NYHETER FRÅN GAMLA SOK.se

2008-07-17

Här är hela OS-truppen!

Här följer en sammanställning av den svenska OS-truppen till Peking, idrott för idrott och lite statistik sist med bl a antalet herrar och damer och antalet aktiva uttagna på vilka grunder.
Badminton:
Sara Persson
 
Bordtennis:
Lag herrar
Jörgen Persson, Jens Lundqvist, Per Gerell , Robert Svensson .
 
Boxning:
Naim Terbunia, Kennedy Katende.
 
Brottning:
Ida-Therese Nerell, Sofia Mattsson, Jenny Fransson, Ara Abrahamian, Jalmar Sjöberg.
 
Bågskytte:
Magnus Pettersson
 
Cykel, landsväg:
Susanne Ljungskog, Emma Johansson, Sara Mustonen, Marcus Ljungqvist, Gustav Larsson, Tomas Lövkvist.
 
Cykel MTB:
Fredrik Kessiakoff, Emil Lindgren, Alexandra Engen.
 
Fotboll:
Damlag
Hedvig Lindahl, Kristin Hammarström, Karolina Westberg, Stina Segerström, Anna Paulson, Sara Thunebro, Sara Larsson, Charlotte Rohlin, Caroline Seger, Frida Östberg, Josefine Öqvist,  
Therese Sjögran, Linda Forsberg, Nilla Fischer, Lotta Schelin, Jessica Landström, Hanna Ljungberg, Victoria Svensson, johanna Almgren, Lisa Dahlkvist, Caroline Jönsson.
 
Friidrott:
Carolina Klüft, Susanna Kallur, Mustafa Mohammed, Stefan Holm, Johan Wissman, Linus Thörnblad, Magnus Arvidsson, Emma Green, Alhadji Jeng, Jesper Fritz, Anna Söderberg, Niklas Arrhenius.
 
Fäktning:
Emma Samuelsson
 
Handboll:
Damlag
Therese Bengtsson, Madeleine Grundström, Tina Flognman, Matilda Boson, Sara Holmgren,  
Therese Helgesson, Annika Wiel Fredén, Teresa Utkovic, Jessica Enström, Johanna Wiberg,  
Sara Eriksson, Linnea Torstensson, Johanna Alm, Frida Toveby, Isabella Gulldén.
 
Kanot:
Sofia Paldanius, Marcus Oscarsson, Anders Gustafsson.

Ridsport:
Fälttävlan, lag  
Magnus Gällerdahl, Linda Algotsson, Dag Albert, Victoria Carlebäck, Katrin Norling.
Hoppning, lag
Peter Eriksson, Lotta Schultz, Rolf-Göran Bengtsson, Helena Lundbäck, Linda Heed.
Dressyr, lag
Jan Brink, Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Emma Karlsson.
 
Rodd:
Frida Svensson, Lassi Karonen.
 
Segling:
Therese Torgersen, Vendela Santén, Fredrik Lööf, Anders Ekström, Rasmus Myrgren, Daniel Birgmark, Karin Söderström, Sebastian Östling, Anton Dahlberg, Jonas Lindberg, Karl Torlén.
 
Simning:
4x100 fritt herrar
4x100 fritt damer
4x200 m fritt damer
4x100 m medley damer
4x100 m medley herrar
Therese Alshammar, Stefan Nystrand, Josefin Lillhage, Eva Berglund, Petter Stymne, Jonas Persson, Marcus Piehl, Christoffer Vikström, Lars Frölander, Jonas Andersson, Simon Sjödin,
Anna-Karin Kammerling, Sarah Sjöström, Joline Höstman, Hanna Westrin, Ida Marko-Varga, Claire Hedenskog, Petra Granlund, Gabriella Fagundez.
 
Simhopp:
Anna Lindberg, Elina Eggers.
 
Sportskytte:
Håkan Dahlby, Natalie Larsson.
 
Taekwondo:
Karolina Kedzierska, Hanna Zajc.
 
Tennis:
Robin Söderling, Sofia Arvidsson, Simon Aspelin, Thomas Johanson, Jonas Björkman.  

Triathlon:
Lisa Nordén.
 
Totalt antal aktiva:
133
Uttagna enligt:
Grundkrav (individuella): 53
Lag: 68
Framtid: 12

Damer: 79 (60%)
Herrar: 54 (40%)
 
Totalt antal ledare:   
117
Sammanlagd trupp:
250
 
Ej utnyttjade kvotplatser:
45 ca
Badminton: 1
Bordtennis: 1
Friidrott: 20 ca
Gymnastik: 1
Modern Femkamp (res): 1
Simning: 20 ca
Simhopp: 1
Tyngdlyftning: 1

 

Relaterade sidor