Svenskarnas resultat

EYOF Györ 2017

GULD 1 st
Simning, 200m frisim Robin Hanson
SILVER 5 st
Cykel, Linjelopp Wilma Olausson
Friidrott, 800 meter Gaël de Coninck
Friidrott, 400 meter häck Johan Claeson
Simning, 100m frisim Robin Hanson
Simning, 50m frisim Gloria Muzito
BRONS 5 st
Friidrott, Höjdhopp Carl af Forselles
Friidrott, Längdhopp Tilde Johansson
Friidrott, Stavhopp Alva Sundin
Simning, 4x100m frisim, pojkar
Simning, 4x100m medley, mixed
TOPP-8 placeringar: 11 st

Cykel

Linjelopp, flickor
1. Dina Scavone, Belgien 1.08,21
2. Wilma Olausson 1.08,21
3. Maria Bertelsen, Danmark 1.08,21
Övr sve plac: 10. Julia Borgström 1.08,21, 53. Caroline Andersson 1.10,17

Tempolopp flickor
1. Ronja Blöchlinger, Schweiz 15.17,60
2. Lara Gillespie, Irland 15.20,53
3. Elynor Backstedt, Storbritannien 15.23,72
Sve plac: 18. Wilma Olausson 16.05,71, 21. Julia Borgström 16.08,00, 48. Caroline Andersson 16.56,25

Linjelopp, pojkar
1. Andrea Piccolo, Italien 1.37,02
2. Vlas Shichkin, Ryssland 1.37,02
3. Viacheslav Polozov, Ryssland 1.37,02
Sve plac: 13. Hjalmar Klyver 1.37,54, 39. Albin Stålberg 1.37,54, 42. Anton Dahlbom 1.37,54

Tempolopp pojkar
1. William Blume Levy, Danmark 13.12,35
2. Michel Hessmann, Tyskland 13.17,43
3. Gleb Karpenko, Estland 13.18,37
Sve plac: 28. Anton Dahlbom 14.02,76, 57. Anton Stålberg 14.28,22, 58. Hjalmar Klyver 14.28,22

Gymnastik

Lagtävling, flickor
1. Ryssland 107,700p
2. Italien 106,500p
3. Tyskland 104,950p
Sve plac: 20. Sverige 94,600p

Mångkamp, flickor:
1. Ryssland 107,300p
2. Italien 106,350p
3. Storbritannien 104,050p
Sve plac: 36. Jessica Castles 47,850p, 63. Cecilia Wrangdahl 45,000p, 66. Kristina Undheim 44,300p

Lagtävling, pojkar:
1. Ryssland 161.450p
2. Storbritannien 159.000p
3. Schweiz 158.450p
Sve plac: 10. Sverige 150.550p (Christian Cindric, David Rumbutis, Joakim Lenberg)

Mångkamp, pojkar:
1. Jamie Lewis, Storbritannien 82,200p
2. Buuse Iuri, Ryssland 80,100p
3. Mir Roselli Nicolai, Spanien 78,550p
Sve plac: 20. David Rumbutis 73,800p, 49. Christian Cindric 71.400p, 54. Joakim Lenberg 70.400p

Friidrott

100 meter flickor
1. Minke Bisschops, Nederländerna 11,52
2. Boglarka Emese Takacs, Ungern 11,58
3. Patience Jumbo-gula, Irland 11,59
Sve plac: 4. Kajsa Kjellergren 11,70

200 meter, flickor
1. Zoë Sedney , Nederländerna 23,74
2. Rhasidat Adeleke, Irland 23,81
3. Gémima Joseph, Frankrike 23,89
Sve plac: 4. Kajsa Kjellergren 24,03

800 meter, flickor
1. Zuzanna, Bronowska, Polen 2.08,07
2. Gaël de Coninck 2.09,14
3. Andrea Raissa Hojda 2.10,54

200 meter, pojkar
1. Aurelien Larue, Frankrike 21,64
2. Stephan Skogheim Kyeremeh, Norge 21,66
3. Mitja Kordez, Slovenien 21,76
Sve plac: 5. Rasmus Hugosson 22,16

100 meter häck flickor
1. Zoë Sedney, Nederländerna 13,37
2. Martine Kolbeinshavn Hjornevik, Norge 13,57
3. Amelie Braun, Tyskland 13,65
Sve plac: DNF. Tilde Johansson

400 meter häck, pojkar
1. Sven Roosen, Nederländerna 53,71
2. Johan Claeson, 53,88
3. Leo Paul Koehldorfer, Österrike 53,92

1500m, flickor
1. Sarah Healy, Irland 4.19,85
2. Klaudia Kazimierska, Polen 4.23,17
3. Anna Baumgartner, Österrike 4.23,28
Sve plac: 8. Lovisa Bivstedt 4.33,75

2000 meter hinder, flickor
1. Karolina Helga Horváth, Ungern 6.51,04
2. Claire Palou, Frankrike 6.55,77
3. Assia El Maazi, Italien 7.00,22
Sve plac: 16. Elsa Wallenius 7.30,00

