Förlust i bronsmatchen
Sveriges ishockeytjejer slutade fyra i Europaungdoms-OS i Georgien. Det blev förlust mot Slovakien efter förlängningen i bronsmatchen.
Med fem spelare mot fem på plan så gjorde Sverige fem mål mot Slovakiens två. Men slovakiskorna var effektiva i power play med fyra mål och avgjorde till slut i spel tre mot tre i förlängningen. Segersiffrorna skrevs till 7-6 (1-2, 4-1, 1-3, 1-0) för Slovakien.
Tre mål av Fernström
Filippa Fernström stod för hälften av de svenska målen, ett i varje ordinarie period av matchen. Slovakiens tre första mål kom i numerärt överläge och inför den tredje perioden låg Sverige under med 3-5.
Svenskorna gjorde sitt enda mål i power play i början av den tredje perioden, då Filippa Fernström tryckte in sitt tredje mål för dagen efter att Ebba Hesselvall dribblat runt större delen av det slovakiska försvaret. Alice Nilson och Ida Lindberg vände matchen helt och Sverige såg ut att ha grepp om bronset med mindre än åtta minuter kvar på klockan. Då kom ännu en utvisning för Sverige (åtta totalt, fem för Slovakien) och pucken låg i den svenska buren bara tre sekunder senare.
Förlust efter förlängning
Det var lika på sex mål efter tre perioder. I förlängningen avgjorde Natalia Gero med ett fint skott efter drygt två minuters spel. Sverige vann – trots mängder av slovakiska power play – ändå skottstatistiken med 27-22.
- En match som är otroligt sur att förlora. Vi hämtar upp ett underläge inför sista perioden med 3-5 och tar ledningen med 6-5 när det återstår 10-12 min. Trots detta så kan Slovakien vända på steken igen och vinna förlängningen, säger förbundskapten Morgan Johansson.