Svenska OS-guiden

  • onsdag 24 jul

  • torsdag 25 jul

    • 21.00 22.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Norge – Sverige

  • fredag 26 jul

  • lördag 27 jul

    • 09.30 18.30
      Ridsport – 

      fälttävlan lag och individuellt

      dressyr

    • 10.00 18.00
      Judo – 

      damer -48 kg

      Tara Babulfath
      kl 10.00 omg 1 (1/32-delsfinal)
      kl 10.28 omg 2 (1/16-delsfinal)
      kl 12.20 åttondelsfinal
      kl 13.16 kvartsfinaler
      kl 16.00 återkval
      kl 16.17 semifinal
      kl 17.18 och 17.28 bronsmatcher
      kl 17.38 final

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning, försökspass

      damer 100 m fjäril Louise Hansson
      herrar 400 m fritt Victor Johansson
      damer 4x100 m fritt
      herrar 4x100 m fritt

    • 15.00 17.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar grundomgång

      Sverige - Australien

    • 15.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 15.00 omg 1
      kl 20.00 32:e-delsfinaler

    • 16.18 21.36
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      16-delsfinaler

    • 16.30 18.00
      Bordtennis – 

      mixeddubbel

      åttondelsfinal

    • 19.00 20.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Tyskland – Sverige

    • 20.30 22.30
      Simidrott – 

      simning, finalpass

      kl 20.30 semi damer 100 m fjäril
      kl 20.42 final herrar 400 m fritt
      kl 21.37 final 4x100 m fritt damer
      kl 21.50 final 4x100 m fritt herrar

  • söndag 28 jul

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      32:e-delsfinaler

    • 10.30 15.30
      Ridsport – 

      fälttävlan terrängritt

      kl 10.30 lag
      kl 13.00 individuellt

    • 11.00 17.40
      Boxning – 

      herrar, -57 kg

      16-delsfinaler

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning försökspass

      försök damer 100 m bröst Sophie Hansson

    • 11.15 12.30
      Skyttesport – 

      herrar 10 m luftgevär

      kval

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer vindsurfing och 49erFX

      damer vindsurfing: omg 1-4
      damer 49erFX: omg 1-3

    • 14.00 15.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Sverige – Tyskland

    • 14.10 16.30
      Cykel – 

      mtb damer

    • 16.00 18.00
      Bordtennis – 

      mixeddubbel

      kvartsfinaler

    • 20.45 21.30
      Simidrott – 

      simning finalpass

      kl 20.45 final damer 100 m fjäril
      kl 21.15 semi damer 100 m bröst

  • måndag 29 jul

    • 09.00 14.00
      Skyttesport – 

      herrar trap

      kvaldag 1

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 10.00 32:e-delsfinaler
      kl. 20.00 1/16-delsfinaler

    • 11.00 20.48
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      åttondelsfinaler

    • 11.00 13.00
      Ridsport – 

      fälttävlan hoppning

      kl 11.00 individuellt kval
      kl 12.15 lagfinal
      kl 15.00 individuell final

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning försökspass

      försök herrar 800 m fritt Victor Johansson

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer 49erFX och vindsurfing

      damer 49erFX omg 4-6
      damer vindsurfing omg 5-8

    • 12.00 13.05
      Skyttesport – 

      herrar 10 m luftgevär

      final

    • 16.00 17.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Sverige – Spanien

    • 17.00 19.00
      Bordtennis – 

      mixeddubbel

      semifinaler

    • 20.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar grundomgång

      Sverige - Qatar

    • 21.32 21.48
      Simidrott – 

      simning finalpass

      final damer 100 m bröst

  • tisdag 30 jul

    • 09.00 17.05
      Skyttesport – 

      herrar trap

      kl 9.00 kvaldag 2
      kl 15.30 final

    • 10.00 12.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      16:e-delsfinaler

