno Kamminga, Nederländerna, båda 2.07,37 Q, 3) Matti Mattsson, Finland, 2.08,44… 6) Erik Persson, Sverige, 2.08,76.
      800 m fritt, försök, slutställning: 1) Michail Romantjuk, UKraina, 7.41,28 Q, 2) Florian Wellbrock, Tyskland, 7.41,77, 3) Robert Finke, USA, 7.42,72… 10) Victor Johansson, Sverige, 7.49,14.

    • 12.06 12.30
      Boxning – 

      damer -60 kg 1/16-delsfinaler

      Shih-Yi Wu, Taiwan-Agnes Alexiusson, Sverige, 4-1.

    • 12.20 13.30
      Badminton – 

      gruppspel, herrsingel

      Felix Burestedt, Sverige-Brian Yang, Kanada, 21-12, 21-17.

  • onsdag 28 jul

    • 03.30 06.05
      Simidrott – 

      finalpass

      herrar, 200 m bröst, semifinal 1: 1) Arno Kamminga, Nederländerna, 2.07,99 Q, 2) Nic Fink, USA, 2.08,00 Q, 3) Ryuya Mura, Japan, 2.08,27 Q… 8) Erik Persson, Sverige, 2.08,76 Q.

    • 04.00 07.30
      Judo – 

      damer -70 kg, herrar -90 kg

      eliminering och kvartsfinaler,
      damer, -70 kg, första omgången: Anna Bernholm, Sverige-Nihel Landolsi, Tunisien, ippon.
      Andra omgången: Alice Bellandi, Italien-Anna Bernholm wazari.
      Herrar, andra omgången: Marcus Nyman, Sverige-Nantenaina Finesse, Seychellerna, ippon.
      Tredje omgången: Nikoloz Sherazadishvili, Spanien-Marcus Nyman ippon.

    • 04.00 05.30
      Handboll – 

      herrar, gruppspel

      Sverige-Portugal 29-28 (14-14)
      Niclas Ekberg 9, Albin Lagergren 6, Hampus Wanne 5, Jim Gottfridsson 4, Max Darj 2, Jonathan Carlsbogård, Andreas Palicka, Felix Claar. Portugal: Miguel Martins, Alexis Borges och Andre Gomes, alla 4, Luis Frade, Pedro Portela och Diogo Branquinho, alla 3, Joao Ferraz, Rui Silva och Daymaro Salina, alla 2, Antonio Areia.

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, 470, Nacra 17

      herrar, 470, första seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 2) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Luke Patience/Chris Grube, Storbritannien.
      Andra seglingen: 1) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez, Spanien, 2) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland, 3) Henrique Haddad/Bruno Bethlen, Brasilien… 15) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter två seglingar: 1) Belcher/Ryan 7 poäng, 2) Snow-Hansen/Willcox 8, 3) Xammar/Rodriguez 11… 8) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 16.
      Finnjolle, tredje seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Anders Pedersen, Norge, 3) Josh Junior, Nya Zeeland… 7) Max Salminen, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Giles 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien… 8) Max Salminen.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Alican Kaynar, Turkiet, 8, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 8, 3) Cardona Mendez 9… 11) Max Salminen 23.
      Damer, 470, första seglingen: 1) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 2) Noya Bar Am/Shahar Tibi, Israel, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike… 19) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Skrzypulec/Ogar 2) Lecointre/Retornaz 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 10) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter två seglingar: 1) Skrzypulec/Ogar 2, 2) Lecointre/Retornaz 3) Mills/McIntyre… 17) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 29.
      Mixed, nacra17, första seglingen: 1) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 2) Jason Waterhouse/Lisa Darmanin, Australien, 3) Thomas Zajac/Barbara Matz, Österrike… 18) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Andra seglingen: 1) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland, 2) Santiago Raul Lange/Cecilia Carranza Saroli, Argentina, 3) Tita/Banti… 13) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter två seglingar: 1) Tita/Banti 4, 2) Kohlhoff/Stuhlemmer 6, 3) Lange/Carranza Saroli 8… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 31.

    • 06.50 09.45
      Kanot – 

      kanotslalom, K-1 herrar, kval

      första åket:
      1) Giovanni de Genarro, Italien, 1.30,92, 2) Lucien Delfour, Australien, +0,18, 3) Jiri Prskavec, Tjeckien, +1,65… 18) Erik Holmer, Sverige, +9,44.

    • 09.00 10.00
      Kanot – 

      kanotslalom, K-1 herrar, kval

      Andra åket: 1) Hannes Aigner, Tyskland, 90,14, 2) de Gennaro +0,51, 3) Delfour +0,98… 12) Erik Holmer +4,77.
      Slutställning: 1) Aigner 90,14 Q, 2) de Gennaro +0,51 Q, 3) Delfour +0,96 Q… 16) Erik Holmer +4,77 Q.

    • 10.00 12.50
      Judo – 

      damer -70 kg, herrar -90 kg

      Damer, -70 kg, slutställning: 1) Chizuru Arai, Japan, 2) Michaela Polleres, Österrike, 3) Sanne Dijke, NEderländerna, och Madina Tajmazova, Ryssland.
      Svensk placering: 9) Anna Bernholm
      Herrar, -90 kg, slutställning: 1) Lasja Bekauri, Georgien, 2) Eduard Trippel, Tyskland, 3) Krisztian Toth, Ungern, och Davlat Bobonov, Uzbekistan.
      Svensk placering: 9) Marcus Nyman

    • 10.30 14.25
      Ridsport – 

      dressyr, individuellt

      final: 1) Jessica von Brewdow-Werndl, Tyskland, TSF Dalera, 91,732 procent, 2) Isabell Werth, do, 89,657, 3) Charlotte Dujardin, Storbritannien, Gio, 88,543.
      Svenska placeringar: 9) Juliette Ramel, Buriel K.H., 81,182, 14) Therese Nilshagen, Dante Weltino Old, 79,721.

    • 12.00 14.30
      Simidrott – 

      försökspass

      damer, 100 m fritt, försök, slutställning: 1) Emma McKeon, Australien, 52,13 Q, 2) SB Haughey, Hongkong, 52,70 Q, 3) Anna Hopkin, Storbritannien, 52,75 Q.
      Svenska placeringar: 5) Sarah Sjöström 52,91 Q, 12) Michelle Coleman 53,53 Q.
      damer, 200 m bröstsim, försök, slutställning: 1) Tatjana Schoenmaker, Sydafrika, 2.19,16 Q, 2) Lilly King, USA, 2.22,10 Q, 3) Jevgenia Tjikunova, ROK, 2.22,16 Q… 12) Sophie Hansson, Sverige, 2.23,82 Q.