Höjdhopp, pojkar
1. Arttu Mattila, Finland 2,08
2. Mohammed-Ali Benlahbib, Frankrike 2,08
3. Carl af Forselles, 2,05

Längdhopp, flickor
1. Ingeborg Gruenwald, Österrike 6,23
2. Alvarez Olaia Gisela Becerril, Spanien 6,15
3. Tilde Johansson 6,10

Kula, pojkar
1. Piotr Gozdziewicz, Polen 19,41
2. Alessandro Musci Carmelo , Italien 19,35
3. Miguel Gomez Diaz , Spanien 17,52
Sve plac: 7. Arvid Mägi Theorin 16,29

Slägga, flickor
1. Julia Kivinen, Finland 64,22
2. Valeriia Ivanenko, Ukraina 61,64
3. Jade Williams, Irland 58,62
Sve plac: 7. Elina Karvonen 55,91

Stavhopp, flickor
1. Victoria Kalitta, Polen 3,80
2. Floriane Ponza, Frankrike 3,80
3. Alva Sundin 3,80

Judo

Pojkar -55 kilo
1. Mihrac Akkus, Turkiet
2. Beka Tsifiani, Georgien
3. Arman Gambarian, Ryssland
Sve plac: Emil Henriksson, ut 1 omg. återkval

Pojkar -73 kilo
1. Muhammet Koc, Turkiet
2. Daniil Matveev, Ryssland
3. Gergely Nerpel, Ungern
Sve plac: Mark Johansson, ut 1 omg. återkval

Pojkar -81 kilo
1. Mansur Lorsanov, Ryssland
2. Benedek Toth, Ungern
3. Vladimir Akhalkatsi, Georgien
Sve plac: Markus Edlund, ut 1 omg.

Simning

50m frisim, pojkar
1. Frederico Burdisso, Italien 22,79
2. Louis Godefroid, Frankrike 23,57
3. Arsenii Chivilev, Ryssland 23,59
Sve.plac: 16. Linus Kahl 24,36 PB

100m frisim, pojkar
1. Andrei Minakov, Ryssland 50,23 EYOF-rekord
2. Robin Hanson 50,71
3. Thomas Ceccon, Italien 50,85
Sve plac: 16. Johan Rydahl 52,57

200m frisim, pojkar
1. Robin Hanson, Sverige 1.49,34
2. Maksim Aleksandrov, Ryssland 1.49,75
3. Antonio Djakovic, Schweiz 1.50,05
Övriga sve plac: 17. Oliver Rehn 1.54,70

400m frisim, pojkar
1. Hugo Sagnes, Frankrike 3.51,98
2. Maxim Aleksandrov, Ryssland 3.52,73
3. Antonio Djakovic, Schweiz 3.53,70
Sve plac: 4. Robin Hanson 3.55,28 PB, 13. Oliver Rehn 4.05,23

1500m frisim, pojkar
1. Michele Sassi, Italien 15.41,06
2. Sven Schwarz, Tyskland 15.41,94
3. Szilard Galyassy, Ungern 15.42,04
Sve plac: 11. Robin Hanson 16.01,67

400m medley, pojkar
1. Apostolos Papastamos, Grekland 4.21,92 EYOF-rekord
2. Danil Zaitsev, Ryssland 4.23,99
3. Charlie Hutchison, Storbritannien 4.25,90
Sve plac: 21. Linus Kahl 4.43,03

100m fjäril pojkar
1. Andrei Minakov, Ryssland 52,06
2. Noe Ponti, Schweiz 52,89
3. Frederico Burdisso, Italien 53,85
Sve plac: 12. Johan Rydahl 56,28

200m medley pojkar
1. Thomas Ceccon, Italien 2.02,35 EYOF-rekord
2. Noe Ponti, Schweiz 2.03,59
3. Clement Bidard, Frankrike 2.03,83
Sve plac: 13. Robin Hanson 2.07,90, 21. Linus Kahl 2.10,39 PB,

100m bröstsim flickor
1. Anastasia Makarova, Ryssland 1.08,96
2. Reka Vecsei, Ungern 1.09,40
3. Thea Blomsterberg, Danmark 1.09,83
Sve plac: 13. Julia Månsson 1.13,06

200m bröstsim flickor
1. Thea Blomsterberg, Danmark 2.28,15 EYOF-rekord
2. Reca Vecsei, Ungern 2.30,24
3. Olga Turchina, Ryssland 2.31,06
Sve plac: 13. Julia Månsson 2.36,66

50m frisim, flickor
1. Costanza Cocconcelli, Italien 25,82
2. Gloria Muzito 26,06
2. Polina Nevmovenko, Ryssland 26,06
Sve plac: 11. Trine Forss 26,67

100m frisim flickor
1. Polina Nevmovenko, Ryssland 56,30
2. Karoline Barrett, Danmark 56,52
3. Ana-lulia Dascal, Rumänien 56,63
Sve plac: 6. Gloria Muzito 57,46