    • 11.00 16.30
      Ridsport – 

      dressyr, dag 1

      kl 11.00 lag
      kl. 13.45 individuellt

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      försökspass

      damer 100 m fritt Michelle Coleman
      herrar 200 m bröst Erik Persson

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer vindsurfing och 49erFX

      damer vindsurfing omg 9-12
      damer 49erFX omg 7-9

    • 13.30 16.00
      Bordtennis – 

      mixedubbel

      kl 13.30 bronsmatch
      kl 14.30 final

    • 16.00 19.10
      Kanot – 

      kanotslalom herrar K-1

      kl 16.00 försökheat 1
      kl 18.10 försöksheat 2

    • 20.41 22.30
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 21.03 final herrar 800 m fritt
      kl 21.25 semi damer 100 m fritt
      kl 21.46 semi herrar 200 m bröst

    • 21.00 22.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Sverige – Danmark

  • onsdag 31 jul

    • 08.00 10.10
      Triathlon – 

      damer individuellt

    • 09.00 11.00
      Skyttesport – 

      frigevär, helmatch herrkval

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer singel

      kl 10.00 16:e-delsfinaler
      kl 15.00 åttondelsfinaler

    • 10.00 19.00
      Judo – 

      herrar -90 kg

      Marcus Nyman
      kl 10.00 omg 1 (1/32-delsfinal)
      kl 10.28 omg 2 (1/16-delsfinal)
      kl 12.20 åttondelsfinal
      kl 13.16 kvartsfinaler
      kl 16.34 återkval
      kl 16.51 semifinaler
      kl 17.49 och 17.59 bronsmatcher
      kl 18.09 final

    • 10.00 15.30
      Ridsport – 

      dressyr, dag 2

      kl 10.00 lag
      kl 12.45 individuellt

    • 11.00 22.25
      Boxning – 

      herrar, -57 kg

      åttondelsfinaler

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer 49erFX och vindsurfing

      damer 49erFX omg 10-12
      damer vindsurfing omg 13-16

    • 13.08 22.30
      Boxning – 

      damer, -60 kg

      kvartsfinaler

    • 16.00 17.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Slovenien – Sverige

    • 20.30 22.30
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 20.30 final damer 100 m fritt
      kl 22.06 final herrar 200 m bröst

  • torsdag 1 aug

    • 07.30 10.50
      Friidrott – 

      herrar 20 km gång

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      herrar

      första rundan

    • 09.30 11.30
      Skyttesport – 

      frigevär helmatch herrfinal

    • 10.00 22.00
      Bordtennis – 

      damer och herrar singel

      kvartsfinaler

    • 11.00 12.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Korea – Sverige

    • 11.00 14.00
      Ridsport – 

      hoppning, lagkval

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      försökspass

      försök herrar 50 m fritt Björn Seeliger

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer 49erFX, ILCA 6 och vindsurfing

      damer 49erFX medaljrace
      damer ILCA 6 omg 1-2
      damer vindsurfing omg 17-20

    • 15.30 18.30
      Kanot – 

      kanotslalom herrar K-1

      kl 15.30 semifinal
      kl 17.30 final

    • 17.00 19.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar grundomgång

      Sverige - Italien

    • 20.44 21.03
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 20.44 semi herrar 50 m fritt

  • fredag 2 aug

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      herrar

      andra rundan

    • 09.00 14.00
      Skyttesport – 

      herrar skeet

      kvaldag 1

    • 09.00 14.00
      Skyttesport – 

      damer 25 m pistol

      precisionskval

    • 10.00 15.30
      Bordtennis – 

      damer och herrar singel

      semifinaler

    • 10.00 13.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 herr mångkamp (100 m, kl 10.55 längd, kl 12.05 kula)
      kl 10.10 herr spjutkval
      kl 10.15 dam höjdkval
      kl 10.35 dam 100 m försök
      kl 11.05 herr 1500 m försök