    • 12.15 15.00
      Gymnastik – 

      herrar artistisk gymnastik

      mångkampsfinal

  • torsdag 29 jul

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      herrar, första ronden

      1) Sepp Straka, Österrike, 63, 2) Jazz Janewattananond, Thailand, 64, 3) Thomas Pieters, Belgien, och Carlos Ortiz, Mexiko, båda 65.
      Svenska placeringar: 8) Alex Noren 67, 12) Henrik Norlander 68.

    • 02.56 07.30
      Bågskytte – 

      damer, individuellt

      första omgången: Chiara Regagliati, Italien-Christine Bjerendal, Sverige, 6-2.

    • 03.30 06.10
      Simidrott – 

      finalpass

      herrar, 200 m bröst, final: 1) Izaac Stubblety-Cook, Australien, 2.06,38, 2) Arno Kamminga, Nederländerna, 2.07,01, 3) Matti Mattsson, Finland, 2.07,13… 8) Erik Persson, Sverige, 2.08,88.
      Damer, 100 m fritt, semifinal, slutställning: 1) Emma McKeon, Australien 52,32 Q, SB Haughey, Hongkong, 52,40 Q, 3) Cate Campbell, Australien, 52,71 Q, 4) Sarah Sjöström, Sverige, 52,82 Q… 14) Michelle Coleman, Sverige, 53,73.
      Damer, 200 m bröstsim, final: 1) Tatjana Schoenmaker, Sydafrika, 2.19,33 Q, 2) Jevgenia Tjikunova, ROK, 2.20,57 Q, 3) Annie Lazor, USA, 2.21,94 Q… 10) Sophie Hansson, Sverige, 2.24,28.

    • 05.00 05.30
      Rodd – 

      damer, singelsculler, semifinal C/D (tre bästa till C-final):

      1) Lovisa Claesson, Sverige, 7.35,91, 2) Jovana Arsic, Serbien, 7.39,26, 3) Maike Diekmann, Namibia, 7.40,44.

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Laser och Laser Radial, Finnjolle, 470 och Nacra 17

      Damer, 470, tredje seglingen: 1) Fernanada Oliveira/Ana Barbachan, Brasilien, 2) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 3) Silvia Depares/Patricia Reina, Spanien… 10) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Mills/McIntyre, 2) Linda Fahrni/Maja Siegenthaler, Schweiz, 3) Noya Bar Am/Shahar Tibi, Israel… 16) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Skrszypulec/Ogar 4 poäng, 2) Mills/McIntyre 8, Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 9… 15) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 35.
      Laser radial, sjunde seglingen: 1) Annalise Murphy, Irland, 2) Anne-Marie Rindom, Danmark, 3) Silvia Zennaro, Italien, 4) Josefin Olsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Rindom, 2) Murphy, 3) Tuula Tenkanen, Finland… 9) Josefin Olsson.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Rindom 25, 2) Tenkanen 46, 3) Josefin Olsson 47.
      Herrar, laser, sjunde seglingen: 1) Matt Wearn, Australien, 2) Sam Meech, Nya Zeeland, 3) Charlie Buckingham, USA… 11) Jesper Stålheim, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Wearn, 2) Buckingham, 3) Philipp Buhl, Tyskland… 9) Jesper Stålheim.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Wearn 29, 2) Pavlos Kontides, Cypern, 44, 3) Hermann Tomasgaard, Norge, 49… 11) Jesper Stålheim 73.
      470, tredje seglingen: 1) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 2) Luke Patience/Chris Gube, Stobritannien, 3) Panagiotis Mantis/Pavlos Kagialis, Grekland… 8) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige.
      Fjärde seglingen: 1) Belcher/Ryan, 2) Henrique Haddad/Bruno Bethlen, Brasilien, 3) Deniz Cinar/Ates Cinar, Turkiet… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter fyra seglingar: 1) Belcher/Ryan, 2) Patience/Grube, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Herrar, finnjolle, femte seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Joan Cardona Mendez, Spanien, 3 Facundo Olezza, Argentina… 12) Max Salminen, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Giles, 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Cardona Mendez… 8) Max Salminen.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Giles 13, 2) Cardona Mendez 14, 3) Zsombor Berecz, Ungen, 21… 10) Max Salminen 43.
      Mixed, nacra17, fjärde seglingen: 1) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 2) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland…16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Femte seglingen: 1) Gimson/Burnet, 2) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer… 12) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Sjätte seglingen: 1) Tita/Banti, 2) Gimson/Burnet, 3) Tara Pacheco van Rijnsoever/Florian Trittel, Spanien… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Tita/Banti 8, 2) Gimson/Burnet 11, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 19… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 66.

    • 13.00 15.10
      Bordtennis – 

      damer singel, bronsmatch och final

      Slutställning: 1) Menh Chen, Kina, 2) Yingsha Sun, do, 3) Mima Ito, Japan.
      Svenska placeringar: 49) Christina Källberg och Linda Bergström.

    • 14.30 16.00
      Handboll – 

      damer, gruppspel

      Sverige-Frankrike 28-28 (16-17)
      Sverige: Carin Strömberg 7, Jamina Roberts 4, Linn Blohm, Johanna Westberg, Emma Lindqvist, Nathalie Hagman och Elin Hansson, alla 3, Melissa Petrén, Mathilda Lundström. Frankrike: Pauletta Foppa 6, Pauline Coatanea och Chloe Valentini, båda 4, Meline Nocandy, Grace Zaadi Deuna och Estelle Nze Minko, alla 3, Laura Flippes 2, Kalidiatou Niakate, Oceane Sercien Ugolin, Beatrice Edwige.
      Tabellen: 1) Sverige 5 poäng, 2) Spanien 4, 3) Brasilien 3, 4) Frankrike 3, 5) ROK 3, 6) Ungern 0.

