Tävlingsprogrammet

Här är hela tävlingsprogrammet i Peking 2022 enligt version 10. Tidangivelserna är svenska tider.

Onsdagen den 2 februari
13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 1

Torsdagen den 3 februari
02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 2
05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
07:05–09:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 3
09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
11:00–11:45 Puckelpist, damer kval 1
12:45–13:30 Puckelpist, herrar kval 1
13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 4
14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel

Fredagen den 4 februari
01:35–03:30 Curling, mixed dubbel grundomgång 5
02:55–07:55 Konståkning, lagtävling
05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
06:35–08:30 Curling, mixed dubbel grundomgång 6
13:00–15:00 Invigning

Lördagen den 5 februari
02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 7
03:45–05:50 Snowboard, damer slopestyle kval
05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
07:05–09:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 8
07:20–08:30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
08:45–09:45 Längdskidor, damer skiathlon
09:30–11:05 Skridsko, damer 3000 m
09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
10:00–11:00 Skidskytte, mixedstafett
11:00–11:30 Puckelpist, herrar kval 2
11:45–13:20 Backhoppning, damer ind normalbacke final
12:00–14:50 Short track, damer och herrar
12:10–15:00 Rodel, herrar heat 1 och 2
12:30–14:10 Puckelpist, herrar final
13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 9
14:10–16:35 Ishockey, damer gruppspel

Söndagen den 6 februari
02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 10
02:30–05:40 Konståkning, lagtävling
02:30–04:00 Snowboard, damer slopestyle final
04:00–06:30 Alpint, herrar, störtlopp
05:30–07:35 Snowboard, herrar slopestyle kval
07:05–09:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11
08:00–09:45 Längdskidor, herrar skiathlon
09:30–11:25 Skridsko, herrar 5000 m
09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
11:00–11:30 Puckelpist, damer kval 2
12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
12:30–15:10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
12:30–14:10 Puckelpist, damer final
13:05–15:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12
14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel

Måndagen den 7 februari
02:05–04:00 Curling, mixed dubbel grundomgång 13
02:15–05:40 Konståkning, lagtävling
02:30–04:45 Freeski, damer big air kval
03:15–04:55 Alpint, damer storslalom åk 1
05:00–06:30 Snowboard, herrar slopestyle final
05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
06:30–08:45 Freeski, herrar big air kval
06:45–08:50 Alpint, damer storslalom åk 2
09:30–11:00 Skridsko, damer 1500 m
09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
10:00–11:50 Skidskytte, damer 15 km distans
12:30–14:25 Short track, damer och herrar
12:45–14:45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
12:50–15:40 Rodel, damer heat 1 och 2
13:05–15:00 Curling, mixed dubbel semifinaler
14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher

Tisdagen den 8 februari
02:15–06:30 Konståkning, herrar kort program
03:00–04:20 Freeski, damer big air final
03:40–05:30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
04:00–06:25 Alpint, herrar super-G
05:10–07:25 Ishockey, damer gruppspel
07:05–09:00 Curling, mixed dubbel bronsmatch
07:30–09:10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
09:00–10:35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval
09:30–11:25 Skidskytte, herrar 20 km distans
09:40–11:55 Ishockey, damer gruppspel
11:30–13:00 Skridsko, herrar 1500 m
11:30–13:30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final
12:50–15:30 Rodel, damer heat 3 och 4
13:05–15:15 Curling, mixed dubbel final
14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher

Onsdagen den 9 februari
02:30–04:10 Snowboard, damer halfpipe kval
03:15–04:50 Alpint, damer slalom åk 1
04:00–05:20 Freeski, herrar big air final
04:00–05:25 Snowboard, damer snowboardcross kval
05:30–07:10 Snowboard, herrar halfpipe kval
06:45–08:40 Alpint, damer slalom åk 2
07:30–09:10 Snowboard, damer snowboardcross final
09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
12:00–14:40 Short track, damer och herrar
12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 1
13:20–15:25 Rodel, damer och herrar dubbel
14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel

Torsdagen den 10 februari
02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 1
02:30–06:40 Konståkning, herrar fritt program
02:30–04:55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
02:30–04:30 Snowboard, damer halfpipe final
03:30–05:45 Alpint, herrar kombination störtlopp
04:15–05:40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
07:00–08:40 Snowboard, herrar snowboardcross final
07:05–10:00 Curling, herrar grundomgång 2
07:15–09:10 Alpint, herrar kombination slalom
08:00–09:40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil
09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
12:00–13:30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
13:00–14:30 Skridsko, damer 5000 m
13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 2
14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
14:30–15:50 Rodel, lagstafett

Fredagen den 11 februari
02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 3
02:30–04:55 Skeleton, damer heat 1 och 2
02:30–04:00 Snowboard, herrar halfpipe final
04:00–06:20 Alpint, damer super-G
05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
05:10–18:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 3
08:00–09:45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil
09:00–11:05 Skridsko, herrar 10000m
09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
09:40–11:55 Ishockey, damer kvartsfinaler
10:00–11:20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint
12:00–14:00 Short track, damer och herrar
12:00–13:10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
13:05–16:00 Curling, herrar grundomgång 4
13:20–15:50 Skeleton, herrar heat 3 och 4
14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher