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      simning försökspass

      försök mixed 4x100 m medley

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      470 mixed, damer vindsurfing och damer ILCA 6

      470 mixed omg 1-2
      damer vindsurfing kvart, semi och final
      damer ILCA 6 omg 3-4

    • 14.00 15.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Kroatien – Sverige

    • 14.00 16.30
      Ridsport – 

      lagfinal

      hoppning

    • 16.40 17.30
      Kanot – 

      slalomcross herrar K-1

      seedningsomgång

    • 18.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 18.00 herr mångkamp (höjd, kl 20.50 400 m)
      kl 18.10 dam 5000 m försök
      kl 18.15 dam trestegskval
      kl 18.55 dam diskuskval
      kl 19.10 4x400 m mixed försök
      kl 19.45 dam 800 m försök
      kl 20.10 herrar kulkval
      kl 21.20 herr 10000 m final

    • 20.30 20.39
      Simidrott – 

      simning finalpass

      final herrar 50 m fritt

  • lördag 3 aug

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      herrar

      tredje rundan

    • 09.00 17.05
      Skyttesport – 

      skeet herrar och damer

      kl 9.00 herrar kvaldag 2
      damer kvaldag 1
      kl 15.30 herrar final

    • 09.30 10.50
      Skyttesport – 

      damer 25 m pistol

      final

    • 10.00 16.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 herr mångkamp (110 m häck, kl 10.55 diskus, kl 13.40 stav)
      kl 10.10 herr stavkval, 100 m försök
      kl 11.10 dam 800 m återkval
      kl 11.45 herr 100 m försök

    • 10.00 16.30
      Ridsport – 

      dressyr

      lagfinal

    • 11.00 13.00
      Simidrott – 

      försökspass

      försök damer 50 m fritt Sarah Sjöström, Michelle Coleman
      herrar 1500 m fritt Victor Johansson
      damer 4x100 m medley

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer ILCA, Nacra mixed, 470 mixed

      damer ILCA 6 omg 5-6
      Nacra mixed omg 1-3
      470 mixed omg 3-4

    • 13.30 16.00
      Bordtennis – 

      damer singel

      kl 13.30 bronsmatch
      kl 14.30 final

    • 15.30 22.25
      Boxning – 

      herrar -57 kg

      kvartsfinaler

    • 16.00 17.30
      Handboll – 

      damer gruppspel

      Slovenien – Sverige

    • 16.40 19.15
      Kanot – 

      slalomcross herrar K-1

      kl 16.40 utslagsomgång
      kl 18.45 återkval

    • 17.38 22.30
      Boxning – 

      damer -60 kg

      kl 17.38 semifinal 1
      kl 22.08 semifinal 2

    • 18.00 23.59
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar återkval

      Lucky loosers återkval

    • 19.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.10 herr mångkamp (spjut, kl 20.10 1500 m)
      kl 19.15 herr 1500 m återkval
      kl 19.35 herr kulfinal
      kl 19.50 dam 100 m semifinal
      kl 20.20 dam trestegsfinal
      kl 20.55 4x400 m mixedfinal
      kl 21.20 dam 100 m final

    • 20.39 22.30
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 20.39 semi damer 50 m fritt
      kl 21.33 final mixed 4x100 m medley

  • söndag 4 aug

    • 09.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      åttondelsfinaler

    • 09.00 18.30
      Golf – 

      herrar

      fjärde rundan

    • 09.00 10.30
      Handboll – 

      herrar gruppspel

      Sverige – Japan

    • 09.00 17.05
      Skyttesport – 

      damer skeet

      kl 09.00 kvaldag 2
      kl 15.30 final

    • 10.00 13.15
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 dam 3000 m hinder
      kl 10.20 dam släggkval
      kl 10.55 dam 200 m försök
      kl 11.00 herr längdkval
      kl 11.50 herr 110 m häckförsök
      kl 12.35 dam 400 m häckförsök