  • fredag 30 jul

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      herrar, andra ronden

      Ställning efter andra ronden (par 71): 1) Xander Schauffele, USA, 131 (68-63), 2) Carlos Ortiz, Mexiko, 132 (65-67), 3) Hideki Matsuyama, Japan, 133 (69-64).
      Svenska placeringar: 4) Alex Noren 134 (67-67), 40) Henrik Norlander 141 (68-73).

    • 01.45 02.45
      Rodd – 

      damer singelsculler

      C-final: 1) Tatsiana Klimovich, Vitryssland, 7.39,53, 2) Lovisa Claesson, Sverige, 7.41,07, 3) Jovana Arsic, Serbien, 7.43,30.
      Slutställning: 1) Emma Twigg, Nya Zeeland, 2) Hanna Prakatsen, ROK, 3) Magdalena Lobnig, Österrike… 14) Lovisa Claesson.

    • 02.00 05.30
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, 3000 m hinder, försök, slutställning: 1) Lamecha Girma, Etiopien, 8.09,83 Q, 2) Ryuji Miura, Japan, 8.09,92 Q, 3) Benjamin Kigen, Kenya, 8.10,80 Q.
      Svenska placeringar: 30) Simon Sundström 8.29,84, 33) Vidar Johansson 8.32,86, 38) Emil Blomberg 8.39,57.
      Diskus, kval, slutställning: 1) Daniel Ståhl, Sverige, 66,12 Q, 2) Andrius Gudzius, Litauen, 65,94 q, 3) Matthew Denny, Australien, 65,13 q… 7) Simon Pettersson, Sverige, 64,18 q.

    • 03.30 05.10
      Simidrott – 

      finalpass

      damer, 100 m fritt, final: 1) Emma McKeon, Australien, 51,96, 2) Siobhan Bernadette Haughey, Hongkong, 52,27, 3) Kate Campbell, Australien, 52,52… 5) Sarah Sjöström, Sverige, 52,68.

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Laser, Laser Radial, 470

      damer, laser radial, nionde seglingen: 1) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 2) Shay Kakon, Israel, 3) Mary Stransky, Australien… 22) Josefin Olsson, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Stransky, 2) Sarah Douglas, Kanada, 3) Viktorija Andrulyte, Litauen… 10) Josefin Olsson.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark, 64 poäng, 2) Bouwmeester 71, 3) Josefin Olsson 79.
      470, femte seglingen: 1) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 2) Ai Kondo Yoshida/Miho Yoshioka, Japan, 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 7) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 2) Kondo/Yoshioka, 3) Mills/McIntyre… 9) Olivia/Lovisa.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Skrzypulec/Ogar 10, 2) Mills/McIntyre 14, 3) Lecointre/Retornaz 17… 13) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 51.
      Herrar, 470, femte seglingen: 1) Diogo Costa/Pedro Costa, Portugal, 2) Deniz Cinar/Ates Cinar, Turkiet, 3) Park Gung-Woo/Cho Sung-Mun, Sydkorea… 6) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige.
      Sjätte seglingen: 1) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 2) Kevin Peponnet/Jeremie Mion, Frankrike, 3) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien… 11) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter sex seglingar: 1) Belcher/Ryan 11, 2) Luke Patience/Chris Gruber, Storbritannien, 22, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland, 27… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 31.
      Laser, nionde seglingen: 1) Karl-Martin Rammo, Estland, 2) Elliot Hanson, Storbritannien, 3) Vishnu Saravanan, Indien…29) Jesper Stålheim, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Philipp Buhl, Tyskland, 2) Ryan Lo, Singapore, 3) Sam Meech, Nya Zeeland… 13) Jesper Stålheim, Sverige.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Matt Wearn, Australien, 49, 2) Hermann Tomasgaard, Norge, 71, 3) Tonci Stipanovic, Kroatien, 74.

    • 07.00 10.00
      Kanot – 

      kanotslalom, K-1, herrar

      semifinal: 1) Jiri Prskavec, Tjeckien, 94,29 Q, 2) Boris Neveu, Frankrike, +0,57 Q, 3) Michal Smolen, USA, +1,82 Q… 10) Erik Holmer, Sverige, +4,16 Q.
      Final: 1) Jiri Prskavec, Tjeckien, 91,63, 2) Jakub Grigar, Slovakien, +3,22, 3) Hannes Aigner, Tyskland, +5,48… 9) Erik Holmer, +56,96.

    • 07.45 10.20
      Bågskytte – 

      damer individuellt

      final: An San, Sydkorea_Jelena Osipova, ROK, 6-5.
      Bronsmatch: Lucilla Boari, Italien-Mackenzie Brown, USA, 7-1.
      Svensk placering: 33) Christine Bjerendal.

    • 08.00 10.30
      Simidrott – 

      simhopp, damer 3 m, kval (arton bästa till semifinal)

      1) Shi Tingmao, Kina, 350,45 Q, 2) Wang Han, do, 347,25 Q, 3) Jennifer Abel, Kanada, 332,40 Q… 12) Emma Gullstrand, Sverige, 289,65 Q.

    • 09.15 11.15
      Handboll – 

      herrar, gruppspel

      Sverige-Egypten 22-27 (9-13)
      Lucas Pellas 7, Jonathan Carlsbogård, Hampus Wanne, Felix Claar och Lukas Sandell, alla 3, Max Darj , Niclas Ekberg, Albin Lagergren. Egypten: Mohammed Sanad 6, Yahia Omar 5, Ahmed Mohamed 4, Yehia El-Deraa och Ali Mohamed, båda 3, Ahmed Mesilhy och Mohamed Shebib, båda 2, Omar El-Wakil, Ahmed El-Ahmar.

    • 10.30 13.10
      Ridsport – 

      fälttävlan, dressyr

      lag, grupp 1: 1) Oliver Townend, Storbritannien, Ballaghmor Class, 23,6, 2) Alex Hua Tian, Kina, Don Geniro, 23,9, 3) Julia Krajewski, Tyskland, Amande De B'Neville, 25,2…
      Svenska placeringar: 7) Louise Romeike, Cato 60, 28,0, 9) Therese Viklund, Viscera, 28,1.

    • 12.00 14.00
      Friidrott – 

      damer och herrar

      Damer, kula, kval, slutställning: 1) Gong Lijiao, Kina, 19,46 Q, 2) Song Jiayuan, do, 19.23 Q, 3) Raven Saunders, USA, 19,22 Q, 4) Fanny Roos, Sverige, 19,01 Q.

