Publicerad 12 januari 2015

Här är truppen till EYOWF 2015

Sverige deltar med 26 aktiva i fyra idrotter under Europeiska Ungdoms-OS i Vorarlberg Liechtenstein 2015. Tävlingarna pågår den 25-30 januari och här är den svenska truppen.

EYOF - eller European Youth Olympic Festival har arrangeras såväl sommar som vinter sedan 1991. Det är en internationell tävling för åldrarna 14-18 år där syftet är att ge ungdomar chansen att få erfarenheter av att tävla i ett olympiskt sammanhang samt att kommunicera de olympiska värderingarna vänskap, excellens och respekt.

Många av Sveriges nuvarande världsstjärnor har deltagit på Ungdoms-OS i början av sina karriärer, exempelvis Marcus Hellner, Johan Olsson, Anja Pärsson, Maria Pietilä-Holmner och Björn Ferry.

I år arrangeras tävlingen i Montafon-dalen som ligger i både Österrike och Liechtenstein. Totalt kommer 45 nationer att delta och omkring 900 aktiva i åtta idrotter.

Utöver de 26 aktiva så består den svenska truppen av 13 ledare som ska göra allt för att peppa, preppa och stödja de aktiva under tävlingarna.

Här är den svenska truppen:

ALPINT

Emeli Alkell, Vemdalens IF, född 1997
Matilda Grunden, Sälens IF, född 1997
Elsa Håkansson Fermbäck, Vemdalens IF, född 1998
Jonna Luthman, Åre SLK, född 1998

Fabian Nyman, Sälens IF, född 1997
Kevin Stein Lagerheim, Östersunds Frösö SLK, född 1998
Olle Sundin, Djurgårdens IF, född 1997
Filip Vennerström, Sundsvalls SLK, född 1998

Coacher: Lars Melin, Emil Englund, Tobias Fellman

BACKHOPPNING

Kevin Berg, Holmens IF, född 1999
Marcus Flemström, Sollefteå GIF, född 1999

Coach: Mikael Jonsson

LÄNGDSKIDOR

Emma Backén, Svegs IK, Född 1997
Johanna Hagström, Falköpings AIK SK, Född 1998
Moa Lundgren, Täfteå IK, Född 1998
Emma Thalin, Svegs IK, Född 1997

Gustav Aflodal, Sundbybergs IK, Född 1997
Jonas Eriksson, Falun-Borlänge SK, Född 1997
Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge SK, Född 1997
Adam Persson, Borås SK, Född 1998

Coacher: Emil Ekman, Linus Davidsson, Lennart Cedervärn

SKIDSKYTTE

Maja Hagström, Anundsjö SKF, Född 1998
Nicolina Lindqvist, Hede SK, Född 1997
Moa Olsson, SK Bore, Född 1998
Sanna Sjöden, Älvdalens SKG, Född 1998

Emil Nykvist, Bore Biathlon, Född 1997
Nicklas Olausson, Tullus SG, Född 1997
Sebastian Samuelsson, I 21 IF, Född 1997
Henning Sjökvist, Ornäs IK, Född 1998

Coacher: Ronnie Adolfsson, Mikael Jansson, Emil Svensson

SOK:s truppledning
Marja von Stedingk, Truppchef
Lisa Sund, assisterande truppchef
Tomas Ferry, sjukgymnast

Följ truppen här

Du följer den svenska truppen lättast här på SOK:s hemsida eller på våra sociala media:

Facebook SWEolympiclänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Twitter SWEolympiclänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Instagram SWEolympiclänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Partners