    • 10.00 14.00
      Ridsport – 

      dressyr

      individuell final

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      Nacra mixed, damer ILCA 6, 470 mixed

      Nacra mixed omg 4-6
      damer ILCA 6 omg 7-8
      470 mixed omg 5-6

    • 13.30 16.00
      Bordtennis – 

      herrar singel

      kl 13.30 bronsmatch
      kl 14.30 final

    • 14.00 18.45
      Cykel – 

      damer linjelopp

    • 15.30 17.25
      Kanot – 

      slalomcross herrar K-1

      försöksheat

    • 18.30 22.30
      Simidrott – 

      finalpass

      kl 18.30 final damer 50 m fritt
      kl 18.36 herrar 1500 m fritt
      kl 19.35 damer 4x100 m medley

    • 19.05 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.05 herr 400 m försök
      kl 19.50 dam höjdhoppsfinal
      kl 20.00 herr 100 m semifinal
      kl 20.30 herr släggfinal
      kl 20.40 dam 800 m semifinal
      kl 21.15 herr 1500 m semifinal
      kl 21.55 herr 100 m final

  • måndag 5 aug

    • 09.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      åttondelsfinaler

    • 09.00 16.35
      Skyttesport – 

      mixed lag skeet

      kl 09.00 kval
      kl 15.00 final

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer, lag

      åttondelsfinaler

    • 10.00 13.15
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 herr 400 m häckförsök
      kl 10.10 herr diskuskval
      kl 10.40 dam stavkval
      kl 10.50 dam 400 m häck återkval
      kl 11.20 herr 400 m återkval
      kl 11.55 dam 400 m försök
      kl 12.50 200 m återkval

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      Nacra mixed, damer ILCA 6, 470 mixed

      Nacra mixed omg 4-9
      damer ILCA 6 omg 9-10
      470 mixed omg 7-8

    • 14.00 18.00
      Ridsport – 

      hoppning

      individuellt kval

    • 15.52 17.30
      Kanot – 

      slalomcross herrar K-1

      kl 15.52 kvartsfinaler
      kl 16.28 semifinaler
      kl 16.48 lilla finalen
      kl 17.00 final

    • 19.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.00 herr stavfinal
      kl 19.04 herr 3000m hinder försök
      kl 19.55 herr 200m försök
      kl 20.30 dam diskusfinal
      kl 20.45 dam 200m semifinal
      kl 21.10 dam 5000m final
      kl 800 m dam 800 m final

  • tisdag 6 aug

    • 09.30 23.00
      Handboll – 

      damer

      kl 9.30 kvartsfinal 1
      kl 13.30 kvartsfinal 2
      kl 17.30 kvartsfinal 3
      kl 21.30 kvartsfinal 4

    • 10.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer

      åttondels- och kvartsfinaler

    • 10.00 13.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 dam 1500 m försök
      kl 10.20 herrar spjutkval
      kl 10.50 herrar 110 m häck återkval
      kl 11.15 dam längdkval
      kl 11.20 dam 400m återkval
      kl 11.50 herrar spjutkval
      kl 12.00 herrar 400 m häck återkval
      kl 12.30 200 m återkval

    • 10.00 12.30
      Ridsport – 

      hoppning

      individuell final

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      damer ILCA 6, 470 mixed, Nacra mixed

      damer ILCA 6 medaljrace
      470 mixed omg 9-10
      Nacra mixed omg 10-12

    • 12.10 14.30
      Kanot – 

      damer K-2 500 m

      kl 12.10 försöksheat
      kl 14.10 kvartsfinaler

    • 17.00 19.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kvartsfinaler

    • 19.35 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.35 herr 400 m semifinal
      kl 20.00 dam släggfinal
      kl 20.07 dam 400 m häck semifinal
      kl 20.20 herr längdfinal
      kl 20.50 herr 1500 m final
      kl 21.10 dam 3000 m hinder final
      kl 21.40 dam 200 m final