    • 12.00 15.00
      Fotboll – 

      damer kvartsfinal

      Sverige-Japan 3-1 (1-1)
      1-0 Magdalena Eriksson (7), 1-1 Mina Tanaka (11), 2-1 Stina Blackstenius (53), 3-1 Kosovare Asllani (68, str).
      Varningar, Sverige: Amanda Ilestedt. Japan: Narumi Miura.
      Sverige (4-2-3-1): Hedvig Lindahl - Hanna Glas, Amanda Ilestedt, Nathalie Björn, Magdalena Eriksson - Filippa Angeldahl (Hanna Bennison 62), Caroline Seger - Sofia Jakobsson (Madelen Janogy 90), Kosovare Asllani (Jonna Andersson 90), Fridolina Rolfö (Olivia Schough 75) - Stina Blackstenius (Lina Hurtig 75).
      Japan (4-4-2): Ayaka Yamashita, Risa Shimizu, Saki Kumagai, Moeka Minami, Asato Miyagawa - Yui Hasegawa (Nanami Kitamura 82), Emi Nakajima (Honoka Hayashi 86), Narumi Miura (Jun Endo 72), Hina Sugita - Mana Iwabuchi, Mina Tanaka.

    • 12.00 14.30
      Simidrott – 

      försökspass

      herrar, 50 m fritt, försök, slutställning: 1) Caleeb Dressel, USA, 21,32 Q, 2) Florent Manaudou, Frankrike, 21,65 Q, 3) Kristian Gkolmeev, Grekland, 21,66 Q… 23) Björn Seeliger, Sverige, 22,19.
      Damer, 50 m fritt, försök, slutställning: 1) Emma McKeon, Australien, 24,02 Q, 2) Pernille Blume, Danmark, 24,12 Q, 3) Cate Campbell, Australien, 24,15 Q.
      Svenska placeringar: 4) Sarah Sjöström 24,26 Q, 20) Michelle Coleman 24,84.
      4x100 m medley, försök, slutställning: 1) Kanada (Taylor Ruck, Sydney Pickrem, Margaret MacNeil, Kayla Sanchez) 3.55,17 Q, 2) USA (Rhyan White, Lilly King, Claire Curzan, Erika Brown) 3.55,18 Q, 3) Australien (Emily Sehbohm, Chelsea Hodges, Brianna Throssell, Mollie O'Callaghan) 3.55,39 Q… 5) Sverige (Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström) 3.56,23 Q.
      1) Michail Romantjuk, Ukraina, 14.45,99 Q, 2) Robert Finke, USA, 14.47,20 Q, 3) Florian Wellbrock, Tyskland, 14.48,53 Q… 18) Victor Johansson, Sverige, 15.05,53.

    • 13.00 15.00
      Bordtennis – 

      herrar singel, bronsmatch och final

      Final: Ma Long, Kina_Fan Zhendong, do, 11-4, 10-12, 11-8, 11-9, 3-11, 11-7.
      Brinsmatch: Dimitrij Ovtcharov-Lin Yun Ju, Taiwan, 13-11, 9-11, 6-11, 11-4, 4-11, 15-13, 11-7.
      Svenska placeringar: 17) Mattias Falck och Anton Källberg.

  • lördag 31 jul

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      herrar, tredje ronden

      Ställning efter tredje ronden (par 71):
      1) Xander Schauffele, USA, 199 (68-63-69), 2) Hideki Matsuyama, Japan, 200 (69-64-67), 3) Carlos Ortiz, Mexiko, (65-67-68) och Paul Casey, Storbritannien, (65-67-69), båda 201.
      Svenska placeringar: 17) Alex Noren 206 (67-67-72), 49) Henrik Norlander 213 (68-73-72).

    • 01.30 04.00
      Ridsport – 

      fälttävlan, dag 2

      individuellt, dressyr, slutställning: 1) Michael Jung, Tyskland, Chipmunk FRH, 21,1, 2) Oliver Townend, Storbritannien, Ballaghmor Class, 23,6, 3) Alex Hua Tin, Kina, Don Geniro, 23,9.
      Svenska placeringar: 9) Louise Romeike, Cato 60, 28,0, 11) Therese Viklund, Viscera, 28,1, 40) Ludvig Svennerstål, Balham Mist, 35,0.
      Lag, ställning efter dressyr: 1) Storbritannien (Oliver Townend, Laura Collett, Tom McEwen) 78,3, 2) Tyskland 80,4, 3) Nya Zeeland 86,4… 5) Sverige (Louise Romeike, Therese Viklund, Ludvig Svennerstål) 91,1.

    • 02.00 05.00
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, stav, kval, slutställning: 1) Bo Kanda Lita Baehre, Tyskland, och Christopher Nilsen, USA, båda 5,75 q, 3) Armand Duplantis, Sverige, och KC Lightfoot, USA, båda 5,75 q.
      800 m, försök, slutställning: 1) Ferguson Cheruiyot Rotich, Kenya, 1.43,75 Q, 2) Peter Bol, Australien, 1.44,13 Q, 3) Elliot Giles, Storbritannien, 1.44,49… 30) Andreas Kramer, Sverige, 1.46,44.

    • 03.30 05.20
      Simidrott – 

      finalpass

      damer, 50 m fritt, semifinal, slutställning: 1) Emma McKeon, Australien, 24,00 Q, 2) Pernille Blume, Danmark, 24,08 Q, 3) Sarah Sjöström, Sverige, 24,13 Q.

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, Nacra 17

      herrar, finnjolle, sjunde seglingen: 1) Josh Junior, Nya Zeeland, 2) Tom Ramshaw, Kanada, 3) Zsombor Berecz, Ungern, 4) Max Salminen, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Scott Giles, Storbritannien, 2) Max Salminen, 3) Nicholas Heiner, Nederländerna.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Giles 20 poäng, 2) Joan Cardona Mendez, Spanien, 26, 3) Berecz 29… 7) Max Salminen 49.
      Mixed, Nacra17, sjunde seglingen: 1) Jason Waterhouse/Lisa Darmanin, Australien, 2) Samuel Albrecht/Gabriela Nicolino, Brasilien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 19) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Tara Pachecho van Rijnsoever/Florian Trittel, Spanien, 2) Kohlhoff/Stuhlemmer, 3) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Nionde seglingen: 1) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 2) Tita/Banti, 3) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter nio seglingar: 1) Tita/Banti 18, 2) Gimson/Burnet 24, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 32… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson 102.

