Resursteam

SOK:s Resursteam är specialister som arbetar nära med aktiva och tränare inom Topp och Talang. Resursteamet är uppdelat i två kompetensområden: hälsa och prestationsutveckling.

Hälsa

  • Lykke Tamm
  • Läkare – ledare Hälsoteamet
  • Mobil: +33 621 121 497
  • E-post: lykke.tamm@sok.se
  • Per Andersson
  • Läkare, akutlinan sommar
  • Mobil: +46 (0) 730-44 80 54
  • E-post: per.andersson@sok.se
  • Jakob Swanberg
  • Läkare, akutlinan vinter
  • Mobil: +46 (0) 70-653 87 21
  • E-post: jakob.swanberg@sok.se
  • Magnus Oscarsson
  • Läkare
  • Mobil: +46 (0) 70-6291008
  • E-post: magnus.oscarsson@sok.se
  • Jörgen Sandberg
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 706-20 00 01
  • E-post: jorgen.sandberg@sok.se
  • Peter Drugge
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 708-68 78 99
  • E-post: peter.drugge@sok.se
  • Marcus Bystedt
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-214 07 97
  • E-post: marcus.bystedt@sok.se
  • Cecilia Kalla
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-544 21 44
  • E-post: cecilia.kalla@sok.se
  • Angelica Hirschberg
  • Läkare, gynekolog
  • Mobil: +46 (0) 702-55 99 24
  • E-post: angelica.linden-hirschberg@karolinska.se

Prestationsutveckling

  • Niklas Heckscher
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 73 - 600 60 50
  • E-post: niklas.heckscher@sok.se
  • Rickard Nilsson
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 705-70 56 88
  • E-post: rickard.nilsson@sok.se
  • Dimitrios Panagiotopoulos
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 703-56 91 51
  • E-post: dimman@sok.se
  • Jesper Sjökvist
  • Träningsrådgivare, koordinator
  • Mobil: +46 (0) 703-68 44 48
  • E-post: jesper.sjokvist@sok.se
  • Johan Flodin
  • Sport- och utvecklingschef
  • Mobil: +46 (0)70-444 04 21
  • E-post: johan.flodin@sok.se
  • Stig Mattsson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-04 77 59
  • E-post: stigmattsson@live.com
  • Per Lindius
  • Kock
  • Mobil: +46 (0) 705-73 28 69
  • E-post: per@allatidersmatlagare.se
  • Stefan Pettersson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-05 47 51
  • E-post: stefan.pettersson@ped.gu.se
  • Olle Anfelt
  • Beteendevetenskap, ledarstöd
  • Mobil: +46 (0) 705-62 09 39
  • E-post: olle.anfelt@sok.se
  • Henrik Gustafsson
  • Prestationspsykologi
  • Mobil: +46 (0) 705-31 03 03
  • E-post: henrik.gustafsson@sok.se
  • Carolina Lundqvist
  • Prestationspsykologi, koordinator
  • Mobil: +46 (0) 722-38 00 18
  • E-post: carolina.lundqvist@sok.se
  • Anton Kalén
  • Prestationsanalys, statistik
  • Mobil: +46 (0) 70-217 07 80
  • E-post: anton.kalen@sok.se
  • Lars Ljung
  • Prestationsanalys, teknik och taktik
  • Mobil: +46 (0) 702-07 11 07
  • E-post: lars.ljung@sok.se
  • Linda Bakkman
  • Kostrådgivare, Projektledare ”Vego i Världsklass”
  • Mobil: +46 (0) 732-06 14 47
  • E-post: linda.bakkman@sok.se
  • Rikard Larsson
  • Teknisk utveckling skidor
  • Telefon: +46 (0)70-3723970
  • Tomas Mårtensson
  • Projektledare teknologi, meteorolog
  • Mobil: +46 (0) 706-61 80 56
  • E-post: tomas.martensson@sok.se
  • Lorentz Söderhielm
  • Teknisk utveckling skidor
  • E-post: lorentzcold@gmail.com

Partners