Lördagen den 12 februari
05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 4
03:00–04:15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
05:10–07:25 Ishockey, damer kvartsfinaler
07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 5
08:30–10:00 Längdskidor, damer 4x5 km stafett
09:00–10:45 Skridsko, damer och herrar
09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
09:40–11:55 Ishockey, damer kvartsfinaler
10:00–11:25 Skidskytte, herrar 10 km sprint
12:00–15:40 Konståkning, isdans rytmisk dans
12:00–13:45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 5
13:20–15:50 Skeleton, damer heat 3 och 4
14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher

Söndagen den 13 februari
05:10–07:25 Ishockey, herrar gruppspel
09:40–11:55 Ishockey, herrar gruppspel
14:10–16:25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
14:00–15:50 Skridsko, damer och herrar
12:00–13:40 Short track, damer och herrar
02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 6
07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 5
13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 7
03:15–05:15 Alpint, herrar storslalom åk 1
06:45–09:00 Alpint, herrar storslalom åk 2
02:30–04:45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
08:00–09:55 Längdskidor, herrar 4x5 km stafett
10:00–10:50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart
11:45–12:35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart
03:00–05:00 Freeski, damer slopestyle kval
12:00–13:15 Freestyle hopp, damer hopp kval

Måndagen den 14 februari
02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 7
02:15–05:50 Konståkning, isdans fridans
02:30–04:45 Snowboard, damer big air kval
02:30–05:00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
02:30–04:00 Freeski, damer slopestyle final
05:10–07:25 Ishockey, damer semifinal
05:30–07:35 Freeski, herrar slopestyle kval
06:30–08:45 Snowboard, herrar big air kval
07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 8
12:00–14:00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
12:00–13:30 Freestyle hopp, damer hopp final
13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 8
13:05–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
14:10–16:25 Ishockey, damer semifinal

Tisdagen den 15 februari
02:05–05:00 Curling, herrar, grundomgång 9
02:30–03:50 Snowboard, damer big air final
02:30–04:05 Freeski, herrar slopestyle final
04:00–06:10 Alpint, damer störtlopp
05:10–07:25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher
06:00–07:20 Snowboard, herrar big air final
07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 9
07:30–10:15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
09:00–09:55 Nordisk kombination, herrar stor backe
09:40–11:55 Ishockey, herrar särspel
10:00–11:30 Skidskytte, herrar 4x7,5km stafett
11:00–15:25 Konståkning, damer kort program
12:00–12:50 Nordisk kombination, herrar 10 km
12:00–13:15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
13:05–16:00 Curling, herrar, grundomgång 10
13:15–15:45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
14:10–16:25 Ishockey, herrar särspel

Onsdagen den 16 februari
02:05–05:00 Curling, damer grundomgång 10
03:15–05:10 Alpint, herrar slalom åk 1
05:10–07:25 Ishockey, herrar kvartsfinaler
06:45–08:50 Alpint, herrar slalom åk 2
07:00–09:15 Ishockey, herrar kvartsfinaler
07:05–10:00 Curling, herrar, grundomgång 11
08:45–10:15 Skidskytte, damer 4x6 km stafett
09:40–11:55 Ishockey, herrar kvartsfinaler
10:00–11:30 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval
12:00–13:20 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final
12:00–13:30 Freestyle hopp, herrar hopp final
12:30–14:45 Ishockey, damer bronsmatch
12:30–14:45 Short track, damer och herrar
13:05–16:00 Curling, damer grundomgång 11
14:30–16:45 Ishockey, herrar kvartsfinaler

Torsdagen den 17 februari
02:05–05:00 Curling, herrar grundomgång 12
02:30–04:10 Freeski, damer halfpipe kval
03:30–05:00 Alpint, damer kombination störtlopp
04:30–05:15 Skicross, damer kval
05:10–07:55 Ishockey, damer final
05:30–07:10 Freeski, herrar halfpipe kval
07:00–08:30 Alpint, damer kombination slalom
07:00–08:35 Skicross, damer final
07:05–10:00 Curling, damer grundomgång 12
09:00–09:40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
09:30–10:55 Skridsko, damer 1000 m
11:00–15:10 Konståkning, damer fritt program
12:00–13:10 Nordisk kombination, herrar lag 4x5 km
13:05–16:00 Curling, herrar semifinaler

Fredagen den 18 februari
02:30–04:00 Freeski, damer halfpipe final
04:45–05:30 Skicross, herrar kval
05:10–07:25 Ishockey, herrar semifinal
07:00–08:35 Skicross, herrar final
07:05–10:00 Curling, herrar bronsmatch
09:30–10:50 Skridsko, herrar 1000 m
10:00–10:55 Skidskytte, herrar 15 km massstart
11:30–14:45 Konståkning, par kortprogram
13:00–15:15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
13:05–16:00 Curling, damer semifinal
14:10–16:25 Ishockey, herrar semifinal

Lördagen den 19 februari
02:30–05:05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
02:30–04:00 Freeski, herrar halfpipe final
04:00–06:10 Alpint, lagtävling
07:00–09:55 Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil
07:05–10:15 Curling, herrar final
08:00–10:35 Skridsko, damer och herrar masstart
10:00–10:55 Skidskytte, damer 12,5 km mass start
12:00–15:10 Konståkning, par fritt program
13:00–15:30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
13:05–16:00 Curling, damer bronsmatch
14:10–16:40 Ishockey, herrar bronsmatch

Söndagen den 20 februari
02:05–05:20 Curling, damer final
02:30–05:25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
05:00–07:30 Konståkning, uppvisningsgala
05:10–07:45 Ishockey, herrar final
07:30–09:40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil
13:00–15:00 Avslutningsceremoni


Partners