    • 05.00 13.00
      Tennis – 

      damsingel, bronsmatch och final

      final: Belinda Bencic, Schweiz-Marketa Vondrousova, Slovakien, 7-5, 2-6, 6-3.
      Bronsmatch: Jelina Svitolina, Ukraina-Jelena Rybakina, Uzbekistan, 1-6, 7-6 (7-5), 6-4.
      Sv plac: 17) Rebecca Peterson.

    • 08.00 09.25
      Simidrott – 

      simhopp, damer 3 m svikthopp semifinal (12 bästa till final)

      Damer, 3 m, semifinal: 1) Shi Tingmao, Kina, 371,45 Q, 2) Wang Han, do, 346,85 Q, 3) Jennifer Abel, Kanada, 341,40 Q… 13) Emma Gullstrand, Sverige, 288,85.

    • 09.15 11.15
      Handboll – 

      damer, gruppspel

      Brasilien-Sverige 31-34 (13-15)
      Brasilien: Alexandra Do Nascimento 7, Ana Paula Rodrigues 6, Bruna de Paula och Larissa Araujo, båda 4, Eduarda Amorim Taleska 3, Adriana Cardoso och Patricia Matieli, båda 2, Tamires de Araujo, Samara Vieira, Renata de Arruda.
      Sverige: Jamina Roberts och Elin Hansson, båda 6, Carin Strömberg 5, Nathalie Hagman och Mathilda Lundström, båda 4, Linn Blohm och Emma Lindqvist, båda 3, Johanna Westberg 2, Jenny Carlson.

    • 12.00 14.55
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, längd, kval, slutställning: 1) Juan Miguel Echevarria, Kuba, 8,50 Q, 2) Miltiadis Tentoglou, Grekland, 8,22 Q, 3) Yuki Hashioka, Japan, 8,17 Q… 8) Thobias Montler, Sverige, 8,01 q.
      Diskus, final: 1) Daniel Ståhl, Sverige, 68,90, 2) Simon Pettersson, do, 67,39, 3) Lukas Weisshaidinger, Österrike, 67,07.

  • söndag 1 aug

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      herrar, fjärde rundan

      1) Xander Schauffele, USA, 266 (68-63-68-67), 2) Rory Sabbatini, Slovakien, 267 (69-67-70-61), 3) C T Pan, Taiwan, 269 (74-66-66-63).
      Svenska placeringar: 11) Alex Noren 273 (67-67-72-67), 45) Henrik Norlander 280 (68-73-72-67)

    • 00.45 04.00
      Ridsport – 

      fälttävlan, terrängritt

      individuellt, terrängritt, slutställning: 1) Oliver Townend, Storbritannien, Ballaghmor Class, 23,60, 2) Julia Krajewski, Tyskland, Amande De 'Neville, 25,60, 3) Laura Collett, Storbritannien, London 52, 25,80.
      Therese Viklund och Louise Romeike bröt.

    • 02.10 05.00
      Friidrott – 

      damer och herrar

      damer, kula, final: 1) Lijiao Gong, Kina, 20,58, 2) Raven Saunders, USA, 19,79, 3) Valerie Adams, Nya Zeeland, 19,62… 7) Fanny Roos, Sverige, 18,91
      Längd, kval, slutställning: 1) Ivana Spanovic, Serbien, 7,00 Q, 2) Malaika Mihambo, Tyskland, 6,98 Q, 3) Brittney Reese, USA, 6,86 Q… 7) Khadijatou Sagnia, Sverige, 6,75 Q.

    • 03.30 05.25
      Simidrott – 

      finalpass

      damer 50 m fritt final: 1) Emma McKeon, Australien 23,81 (o-rek), 2) Sarah Sjöström, Sverige, 24,07, 3) Pernille Blume, Danmark 24,21
      4x100 m medley final Sverige 1) Australien (Kaylee McKeown, Chelsea Hodges, Emma McKeon, Cate Campbell) 3.51,60, 2) USA 3.51,73, 3) Kanada 3,52,60… 5) Sverige (Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström) 3.54,27.
      Herrar 50 m fritt final: 1) Caeleb Dressel, USA 21,07, 2) Florent Manadou, Frankrike 21,55, 3) Bruno Fratus, Brasilien… 23) Björn Seeliger, Sverige, 22,19.
      1500 m fritt final: 1) Robert Finke, USA 14.39,65, 2) Mykhailo Romatjuk, Ukrania, 14.40,66, 3) Florian Wellbrock, Tyskland 14.40,91… 18) Victor Johansson, Sverige, 15.05,53.

    • 05.00 11.00
      Segling – 

      Finnjolle, 470, Nacra 17, Laser och Laser Radial

      herrar, 470, sjunde seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 2) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien.
      Åttonde seglingen: 1) Belcher/Ryan, 2) Xammar/Rodriguez, 3) Giacomo Ferrari/Giulio Calabro, Italien… 5) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Belcher/Ryan 14 poäng, 2) Xammar/Rodriguez 33, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 37.
      Laser, slutställning: 1) Matt Wearn, Australien, 53, 2) Tonci Stipanovic, Kroatien, 82, 3) Hermann Tomasgaard, Norge, 85… 14) Jesper Stålheim, Sverige, 108.
      Finnjolle, nionde seglingen: 1) Giles Scott, Storbritannien, 2) Jake Lilley, Australien, 3) Facundo Mario Olezza Bazan, Argentina… 11) Max Salminen, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Josh Junior, Nya Zeeland, 2) Tom Ramshaw, Kanada, 3) Olezza Bazan… 12) Max Salminen.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Scott 28, 2) Zsombor Berecz, Ungern, 37, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien, 39… 9) Max Salminen 72.
      Damer, laser radial, elfe seglingen: 1) Josefin Olsson, Sverige, 2) Emma Plasschaert, Belgien, 3) Vasileia Karachaliou, Grekland.
      Slutställning: 1) Anne-Marie Rindom, Danmark,78 poäng, 2) Josefin Olsson 81, 3) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 83.
      Damer, 470, sjunde seglingen: 1) Hannah Mills/Eilidh McInture, Storbritannien, 2) Ariadne Spanaki/Emilia Tsoulfa, Grekland, 3) Tina Mrak/Veronika Macarol, Slovenien… 18) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Åttonde seglingen: 1) Luise Wanser/Anastasiya Winkel, Tyskland, 2) Nikole Barnes/Lara Dallman-Weiss, USA, 3) Mills/McIntyre… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter åtta seglingar: 1) Mills/McIntyre 18, 2) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen 19, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 28… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 82.
      Mixed, nacra17, tionde seglingen: 1) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 2) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 10) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige.
      Elfte seglingen: 1) Tita/Banti, 2) John Gimson/Anna Burnett, Storbritannien, 3) Cenholt/Lubeck… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Tolfte seglingen: 1) Cenholt/Lubeck, 2) Tita/Banti, 3) Tara Pacheco van Rijnsoever/Florian Trittel Paul, Spanien… 16) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.
      Ställning efter tolv seglingar: 1) Tita/Banti 23, 2) Gimson/Burnett 35, 3) Kohlhoff/Stuhlemmer 47… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson.