    • 23.06 23.30
      Boxning – 

      damer -60 kg

      final

  • onsdag 7 aug

    • 07.30 10.50
      Friidrott – 

      maraton gång mixedstafett

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      första rundan

    • 09.30 23.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 9.30 kvartsfinal 1
      kl 13.30 kvartsfinal 2
      kl 17.30 kvartsfinal 3
      kl 21.30 kvartsfinal 4

    • 09.30 15.00
      Kanot – 

      damer K-1 500 m och herrar K-1 1000 m

      kl 19.30 K-1 damer 500 m försökheat
      kl 10.40 K-1 herrar 1000 m försöksheat
      kl 13.30 K-1 damer 500 m kvartsfinaler
      kl 14.10 K-1 herrar 1000 m kvartsfinaler

    • 10.00 18.00
      Bordtennis – 

      herrar och damer lag

      kvartsfinaler

    • 10.00 13.05
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 herr höjdkval
      kl 10.15 dam 100 m häck försök
      kl 10.25 dam spjutkval
      kl 11.10 herr 5000 m försök
      kl 11.55 800 m försök
      kl 12.45 dam 1500 m återkval

    • 11.30 19.30
      Brottning – 

      damer -53 kg

      kl 11.30 åttondelsfinaler
      kl 12.50 kvartsfinaler
      kl 18.55 semifinaler

    • 12.00 19.00
      Segling – 

      Nacra mixed och 470 mixed

      medaljrace

    • 12.30 19.00
      Skateboard – 

      herrar park

      försök och final

    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

      försök

    • 17.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kvartsfinaler

    • 19.00 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.00 dam spjutfinal
      kl 19.05 herr 110 m häck semifinal
      kl 19.15 herr trestegskval
      kl 19.35 herr 400 m häck semifinal
      kl 20.02 200 m semifinal
      kl 20.25 herr diskusfinal
      kl 20.45 dam 400 m semifinal
      kl 21.20 herr 400 m final
      kl 21.40 herr 3000 m hinder final

    • 20.00 23.00
      Bordtennis – 

      herrar lag

      semifinal 1

  • torsdag 8 aug

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      andra rundan

    • 10.00 13.00
      Bordtennis – 

      herrar lag

      semifinal 2

    • 10.00 13.00
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 dam sjukamp (100 m häck, höjd)
      kl 10.25 dam kulkval
      kl 10.35 dam 100 m återkval
      kl 11.10 dam 4x100 m stafett försök
      kl 11.35 herr 4x100 m stafett försök
      kl 12.00 herr 800 m återkval

    • 10.00 12.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

      semifinal

    • 11.00 21.45
      Brottning – 

      damer -53 kg

      kl 11.00 återkval
      kl 20.50 bronsmatch
      kl 21.15 final

    • 14.30 18.00

      damer fäkting rankingomgång

    • 15.00 23.00
      Bordtennis – 

      damer lag

      kl 15.00 semifinal 1
      kl 20.00 semifinal 2

    • 16.30 23.00
      Handboll – 

      damer

      kl 16.30 semifinal 1
      kl 21.30 semifinal 2

    • 17.00 23.00
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      semifinaler

    • 19.35 22.00
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19:35 dam 1500 m semifinal
      kl 19.35 dam sjukamp (kula, 200 m)
      kl 20.00 dam längdfinal
      kl 20.25 herr spjutfinal
      kl 20.30 herr 200 m final
      kl 21.25 dam 400 häck final
      kl 21.45 herr 110 häck final

    • 21.30 22.00
      Boxning – 

      herrar -57 kg

      semifinaler

  • fredag 9 aug

    • 07.30 10.30
      Simidrott – 

      simning herrar maraton

    • 09.00 18.00
      Golf – 

      damer

      tredje rundan

    • 10.00 18.30
      Bordtennis – 

      herrar lag

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.00 13.15
      Friidrott – 

      förmiddagspass

      kl 10.05 dam sjukamp (längd, kl 11.20 spjut)
      kl 10.40 dam 4x400m stafett
      kl 11.05 herr 4x400m stafett
      kl 11.30 herr 800 m semifinal
      kl 12.05 dam 100 m häck semfinal

