Resursteam

SOK:s Resursteam är specialister som arbetar nära med aktiva och tränare inom Topp och Talang. Resursteamet är uppdelat i två kompetensområden: hälsa och prestationsutveckling.

Prestationsutveckling

  • Johan Flodin
  • Sport- & utv.chef – ledare prestationsteamet
  • Mobil: +46 (0)70-444 04 21
  • E-post: johan.flodin@sok.se
  • Niklas Heckscher
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 73 - 600 60 50
  • E-post: niklas.heckscher@sok.se
  • Rickard Nilsson
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 705-70 56 88
  • E-post: rickard.nilsson@sok.se
  • Dimitrios Panagiotopoulos
  • Träningsrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 703-56 91 51
  • E-post: dimman@sok.se
  • Olle Anfelt
  • Beteendevetenskap, ledarstöd
  • Mobil: +46 (0) 705-62 09 39
  • E-post: olle.anfelt@sok.se
  • Stefan Pettersson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-05 47 51
  • E-post: stefan.pettersson@sok.se
  • Stig Mattsson
  • Kostrådgivare
  • Mobil: +46 (0) 702-04 77 59
  • E-post: stigmattsson@live.com
  • Per Lindius
  • Kock
  • Mobil: +46 (0) 705-73 28 69
  • E-post: per@allatidersmatlagare.se
  • Henrik Gustafsson
  • Prestationspsykologi
  • Mobil: +46 (0) 705-31 03 03
  • E-post: henrik.gustafsson@sok.se
  • Anton Kalén
  • Prestationsanalys, statistik
  • Mobil: +46 (0) 70-217 07 80
  • E-post: anton.kalen@sok.se
  • Anders Eriksson
  • Prestationsanalys teknik och taktik
  • Mobil: +46 (0)730 91 37 19
  • E-post: anders.eriksson@sok.se
  • Lars Ljung
  • Prestationsanalys, teknik och taktik
  • Mobil: +46 (0) 702-07 11 07
  • E-post: lars.ljung@sok.se
  • Tomas Mårtensson
  • Projektledare teknologi, meteorolog
  • Mobil: +46 (0) 706-61 80 56
  • E-post: tomas.martensson@sok.se
  • Rikard Larsson
  • Teknisk utveckling skidor
  • Telefon: +46 (0)70-3723970
  • E-post: rikard.larsson@sok.se
  • Lorentz Söderhielm
  • Teknisk utveckling skidor
  • E-post: lorentzcold@gmail.com

Hälsa

  • Lykke Tamm
  • Läkare – ledare Hälsoteamet
  • Mobil: +33 621 121 497
  • E-post: lykke.tamm@sok.se
  • Houman Ebrahimi
  • Läkare, akutlinan sommar
  • Mobil: +46 (0) 725 05 00 91
  • E-post: houman.ebrahimi@sok.se
  • Jakob Swanberg
  • Läkare, akutlinan vinter
  • Mobil: +46 (0) 70-653 87 21
  • E-post: jakob.swanberg@sok.se
  • Magnus Oscarsson
  • Läkare
  • Mobil: +46 (0) 70-6291008
  • E-post: magnus.oscarsson@sok.se
  • Jörgen Sandberg
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 706-20 00 01
  • E-post: jorgen.sandberg@sok.se
  • Marcus Bystedt
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-214 07 97
  • E-post: marcus.bystedt@sok.se
  • Cecilia Kalla
  • Fysioterapeut
  • Mobil: +46 (0) 70-544 21 44
  • E-post: cecilia.kalla@sok.se
  • Anders Ekstrand
  • Psykolog
  • Mobil: +46 (0)768 644149
  • E-post: ekstrand.anders@gmail.com
  • Anna Melin
  • Näringsfysiolog
  • Mobil: +46 (0)730 302101
  • E-post: anna.melin@inu.se

Medicinskt vetenskapligt råd

  • Petter Brodin
  • Biträdande professor i immunologi vid KI
  • Angelica Lindén Hirschberg
  • Professor i gynekologi och obstetrik vid KI
  • Håkan Westerblad
  • Professor i muskelfysiologi vid KI
  • Martin Hägglund
  • Professor i fysioterapi vid LiU
  • Mats Jensen-Urstad
  • Professor i kardiologi vid KI

Partners