    • 08.00 09.25
      Simidrott – 

      simhopp, damer 3 m svikthopp

      final: 1) Shi Tingmao, Kina, 383,50, 2) Wang Han, do, 348,75, 3) Krysta Palmer, USA, 343,75.
      Svensk placering: 13) Emma Gullstrand (utslagen i semifinal).

    • 10.00 13.00
      Gymnastik – 

      artisktisk gymnastik grenfinaler

      damer, barr, final: 1) Nina Derwael, Belgien, 15,200, 2) Anastasia Jiliankova, ROK, 14,833, 3) Sunisa Lee, USA, 14,500.
      Svensk placering: 12) Jonna Adlerteg.

    • 12.50 15.00

      damer -76 kg

      Slutställning: 1) Patricia Dajomes Barrera, 263 kg, 2) Katherine Elizabeth Nye, USA, 249, 3) Aremi Fuentes Zavala, Mexiko, 245, 4) Patricia Strenius, Sverige, 235.

    • 14.30 16.00
      Handboll – 

      herrar, gruppspel

      Danmark-Sverige 30-33 (13-17)
      Danmark: Johan Hansen och Mathias Gidsel, båda 5, Emil Jakobsen 4, Magnus Landin, Magnus Saugstrup, Mikkel Hansen och Jacob Holm, alla 3, Mads Mensah, Henrik Toft Hansen, båda 2.
      Sverige: Jonathan Carlsbogård och Lukas Sandell, båda 6, Albin Lagergren 5, Felix Claar 4, Max Darj och Daniel Pettersson, båda 3, Lucas Pellas och Hampus Wanne, båda 2, Niclas Ekberg, Jim Gottfridsson.

  • måndag 2 aug

  • tisdag 3 aug

    • 02.00 05.35
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar 1500 m försöksheat 3: 1) Jake Heyward, Storbritannien, 3.36,14 Q, 2) Teddese Lemi, Etiopien, 3.36,26 Q, 3) Stewart McSweyn, Australien, 3.36,39 Q… 12) Kalle Berglund, Sverige, 3.49,43.
      Damer, längd, final: 1) Mailaika Mihambo, 7,00, 2) Brittney Reese, 6,97, 3) Ese Brume, Nigeria, 6,97… 9) Khadijatou Sagnia, Sverige, 6,67.

    • 02.30 05.00
      Kanot – 

      damer K-1 200 m

      semifinal 1: 1) Lisa Carrington, Nya Zeeland, 38,127 Q, 2) Emma Aastrand Jorgensen, Danmark, 38,457, Q, 3) Marta Waltjykiewitj, Polen, 38,563 Q,, 4) Teresa Portela, Spanien, och Linnea Stensils, Sverige, båda 38,858 Q.
      Final: 1) Lisa Carrington, Nya Zeeland, 38,120, 2) Teresa Portela, Spanien, +0,763, 3) Emma Aastrand Jorgensen, Danmark, +0,781… 5) Linnea Stensils +1,167.

    • 03.00 06.00
      Bordtennis – 

      herrar lag, kvartsfinaler

      Japan-Sverige 3-1
      Koki Niwa/Tomokazu Harimoto-Kristian Karlsson/Anton Källberg 11-8, 13-11, 8-11, 11-9, Jun Mizutani-Mattias Falck 3-11, 9-11, 12-10, 8-11, Harimoto-Anton Källberg 10-12, 11-9, 11-9, 12-10, Niwa-Mattias Falck 12-10, 11-5, 11-6.

    • 04.30 07.30
      Brottning – 

      damer fristil -62 kg

      första omgången: Henna Johansson, Sverige-Marwa Amri, Tunisien, 5-1.
      Kvartsfinal: Yukako Kawai, Japan-Henna Johansson 10-2.

    • 05.00 09.55
      Segling – 

      Finnjolle, Nacra 17, 470

      herrar, 470, nionde seglingen: 1) Park Gun-Woo/Cho Sung-Min, Sydkorea, 2) Matchew Belcher/Will Ryan, Australien, 3) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Serige.
      Tionde seglingen: 1) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 2) Giacomo Ferrari/Giulio Calabro, Italien, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcoz, Nya Zeeland.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Belcher/Ryan 21 poäng, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 41, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 45.
      Finnjolle, elfte seglingen: 1) Zsombor Berecz, Ungern, 2) Nicholas Heiner, Nederländerna, 3) Jake Lilley, Australien… 9) Max Salminen, Sverige.
      Slutställning: 1) Scott Giles, Storbritannien, 36, 2) Berecz 39, 3) Joan Cardona Mendez, Spanien, 51… 9) Max Salminen 90.
      Damer, 470, nionde seglingen: 1) Silvia Mas Depares/Patricia Cantero Reina, Spanien, 2) Tina Mrak/Veronika Macarol, Slovenien, 3) Beste Kaynakci/Okyanys Arikan, Turkiet, Turkiet… 11) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige.
      Tionde seglingen: 1) Fernanda Oliveira/Ana Barbachan, Brasilien, 2) Afrodite Zegers/Lobke Berkhout, Nederländerna, 3) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien… 18) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson.
      Ställning efter tio seglingar: 1) Mills/McIntyre 28, 2) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 42, 3) Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar, Polen, 55… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson 111.
      Nacra17, 13:e seglingen: 1) Santiago Raul Lange/Cecilia Carraza Saroli, Argentina, 2) Lin Cenholt/Christian Lubeck, Danmark, 3) Riley Gibbs/Anna Weis, USA.
      Slutställning: 1) Ruggero Tita/Caterina Banti, Italien, 35, 2) John Gimson/Anna Burnet, Storbritannien, 45, 3) Paul Kohlhoff/Alicia Stuhlemmer, Tyskland… 14) Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Sverige, 144.

