Publicerad 12 augusti 2016

Svenska OS-schemat fredag 12 augusti

Ingress

Svenskar i elden - fred. 12:e augusti

Schemat kan komma att ändras! Senast uppdaterad 2016-08-12, kl 03.39

12.30 Golf, herrar andra rundan:
Henrik Stenson, 14.14. Tee 1, Bib Colour: Orange, Round 1: 66
David Lingmerth, 15.36. Tee 1, Bib Colour: Green, Round 1: 69
Plats: Olympic Golf Course

14.30 Diskus, herrar kval - Grupp A: Daniel Ståhl (Start order 8)
Plats: Olympic Stadium - Long Throws

14.30 Skytte, skeet kval herrar:
Stefan Nilsson, Squad 6, position 2 - Range A: 10.30, Range B: 12.00 och Range C: 13.30
Marcus Svensson, Squad 2, position 2 - Range A: 11.30, Range B: 13.00, Range C: 09.30
Plats: Olympic Shooting-Shotgun Range

15.00 Ridsport, dressyr lag, dag 3 final:
Mads Hendeliowitz 15.36 (Start order 5), Juliette Ramel 16.03 (Start order 8), Patrik Kittel 16.45 (Start order 11), Tinne Vilhelmson Silfvén 17.12 (Start order 14).

15.55
Diskus, herrar kval - Grupp B: Axel Härstedt (Start order 4)
Plats: Olympic Stadium - Long Throws

16.10
10 000 m, damer FINAL LAHTI Sarah

16.30
Handboll, gruppspel damer: Sverige-Nederländerna

18.00
Fotboll damer, kvartsfinal: USA - Sverige
Plats: Mané Garrincha Stadium - FB

18.00
Rodd Anna Mavina SVENNUNG, C-final

18.05
Segling: Lisa Ericson och Hanna Klinga (49er FX), Race 01, följt av race 02

18.05
Segling: Josefin Olsson (laser radial), Race 07, följt av race 09

18.05
Segling: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström (470), Race 05, följt av race 06

18.05
Segling: Jesper Stålheim (laser), Race 07, följt av race 08

18.32 50 m fritt, damer försök: Therese Alshammar

18.35
50 m fritt, damer försök: Sarah Sjöström

19.30
Gång, 20 km herrar: Perseus Karlström

20.30
4x100 m medley, damer försök: Sverige

00.30
Bordtennis, grundomgång herrar lag: Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson

01.52
1 500 m, damer försök: Meraf Bahta

02.20
Längdhopp, herrar kval: Michel Tornéus

03.59 50 m fritt, damer semi: ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar

Partners