    • 10.50 13.20
      Kanot – 

      damer K-2 500 m

      kl 10.50 semifinaler
      kl 13.00 B-final
      kl 13.10 A-final

    • 11.30 19.00
      Brottning – 

      damer -62 kg

      kl. 11.30 åttondelsfinal
      kl 12.50 kvartsfinal
      kl 18.55 semifinal

    • 15.00 17.00
      Simidrott – 

      simhopp damer 3 m svikt

      final

    • 16.30 23.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 16.30 semifinal 1
      kl 21.30 semifinal 2

    • 19.30 22.30
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.30 dam 4x100 m final
      kl 19.40 dam kulfinal
      kl 19.45 herr dam 4x100 m final
      kl 20.00 dam 400 m final
      kl 20.10 herr trestegsfinal
      kl 20.15 dam sjukamp 800 m
      kl 20.55 dam 10000 m final
      kl 21.45 herr 400 m häckfinal

  • lördag 10 aug

    • 08.00 11.00
      Friidrott – 

      herrar maraton

    • 09.00 18.30
      Golf – 

      damer

      fjärde rundan

    • 09.30 17.30

      damer semifinal

      grupp A
      kl 09.30 hoppning
      kl 10.10 fäktning bonusomgång
      kl 10.40 simning 200 m fritt
      kl 11.10 laserlöpning

      grupp B
      kl 13.30 hoppning
      kl 14.10 fäktning bonusomgång
      kl 14.40 simning 200 m fritt
      kl 15.10 laserlöpning

    • 10.00 18.30
      Bordtennis – 

      damer lag

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.00 16.30
      Handboll – 

      damer

      kl 10.00 bronsmatch
      kl 15.00 final

    • 10.30 13.40
      Kanot – 

      damer K-1 500 m och herrar K-1 1000 m

      damer K-1 500 m
      kl 10.30 semifinal1
      kl 10.40 semifinal 2
      kl 10.50 semifinal 3
      kl 11.00 semifinal 4
      kl. 12.40 C-final
      kl 12.50 B-final
      kl 13.00 A-final

      herrar K-1 1000 m
      kl 11.10 semifinal 1
      kl 11.20 semifinal 2
      kl 13.10 B-final
      kl 13.20 A-final

    • 11.00 21.30
      Brottning – 

      damer -62 kg

      kl 11.00 återkval
      kl 20.50 bronsmatcher
      kl 21.15

    • 19.10 22.30
      Friidrott – 

      eftermiddagspass

      kl 19.10 herr höjdfinal
      kl 19.25 herr 800 m final
      kl 19.40 dam spjutfinal
      kl 19.45 dam 100 m häckfinal
      kl 20.00 herr 5000 m final
      kl 20.25 dam 1500 m final
      kl 21.12 herr 4x400 m stafettfinal
      kl 21.22 dam 4x400 m stafettfinal

    • 21.00 23.59
      Volleyboll – 

      beachvolley herrar

      kl 21.00 bronsmatch
      kl 22.30 final

    • 21.47 22.34
      Boxning – 

      herrar -57 kg

      final

  • söndag 11 aug

    • 08.00 11.15
      Friidrott – 

      damer maraton

    • 09.00 15.00
      Handboll – 

      herrar

      kl 09.00 bronsmatch
      kl 13.30 final

    • 11.00 13.30

      damer final

      kl 11.00 hoppning
      kl 11.40 fäktning bonusrunda
      kl 12.10 simning 200 m fritt
      kl 12.40 laserlöpning

Partners

Huvudsponsorer, logotyper