    • 06.15 08.15
      Handboll – 

      herrar kvartsfinal

      Sverige-Spanien 33-34 (20-18)
      Sverige: Hampus Wanne 10, Fredric Pettersson 6, Jim Gottfridsson 5, Jonathan Carlsbogård och Felix Claar, båda 3, Albin Lagergren och Niclas Ekberg, båda 2, Andreas Palicka, Max Darj .
      Spanien: Aleix Gomez Abello 8, Alex Dusjebaev och Raul Entrerrios Rodriguez, båda 5, Adrian Figueras Trejo och Daniel Sarmiento, båda 4, Eduardo Martinez, Angel Fernandez och Antonio Garcia, alla 2, Jorge Maqueda, Miguel Naranjo.

    • 11.15 15.00
      Brottning – 

      herrar grekisk-romersk -77 kg

      Tamas Lorincz, Ungern-Akzjol Machmudov, Kirgizistan, 2-1.
      Svensk placering: 11) Alex Bjurberg Kessidis.

    • 12.00 14.55
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, stavhopp, final: 1) Armand Duplantis, Sverige, 6,02, 2) Christopher Nilsen, USA, 5,97, 3) Thiago Braz, Brasilien, 5,87.
      Kula, kval, slutställning: 1) Ryan Crouser, USA, 22,05 Q, 2) Tomas Walsh, Nya Zeeland, 21,49 Q, 3) Mesud Pezer, Bosnien-Hercegovina, 21,33 Q… 28) Wictor Pettersson, Sverige, 19,73.

    • 12.00 15.25
      Ridsport – 

      banhoppning

      individuellt, kval, slutställning: 1) Ben Maher, Storbritannien, Explosion W, 1.21,34 Q, Kenny Darragh, Irland, Cartello, 1.22,01 Q, Ashlee Bond, Israel, Donatello 141, 1.22,84 Q.
      Svenska placeringar: 1) Peder Fredricson, All In, 1.25,83 Q, Malin Baryard Johnsson, Indiana, 1.27,42 Q, Henrik von Eckermann, King Edward, 1.28,00 Q.

  • onsdag 4 aug

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      damer, första ronden

      första ronden (par 71): 1) Madelene Sagström, Sverige, 66, 2) Nelly Korda, USA, och Aditi Ashok, Indien, båda 67… 36) Anna Nordqvist, Sverige, 72.

    • 02.00 05.25
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, spjut, kval, slutställning: 1) Neeraj Chopra, Indien, 86,65 Q, 2) Johannes Vetter, Tyskland, 85,64 Q, 3) Arshad Nadeem, Pakistan, 85,16 Q… 12) Kim Amb, Sverige, 82,40 q.

    • 02.30 05.40
      Kanot – 

      sprint, damer och herrar

      herrar, K1, 200 m, försöksheat 1 (två bästa till kvartsfinal): 1) Petter Menning, Sverige, 34,698, 2) Saul Craviotto, Spanien, +0,304, 3) Jevgenij Lukantsov, ROK, +0,459.
      Damer, K1, 500 m, försöksheat 3 (tre bästa till semifinal): 1) Linnea Stensils, Sverige, 1.48,144, 2) Alyce Wood, Australien, +0,428, 3) Caitlin Regal, Nya Zeeland, +2,153.

    • 04.00 06.30
      Brottning – 

      damer fristil -62 kg

      återkval:-Ljubov Ovtjarova, ROK- Henna Johansson, Sverige, 8-7.

    • 07.30 09.55
      Segling – 

      470

      Herrar, 470, elfte seglingen: 1) Mathew Belcher/Will Ryan, Australien, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, Sverige, 3) Paul Snow-Hansen/Dan Willcox, Nya Zeeland.
      Slutställning: 1) Belcher/Ryan 23, 2) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström 45, 3) Jordi Xammar/Nicolas Rodriguez Garcia-Paz, Spanien, 55.
      Damer, 470, elfte seglingen: 1) Linda Fahrni/Maja Siegenthaler, Schweiz, 2) Luise Wanser/Anastasiya Winkel, Tyskland, 3) Noya BarAm/Shahar Tibi, Israel.
      Slutställning: 1) Hannah Mills/Eilidh McIntyre, Storbritannien, 38, 2) Agnieszka Skrszypulec/Jolanta Ogar, Polen, 54, 3) Camille Lecointre/Aloise Retornaz, Frankrike, 54… 14) Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, Sverige, 111.

    • 10.00 12.00
      Handboll – 

      damer kvartsfinal

      Sverige-Sydkorea 39-30 (21-13)
      Sverige: Carin Strömberg, Linn Blohm och Jamina Roberts, alla 6, Mathilda Lundström, Elin Hansson och Jenny Carlson, alla 4, Johanna Westberg 3, Nathalie Hagman 2, Melissa Petrén, Anna Lagerquist, Emma Lindqvist, Kristin Thorleifsdottir.
      Sydkorea: Kang Kyung-Min 8, Kim Jin-Yi 7, Jung Yura 5, Lee Mig-Yeong 4, Jo Harang 3, Choi Su-Min, Sim Haein, Ryu Eun Hee.

    • 11.15 15.00
      Brottning – 

      damer fristil -62 kg

      damer, fristil, 62 kg, final: Yukako Kawai, Japan-Ajsuluu Tynybekova, Kirgizistan, 4-3.
      Svensk placering: 7) Henna Johansson.

    • 11.30 15.00
      Friidrott – 

      damer och herrar

      herrar, 800 m, final: 1) Emmanuel Kipkurui, Kenya, 1.45,06, 2) Ferguson Cheruiyot Rotich, do, 1.45,23, 3) Patryk Dobek, Polen, 1.45,39.
      Svensk placering (utslagen i försök): 30) Andreas Kramer.