200m frisim, flickor
1. Polina Nevmovenko, Ryssland 2.02,45
2. Nadia Gonzalez de Oliveira, Spanien 2.02,76
3. Fanni Vivien Fabian, Ungern, 2.02,85
Sve plac: 32. Emilia Rönningdahl 2.09,14

400m frisim flickor
1. Sara Racnik, Slovenien 4.15,54
2. Aleksandra Knop, Polen 4.17,01
3. Fanni Vivien Fabian, Ungern 4.17,12
Sve plac: 28. Emilia Rönningdahl 4.33,12

100m fjärilsim, flickor
1. Anastasiya Shkurdai, Vitryssland 59,34 EYOF-rekord
2. Lorena Jerebic, Kroatien 1.00,49
3. Aleyna Oezkan, Turkiet 1.01,12
Sve plac: 10. Edith Jernstedt 1.02,30, 22. Carolina Jonsson 1.03,50

100m ryggsim flickor
1. Daria Vaskina, Ryssland 1.00,87 EYOF-rekord
2. Anastasiya Shkurdai, Vitryssland 1.01,76
3. Costanza Cocconcelli, Italien 1.02,14
Sve.plac: 13. Trine Forss 1.04,99, 36. Linnea Gipperth 1.07,78

200m ryggsim flickor
1. Daria Vaskina, Ryssland 2.11,67 EYOF-rekord
2. Claudia Espinosa Patilla, Spanien 2.13,42
3. Eszter Szabo-Feltothy, Ungern 2.13,80
Sve plac: 20. Linnea Gipperth 2.22,43

200m fjäril flickor
1. Blanka Berecz, Ungern 2.11,26 EYOF-rekord
2. Ana Maria Lamberto Garcia, Spanien 2.11,78
3. Rosalie Kleyboldt, Tyskland 2.14,80
Sve plac: 17. Annie Hegmegi 2.22,46

200m medley flickor
1. Reka Nagy, Ungern 2.14,80 EYOF-rekord
2. Lea Polonsky, Israel, 2.16,19
3. Costanza Cocconcelli, Italien 2.16,68
Sve plac: 7. Annie Hegmegi 2.21,71, 14. Edith Jernstedt 2.23,37

400m medley flickor
1. Reka Nagy, Ungern 4.48,11
2. Martina Ratti, Italien 4.52,09
3. Giulia Goerigk, Tyskland 4.53,38
Sve plac: 21. Edith Jernstedt 5.06,95

4x100m frisim, flickor
1. Ryssland 3.49,05
2. Nederländerna 3.49,37
3. Ungern 3.49,65
Sve.plac: 7. Sverige (Gloria Muzito, Emilia Rönningdahl, Carolina Jonsson, Edith Jernstedth) 3.53,61

4x100m medley, flickor
1. Ryssland 4.07,99 EYOF-rekord
2. Ungern 4.11,57
3. Danmark 4.12,07
Sve plac: 5. Sverige (Trine Forss, Julia Månsson, Edith Jernstedt, Gloria Muzito) 4.15,50

4x100m frisim, pojkar
1. Ryssland 3.25,03
2. Italien 3.27,58
3. Sverige (Johan Rydahl, Linus Kahl, Robin Hanson, Oliver Rehn) 3.27,68

4x100m frisim, mixed
1. Ryssland 3.33,55
2. Italien 3.34,33
3. Sverige (Emilia Rönningdahl, Gloria Muzito, Johan Rydahl, Robin Hanson) 3.38,36

4x100m medley, mixed
1. Ryssland 3.51,98
2. Israel 3.59,99
3. Ungern 4.00.34
Sve plac: 11. Sverige (Trine Forss, Julia Månsson, Johan Rydahl, Robin Hanson) 4.06,38

Tennis

Flickor, singel
1. Clara Tauson, Danmark
2. A. Sayfetdinova, Ryssland
3. Sinja Viola Kraus, Österrike
Sve plac: Frida Bostrand ut 2:a omg, Olivia Malm, ut 2:a omg

Pojkar, singel
1. Lorenzo Rottoli, Italien
2. N. Ionel, Rumänien
3. Dawid Taczala, Polen
Sve plac: Isac Strömberg, ut 2:a omg, Jack Karlsson Wistrand, ut 2:a omg

Flickor, dubbel
1. Elina Avanesyan, A. Sayfetdinova, Ryssland
2. Siva Falkner, Pia Lovric, Slovenien
3. Carol Plakk, Katriin Saar, Estland
Sve plac: Frida Bostrand/Olivia Malm, ut 1:a omg

Pojkar, dubbel
1. Flavio Cobolli, Lorenzo Rottoli, Italien
2. Egor Agafonov, Alibek Kachmazov, Ryssland
3. Mikolaj Lorens, Dawid Taczala, Polen
Sve plac: Isac Strömberg/Jack Karlsson Wistrand, ut 1:a omg


Partners