    • 12.00 14.40
      Ridsport – 

      banhoppning

      hoppning, individuellt, slutställning: 1) Ben Maher, Storbritannien, Explosion W, 0+37,85, 2) Peder Fredricson, Sverige, All In, 0+38,02, 3) Maikel van der Vleuten, Nederländerna, Beauville Z, 0+38,90.
      Övriga svenska placeringar: 4) Henrik von Eckermann, King Edward, 0+39,71, 5) Malin Baryard Johnsson, Indiana, 0+40,76.

  • torsdag 5 aug

    • 00.30 09.00
      Golf – 

      damer, andra rundan

      andra rundan (par 71): 1) Nelly Korda, USA, 129 (67-62), 2) Nanna Koerstz Madsen, Danmark, (69-64), Emily Kristine Pedersen, do, (70-63) och Aditi Ashok, Indien, (67-66), alla 133.
      Svenska placeringar: 5) Madelene Sagström 134 (66-68), 30) Anna Nordqvist 141 (72-69).

    • 02.10 08.05
      Friidrott – 

      damer och herrar

      damer, höjd, kval, slutställning: 1) Nicola McDermott, Australien, och Marija Vukovic, Montenegro, båda 1,95 Q, 3) Jaroslava Mahutjich, Ukraina, 1,95 Q.
      Svenska placeringar: 11) Maja Nilsson 1,95 Q, 15) Erika Kinsey 1,93.
      herrar kula, final: 1) Ryan Crouser, USA, 23,30, 2) Joe Kovacs, do, 22,65, 3) Tomas Walsh, Nya Zeeland, 22,47.
      Svensk placering (utslagen i kvalet): 28) Wictor Peterson 19,73.

    • 02.30 06.05
      Kanot – 

      sprint, damer och herrar

      herrar, K1, 200 m, final: 1) Sandor Totka, Ungern, 35,035, 2) Manfredi Rizza, Italien, +0,045, 3) Liam Heath, Storbritannien, +0,167… 6) Petter Menning, Sverige, +0,527.
      Semifinal (fyra bästa till A-final): 1) Kolos Csizmadia, Ungern, 35,099, 2) Liam Heath, Storbritannien, +0,009, 3) Petter Menning +0,050.
      Damer, K1, 500 m, final: 1) Lisa Carrington, Nya Zeeland, 1.51,216, 2) Tamara Csipes, Ungern, +0,639, 3) Emma Aastrand Jorgensen, Danmark, +1,557… 5) Linnea Stensils, Sverige, +2,198.
      Semifinal (två bästa till A-final): 1) Linnea Stensils 1.51,902, 2) Aastrand Jorgensen, Danmark, +1,029, 3) Marta Walczkyiewicz, Polen, +1,958.

    • 04.06 06.40
      Skateboard – 

      park, herrar kval

      Kval (de åtta bästa till final): 1) Luiz Francisco, Brasilien, 84,31 Q, 2) Kieran Wooley, Australien, 82,69 Q, 3) Pedro Quintas, Brasilien, 79,02 Q… 17) Oskar Rozenberg Hallberg, Sverige, 56,66.
      Final: 1) Keegan Palmer, Australien, 95,83, 2) Pedro Barros, Brasilien, 86,14, 3) Cory Juneau, USA, 84,13.

    • 04.30 06.30
      Brottning – 

      damer fristil -53 kg

      Vinesh Vinesh, Indien-Sofia Mattsson, Sverige, 7-1.

    • 09.30 11.05
      Friidrott – 

      herrar gång 20 km

      1) Massimo Stano, Italien, 1.21.05, 2) Koki Ikeda, Japan, 1.21.14, 3) Toshikazu Yamanishi, do, 1.21.28… 9) Perseus Karlström, Sverige, 1.22.29.

    • 12.00 14.45
      Friidrott – 

      damer och herrar

      damer, stav, final: 1) Katie Nageotte, USA, 4,90, 2) Anzjelika Sidorova, ROK, 4,85, 3) Holly Bradshaw, Storbritannien, 4,85… 13) Angelica Bengtsson, Sverige, 4,50.

  • fredag 6 aug

  • lördag 7 aug

    • 00.06 08.30
      Golf – 

      damer, fjärde rundan

      slutställning (par 71): 1) Nelly Korda, USA, 267 (67-62-69-69), 2) Mone Inami, 268 (70-65-68-65) e särspel, 3) Lydia Ko, Nya Zeeland, 268 (70-67-66-65).
      Svenska placeringar: 20) Madelene Sagström 277 (66-68-71-72), 23) Anna Nordqvist 277 (72-69-68-70).

    • 07.00 08.55
      Boxning – 

      herrar -75 kg

      final: Hebert Sousa, Brasilien-Oleksander Chyzjniak, Ukraina, ko.
      Svensk placering: 1:a omg. Adam Chartoi

    • 12.00 15.20
      Friidrott – 

      damer och herrar

      damer, höjd, final: 1) Maria Lasitskene, ROK, 2,04, 2) Nicola McDermott, Australien, 2,02, 3) Jaroslava Mahutjich, Ukraina, 2,00… 13) Maja Nilsson, Sverige, 1,84.
      10000 m, final: 1) Sifan Hassan, Nederländerna, 29.55.32, 2) Kalkidan Gezahegne, Bahrain, 29.56.18, 3) Letesenbet Gidey, Etiopien, 30.01.72.
      Svenska placeringar 18) Meraf Bahta 32.10.49. Sarah Lahti bröt.
      herrar, spjut, final: 1) Neeraj Chopra, Indien, 87,58, 2) Jakub Vadlejch, Tjeckien, 86,67, 3) Vitezslav Vesely, do, 85,44… 11) Kim Amb, Sverige, 79.69.
      1) Jakob Ingebritsen, Norge, 3.28,32, 2) Timothy Cheruiyot, Kenya, 3.29,01, 3) Josh Kerr, Storbritannien, 3.29,05.
      Sv plac: Kalle Berglund utslagen i försöksheat.

    • 12.00 14.30
      Ridsport – 

      banhoppning

      1) Sverige (Henrik von Eckermann, King Edward-Malin Baryard Johnsson, Indiana-Peder Fredricson, All In) 0+2.02,90/8+3.55,65, 2) USA 0+2.24,20/3.57,20, 3) Belgien 12+4.02,02.

    • 14.00 16.30
      Handboll – 

      herrar

      final: Frankrike-Danmark 25-23 (14-10).
      Bronsmatch: Spanien-Egypten 33-31 (19-16).
      5) Sverige.

  • söndag 8 aug

Partners